Българската държава и тази година ще подпомогне родните училища в Северна Америка. За предстоящата учебна година правителството ще изпрати 1 128 000 лева на 32-те школа в САЩ и Канада.

Българското образователно министерството ще отдели близо 74 хиляди лева за училище "Джон Атанасов" в Чикаго, което към края на миналата учебна година имаше най-много ученици. Следват „Света София" и „Малко българско училище", които също са в Чикаго. Те ще получат по 62 000 лева. Най-малко финанси - около 21 000 лева, ще отидат при училище „Нов живот". Там са се записали едва 33 деца.

Близо 58 хиляди лева ще получи училище „Христо Ботев" в Ню Йорк, а „Св. св. Кирил и Методий" в Бостън ще вземе малко над 40 хиляди лева. Българското школо във Вашингтон „Св. Климент Охридски" ще получи 5 хил. повече за своите 78 възпитаници.

В най-малкото училище в Канада, това в столицата Отава - ще учат 10 деца. Там администрацията ще получи малко повече от 23 хил. лева.

Две от родните училища в Чикаго „Малко българско училище" и „Джон Атанасов", са вече готови да открият учебната година.

В „Малко българско училище" тя стартира на 8 септември. Школото има записани 35 нови деца, като общата бройка на учениците, които ще посещават неделното училище през тази година, става 270, което ще го превърне от „малко" в най-голямото в Америка. Училището приема деца на възраст между 2 и 15 години, а един учител ще обучава не повече от 10 деца. „Да преподаваш в малка група означава да достигнеш много по-лично, да извършиш диференцирано обучение и да достигнеш лично всяко едно от децата", казва директорът Живка Петрова.

В училището, както и във всяко друго родно тук, основните предмети, които се изучават, са български език и литература, история и география на България. В "Малко българско училище" обаче въвеждат и нов предмет, наречен любородие. В тези часове ще се изучава народно творчество, фолклор, музика, танци и култура на роден език.

Школото се помещава в сградата на местната гимназия в предградието Елк Гроув Вилидж.

„Джон Атанасов" - първото частно училище извън рамките на българските посолства, също се готви трескаво да посрещне нетърпеливите малчугани. Школото има две бази - в Оуктън Къмюнити колидж и на Лоурънс авеню в Чикаго. Откриването на новата година ще бъде съответно на 7 и 8 септември. Училището предлага детски групи за 3- и 4-годишните деца, предучилищни групи за 5- и 6-годишните, самостоятелни паралелки от 1-ви до 9-и клас, както и избираема форма на обучение за учениците от гимназиалните класове.

„Въвеждането на дистанционно обучение е под въпрос, тъй като е нужно одобрението на министерството", обясни директорът Боянка Иванова. В „Джон Атансаов" отделят специално внимание на извънкласните форми на обучение. За целта има създадени фолклорна формация, детско студио (където малчуганите усъвършенстват майчиния език, учейки се да правят репортажи и анализи относно учебния процес), арт клуб по изобразително изкуство, група по кукловодство и актьорско майсторство, както и кръжок по математика.

До момента 30 нови деца са записани, а колективът на училището е преминал 3-дневни безплатни квалификационни курсове в родината, който целят подобряване методиката на преподаване.

В родното "Христо Ботев" в Ню Йорк подготовката също е на финалната права. Първият училищен звънец ще се чуе на 15 септември. „Тази година основаваме още 2 групи за деца, които знаят много добре български език, и отделна група за деца на възраст между 5 и 7 години за тези, които не говорят свободно на роден език", каза Гергана Ганчева - член на родителското настоятелство към училището.

Освен тези две групи училището основава и друга, предназначена само за възрастни - обикновено родители от смесени бракове, които имат желание да научат българския език.

През миналата година училището изпрати и първите си абитуриенти. От ръководството се надяват тази година да имат над 100 ученици.

От извънкласните дейности фолклорът или народните танци се радват на най-голям успех. През миналата година посещавалите тази група са наброявали 70 души. „Всички ученици, които тепърва се записват, питат дали имаме група по народни танци", каза още Ганчева.

През тази учебна година занятията в „Христо Ботев" ще се провеждат само през неделя, а не както досега през двата почивни дни.

„Св.Св.Кирил и Методий" в Бостън започва редовни учебни занятия на 14 септември. До момента новозаписалите се ученици наброяват 10 деца като се очаква след първите 2 седмици бройката да се увеличи, когато всички деца се върнат от лятна ваканция в България. „Двете основни извънкласни занимания , които имаме са кръжок по народни танци и театрални група. Тази година ще се опитаме да основем и музикална група, за тези, които искат да пеят," каза Росен Димитров- президент на родното училище в Ню Йорк.

Родното школо „Св. св. Кирил и Методий" в Лос Анджелис открива учебната година на 14 септември. През 2011-а училището започва работа с 10 деца. Днес те са вече 30.

„Тъй като българите тук са много разпръснати, искаме да основем още 2 филиала, където децата ще могат да учат и пишат на майчин език," каза Живка Костова- ръководител и един от създателите на училището.

От миналата година съществува танцов състав, който се радва на голям интерес. Освен това, училището предлага и курс по Етнография, в който децата имат възможност да се запознаят с народните традиций и приложно изкуство. „Изработваме носии, кукерски маски, всичко свързано с българските обичаи," каза още Костова.

tabl_732