Министерството на финансите публикува доклад, с който опроверга твърденията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че Агенцията за държавна финансова инспекция (AДФИ) не е открила никакви нередности при проверка на договорите за строителство на магистрала "Хемус". Във връзка с тиражирани неверни твърдения за липса на констатации за нарушения при проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (AДФИ) в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Министерството на финансите (МФ) заявява, че при проверката са констатирани сериозни нарушения, се казва в позиция, разпространена до медиите от пресцентъра на ведомството, управлявано от вицепремиера Асен Василев. От там уточняват, че обект на проверката е договор между АПИ и "Автомагистрали" ЕАД с предмет: "Доизграждане на АМ "Хемус" в участъци седем, осем и девет на обща стойност 1 350 000 000 лв. без ДДС.
не са защитени финансовите интереси на организацията, посочват от МФ.
От министерството считат, че са налични "ясни констатации за категорично завишени цени" на различни материали и дейности по строителството на тези участъци от АМ "Хемус". Установеното завишение не е намерило отражение като вреда, тъй като към момента на извършване на инспекцията СМР - по договора не са извършвани, приемани и заплащани, казват от ведомството. "Констатираното е заобикаляне на Закона за обществените поръчки при превъзлагането на дейности от "Автомагистрали" ЕАД по 15 бр. договори за проектиране на стойност 3 718 287 лв. То не е санкционирано, защото обект на проверката е АПИ, а не "Автомагистрали" ЕАД, което е извършвало превъзлаганията", коментират също от МФ. В позицията се посочва също, че в хода на инспекцията от АПИ писмено са заявили, че не са запознати с договори за превъзлагане, които е сключвало "Автомагистрали" ЕАД. "Това, от своя страна, е наложило с указание от наблюдаващия прокурор да се извърши единствено насрещна проверка на дружеството за преглед на налична документация", считат от МФ.
"Заключенията в доклада на АДФИ се базират на детайлен експертен анализ с вещо лице, при който е констатирано наличие на неправилно ценообразуване и завишение на анализните цени", казват още от министерството.
"Неправилното ценообразуване се наблюдава в почти всички разгледани позиции и се изразява най-вече в неправилно ценообразуване на машиносмените; завишени допълнителни разходи за труд и механизация; непосочване в анализните цени на машини с конкретни характеристики; непредставяне на използваните фирмени разходни норми, уедрени сметни норми или други, което води до извода, че такива липсват или не са използвани", заключват от МФ.