В понеделник някои отбелязаха тържествено, а други с погнуса поредната годишнина от преврата на 9 септември 1944 година. И макар той да е извършен от Кимон Георгиев - представител на крайно дясната организация ,,Звено", се оказва решаващата крачка към комунистическа диктатура в България. Неколцина властници се изреждат начело на държавата от преврата до 10 ноември 1989 година, но един от тях стана знакова фигура за целия този период - с липсата на висока култура, с правешката си хитрост, с разработената през годините поза да лавира между големите играчи в СССР, на която България е безпрекословно подчинена, за да оцелява. Нека си припомним някои негови култови реплики, характеризиращи в каква среда е живял народът в онези години.
1. „Сега всеки ден, всеки час, навсякъде има мат'риал за митингова демонстрация (демокрация)" - репликата става много популярна и от песента на Ъпсурт "3 в 1", където е включена. Иначе е изречена на съвещание с главни редактори на вестници през октомври 1989 година - само месец преди да бъде свален. Живков описва въодушевено, че БКП е решила да въвежда частната собственост, което ще значи, че там, където управляват частници, няма да има партийни организации и хората ще започнат свободно да изразяват своите убеждения. Той говори като човек, който е убеден, че ще продължи да управлява и при такава ситуация.
2. ,,Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари" - на симпозиум на архитектите.
3. ,,Някои казват, че нашата власт се клати! И на коча мъдите се клатят, ама не падат" - на митинг по случай откриването на нова текстилна фабрика в Казанлък през 1964 г.
4. ,,До 9 септември 1944 г. - тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След 9-и той направи съдбоносната крачка напред" - на XI конгрес на БКП.
5. ,,Таз година завод за полупроводници догодина - за цели проводници" - на откриването на завод за полупроводници в Ботевград.
6. "Това е, подчертавам, качествено нова демокрация, при която всичко ще бъде изборно, ще става така, както реши стопанинът. Дали един работник ще бъде член на бригада или не, ще решат нейните членове. Ясно е, че те никога няма да приемат лентяи и некадърници, защото трябва да работят заради тях. И в институтите никой няма да държи хора без научни качества, но поради едни или други причини попаднали там. И така ще бъде във всички сфери, в обществените организации, по целия фронт" - из реч пред Х конгрес на Българските професионални съюзи, 9 април 1987 г.
7. ,,Това е политиката - да се слееш с народа" - в предаването ,,Всяка неделя", 1991 година.
8. ,,С това се занимавам в мемоарите (си). В какво е деформиран социализмът. Аз говоря против системата. Система е едно, а строй е друго - те са две страни на един медал. Строят беше добър, но системата беше лоша" - в същото предаване.
9. ,,Социализмът е едно недоносче" - на споменатата вече среща с главните редактори.
10. ,,Да ви е честит осми март... ъъъ, осми декември" - на 8 декември 1987 г. пред студенти в НДК.
11. ,,В селото имаше над 16-17 кръчми и една част от хората намираха утеха в тия кръчми. А имаше един, който пиеше по девет литри ракия, като седне, с мезе. И почват правчани да коментират: ,,Как така той успева да изпие четири литри ракия." (към преводачите) Как е превода? Нормален ли е превода? Нормален, а, добре. Но най-после един открива секрета, като казал, че той пие четири литри ракия, защото червото му е право. Но умря тоя бай Васил от пиене. Той умря след революцията. А след революцията се организираха погребения с музика, с оратори и така нататъка. И определения оратор - за умрял човек се говорят само хубави работи, - след като казал хубави работи за бай Васил, след това се обърнал към тленните му останки и казал: Спи спокойно, бай Василе, ние ще продължим твойто дело. А неговото дело - пияница, бе. Виж какво значи шаблон в ораторското изкуство. Ха-ха-ха." - пред дипломатическия корпус, който е на посещение в родния му град Правец през 1988 година.