Надя Чолакова*

Изминаха 22 години от убийството на Васил Илиев и 12 от покушението на брат му Жоро. С  упорството на единия и таланта на другия те бяха призвани да покоряват спортните върхове и да прославят Родината си. Но триумфът се превърна в трагедия. Те бяха главните герои от едно пожертвано поколение спортисти, а имената им станаха символ на криминалния преход в България. Борческата им история започва в годините на зрелия социализъм, когато спортът е бил сред главните приоритети на държавата.

Васил, Жоро и сестра им Марияна се раждат в семейството на Невена и Андрей Илиеви - отрудени хорица със семпло битие. Първите години на децата се търкулват в Кресна. Там са корените на рода им. В края на 60-те години Венка и Андрей нарамват бохчите и хващат автобусa за Кюстендил. Решили са да пробват късмета си в каймака на работническия град. Край тях топуркат хлапетата. Свиват гнездо във ведомствен блок на „стройрайона" (днес ул. „Людмил Янков" № 31). Бащата Андрей се цани за бачкатор в мина „Сажденик". Трите дечурлига спят в една стая. Интериорът е спартански - кушетки, черджета и печка „циганска любов". През 1976 г. Андрей умира тихо в компанията на бутилката. Леля Венка поема фамилията. Майката работи в шивашката фабрика „Марек". Получава 60 лева на месец. Парите вечно не стигат. Васко, Жоро и Марияна наследяват дрешки и обувки от съседските деца. Сантиментални лелки ги черпят с пасти и захарни петлета. Васил поема ролята на бащата, макар че е само с година по-голям от брат си. Раздава го настойник. По онова време братя Илиеви каляват юмруци в момчешки банди. Леля Венка записва децата да спортуват, за да канализира енергията им. Тогава трудолюбивият и разумен Васко е в пети, а талантливият и буен Жоро в четвърти клас. Треньорът Стойчо Иванов ги взема под крилото си. Храни ги в механата на Кюстендил. Дава им по 10 лева за спортните лагери. Обзавежда ги с екипи и маратонки. Още тогава забелязва, че и двамата искат да са номер 1. По-късно и двамата стават шампиони на България. Жънат титла след титла.

Васко Илиев става републикански шампион за пионери. Казва „чао" на гетото и пристига в София. Школува се в „Олимпийски надежди" при треньора Илия Печикамъков. Очаква го бляскава кариера в ЦСКА. Освен изключителен спортист той е пълен отличник. Васко е класик в категория до 68 килограма. Четири пъти става републикански шампион за юноши и младежи. Стълбата към големите победи го очаква. Повечето борчета са пришълци от провинцията, отраснали в недоимък.

По-малкият брат Жоро започва в „Олимпийски надежди" с летящ старт. Борецът в категория 74 килограма няма равен на тепиха. Див и талантлив - така го описват съученици и преподаватели от ковачницата за спортисти. Разчита на вродения си чар. Панта и половина, непримирим враг на дисциплината. Бяга от час. Репчи се на преподавателите. Пише красиво като момиче, но не се свърта над учебниците. Сдушва се с най-лудите глави - боксьора Христо Фурмилов-Фурната от Толбухин и Владимир Саръиванов. По онова време триото е в епицентъра на всеки „пожар". Подозират го в разбиване на шкафчета и кокошкарски кражби.

Веднъж членът на Политбюро Венелин Коцев разпуска спокойно в сауната на „Дианабад". Когато се облича, скача като ужилен. Часовникът му е изчезнал. Коцев пази трофея като зениците си, защото му е подарък лично от Тодор Живков. Скандалът е грандиозен. Цялата база на „Олимпийски надежди" в „Дианабад" е преровена до шушка. Отнасят го „обичайните" заподозрени - Жоро Илиев, Христо Фурната и Владо Саръиванов. В шкафчетата им са открити крадени кожухчета и други дреболии. Татовият часовник не е намерен, но внася обрат в живота им. Така по средата на десети клас Жоро, Фурната и Владо изхвърчат с шут от „Олимпийски надежди" по подозрение в кражби. Заклеймени са завинаги.

Дивият борец Илиев пуска котва безславно в Кюстендил. Къса от раз със спорта и училището. Става общ работник на строеж. Черната овца дори не сънува, че някой ден ще господства над империя с милиарди. Към гастербайтера Жоро проявява интерес именитият треньор на „Левски" Стефан Кръстев, известен като бате Кефо. Открива опърничавия борец на строежа. Старият и младият борец си стискат ръцете. С появата си в „Левски" Георги Илиев са налага като лидер. Всички му подражават. Около Жоро тутакси се заформя ядро от веселяци. Тайфата има ритуал - всяка неделя в „Магурата". Борците си поръчват задължителната мелба „Дипломат". В нея има всичко и струва само 2 лева и 5 стотинки. Момчетата от провинцията живеят в хотела на „Левски" до басейн „Спартак". По онова време Жоро Илиев има само един проблем - анархистичната си природа. Алергичен е към правилата и често го демонстрира. През 1983 г. дивият борец е разследван за кражба. Отървава присъдата. Но се откроява като честолюбив кибритлия с афинитет към битките. Треньорите го записват в механотехникума само и само да закърпи „средното". За Жоро училището е отсвирена губерния. Бута го неглиже. С чар припечелва някоя и друга бележка. Останалото е мъчение...

С лекота на пеперуда лети към борческите върхове. Момчетата на бате Кефо стават хит през 1984 г. На спартакиадата в Плевен „отстрелват" 5 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала. Изгрява звездата и на Жоро. Три пъти става шампион на България - два пъти за юноши и веднъж за младежи. Златният медал на Балканиадата в Турция го прави герой. През 1984 г. „Левски" има друга тръпка - МВР-адата в Будапеща. Там се стичат отборите от соцлагера. Жоро печели бронза. Жоро е едно от най-бедните момчета в отбора. Омагьосан е от витрините в Будапеща и мълви: „Кореком до кореком!"

През 1984 г. Жоро става войник в спортна рота. Георги Илиев е уреден да служи на стадион „Георги Аспарухов" от треньора си по борба в спортния интернат „Олимпийски надежди" Илия Печикамъков, който убеждава генералите, че талантливият състезател по борба трябва да тренира усилено дори когато е призван като войник.

Юношата от Кюстендил оправдава доверието на наставника си, като в категория до 82 килограма на международно военно първенство във Франция завоюва златен медал. Съказарменици на Георги Илиев от спортната военна школа на стадион „Георги Аспарухов" в София си спомнят, че бъдещият топ мафиот не се откроявал като престъпник в тийнейджърските си години. „Напротив, беше веселяк и добряк."

Георги Илиев обаче не кара безоблачна казарма. Месеци преди да се уволни от служба, бъдещият бос на ВИС-2 отива на спортен лагер в Камчия. Борците се пръсват из десетината бунгала на „Левски". Всяка вечер купонясват в първото барче край брега. Пият хитовия за времето коняк „Слънчев бряг". Жоро е сърцето на купона.

Във врата на дивия състезател диша екшън, който ще завърти живота му като пумпал. Една вечер „Слънчевият удар" омагьосва борците. Пръв сдава багажа техният съотборник Кирчо. Емва се към бунгалото с германка. Момичето е пламнало от няколко конячета. Двамата прекарват гореща нощ. Кирчо тръгва да я изпраща. Той и немкинята катерят стълбите на лагера. Срещат ги седем пияни „орунгели", изразява се днес експресивно участник в екшъна. Сред тях е и Жоро, гушнал в обятията си девойка. Германката е „джапнала" здраво. Вдъхновени от усмивката й, няколко борци я грабват на рамо. Примъкват я обратно към бунгалата. Забивачът Кирчо вдига ръце. Каквото има да става, ще става. Загорели борци нападат еуфоричната германка и си я прехвърлят един на друг. Упоената гедерейка се търкулва през обятията им. Стартира групово изпълнение. Немкинята е пасивна като надуваема кукла. Хили се механично в алкохолния си полусън.

През това време Жоро прави секс с родна хубавица, която е „ковнал" същата нощ. Изпраща я и се връща в лагера. Минава през банята. Там е немкинята, която се къпе с леден душ. Двамата се заиграват. После се шмугват в стаята на Жоро. Границата между пиянска оргия и престъпление изглежда тънка като паяжина. По-късно целият съдебен процес се дирижира от свидетелски показания. Затова не е ясно доколко е обективен. И до днес участниците имат различни версии за случилото се в нощта на разгула. Повечето твърдят, че Жоро не е изнасилил германката. Той е само „черешката" на нощното приключение. Търсачката на силни усещания доброволно се е отпуснала в лапите на мъжищата от борбата. Така твърдят треньорите. Но доколко са обективни?

Германката се прибира в къмпинг „Рай" в плачевен вид. Администраторката се шокира. Летовничката развързва език и обрисува оргията. „Това е изнасилване. Ако ги осъдиш, ще изкараш пари", налива масло в огъня администраторката. Милиционерският на къмпинга изстрелва телеграма до МВР. После хуква към лагера. За момчетата отговаря майор Янко Шопов, бивш световен и европейски шампион по борба. „Мачовците" се строяват на плаца в базата на „Левски". Вой на сирени. Милиция. Пристига и германката. Тя е запомнила, че първият „завоевател" Киро има татуиран кръст между двата пръста. Милиционерите му заповядват да си покаже ръцете. Кръстът е налице. Туристката сочи с пръст и останалите. Орехът става още по-костелив, когато се разбира, че германката е дъщеря на шеф от ЩАЗИ. Консулът на ГДР лично наблюдава делото. То предизвиква бурни реакции. Очертават се неизбежни присъди. Боксовата круша в съдебната зала е Жоро. Накисват го като инициатор. Присъдата приклещва Жоро в менгеме: 11 години затвор при строг режим. За него времето спира. Пътят с белезниците е рамкиран. Отвежда го в Белене, после в Бобов дол. Братът на Наско Сираков - Пламен, лежи 8 месеца. Баща му го измъква от затвора, след като той и Наско подписват документи, че ще помагат на ДС.

Престоят в затвора прави Жоро Илиев агресивен и отмъстителен. Налита на бой. Никога не успява да се отърве от този си навик. В този момент Васко е яхнал гребена на вълната. Борецът е шампион на България във всички възрасти. Сякаш е колекционер на трофеи. Втори на балканиада, трети на европейско и пети на световно. Авторитет е в ЦСКА. „Нагиздил" се е с чин офицер. Устремен е към поредното предизвикателство - олимпийските игри в Сеул през 1988 г. Намесват се обаче „клубните интереси". В последния момент Васко Илиев изпада от списъка с участниците. Мястото му попълва Георги Караманлиев-Шивача от „Академик", сега треньор в Швейцария. „По ирония на съдбата Васко го побеждаваше във всички състезания - спомня си бате Кефо. - Шивача не можеше да му стъпи на малкия пръст. Времето беше такова, че конюнктурата надделя."

Силният коз на Шивача е чичо по „върховете". Новината на прецакания сервира треньорът Стойчо Иванов. „По това време Васко беше на лагер в Кюстендил.

Готвеше се за олимпиадата - разказва Иванов. - Поднесох му „сюрприза" по най-фасулския начин: „Васе, преебаха те, щото на Шивача чичо му е по върховете." „Тренер, приключвам официално със спорта" - отсича Васил Илиев. 12-годишната му кариера приключва за миг. После се жени за детската си любов от Кюстендил Мариета. Сватбата е комсомолска. Минава в тесен кръг. Треньори, роднини и учители са ВИП-ът на събитието. В снимките от семейния албум липсва само Жоро, който е в затвора.

„Васко Илиев прегоря, след като не го пуснаха в Сеул - щрихира го треньорът бате Кефо. - Идеализмът му беше съкрушен. Шампионът задраска миналото си и излезе на пътя. До момента беше живял със стипендия от 30-40 лева на месец. Тези пари се изкарваха за половин час на улицата." Преображението на 22-годишния терминатор от тепиха става за дни. Васил Илиев вече е Васко Бореца. Оформящият се ъндърграунд го лапва като топъл хляб. Към него се присъединява и брат му, който излиза от затвора с много нови приятели. Останалото е история, позната на всички.

* Откъс от книгата й „Живей бързо".