15 души са арестувани след среднощна акция на органите на реда в България, свързана със злоупотреби при строителството на АМ „Хемус“. Четирима са били арестувани в Благоевград - управител на строителна фирма, съдружник в строителна фирма, счетоводител и още един служител. Проверени са 17 адреса и са проведени множество разпити. Седем от тях са на офиси на голяма строителна фирма. Акцията се проведе на територията на 3 града в сряда.
Банката на Борисов
В четвъртък служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков обяви, че ще има още задържани. „Водно строителство“ е една от проверяваните фирми, които са усвоили авансово пари за аутобана. Според Рашков собственикът на дружеството е приближен на ГЕРБ. „Събрали сме достатъчно информация. Срещнали сме се със стотици хора. Българският народ е ограбен. Ако се докаже това, което е очертано в разследването, ще означава, че хората ще платят още веднъж за магистралата, допълни вътрешният министър. Някои от фирмите заявиха, че отпуснатите им пари вече не са при тях“, каза Бойко Рашков и припомни, че един от собствениците на фирми, ангажирани със строителството е превел в Дубай 21 милиона лева от началото на годината.
ГЕРБ отговори
Отговорът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов не закъсня. Бившият премиер призова вътрешният министър Бойко Рашков да назове банката, която го обвини, че притежава и го заплаши със съд, ако не го направи. „Рашков, незабавно кажи коя е банката, която уж имам. Ако не ми кажеш до края на вечерта, утре завеждам дело срещу теб“, каза бившият премиер. Той поиска и извинение от министъра. „Кажете коя е банката, за да мога да ви осъдя. Да може и банката да се защити. Ами ако е голяма банка, чуждестранна, става дума за много пари и те ще го осъдят. Хайде каймата от хора, която явно съм ял, може вече да се е похарчила, да каже сега името на банката“, коментира още Борисов.
„Пътната камара“ осъди действията на ГДБОП
От Пътната камара осъдиха действията на органите на реда, свързани с магистрала „Хемус“. Договорите, свързани с изграждането на "Хемус", спазват всички принципи и изисквания на българското законодателство, пише в позиция на бранша. Оттам твърдят, че през последните месеци е започнала целенасочена акция срещу сектора. И че участниците в протестите са подложени на допълнителни ревизионни процедури.
„Проверяват се само незаконните дейности“
„Магистрала „Хемус“ се строи, проверяват са само незаконните дейности по участъци 4 и 5“, заяви пред журналисти регионалният министър Виолета Комитова по повод арестите и обиските във фирми, ангажирани със строителството на аутобана. Тя призна, че не е запозната със самата акция:
Авансови плащания
Преди дни от МВР разпространиха данни, че между 2018-а и края на 2020 г. държавното дружество “Автомагистрали” е сключило общо 68 договора, по които е платило авансово общо 1,097 млрд. лв. на различни фирми, за да строят магистрала “Хемус”. Голяма част от тези договори са за участъците от 4-и до 9-и, за които или няма издадено разрешително за строеж, или отсъства конкретен технически проект, т.е. не се знае откъде ще минава трасето.