Видях оферти за изчезнал телефон, златно колие, а предлагате ли застраховка при евентуално изчезване на съпруга ми?

Много пъти съм приканвала читателите на BG VOICE да не пренебрегват важността на така необходимите застраховки за кола, здраве, дом и живот, защото те предпазват вас и семейството ви от потенциално опустошителни загуби. Разбира се, както при всяка друга индустрия и застрахователната индустрия бълва продукти, които не правят почти нищо за вас и много за този, който ви ги продава. Ето няколко вида застрахователни полици, от които е по-добре да стоите надалеч.

Застраховка на заема ви. Обещанието на агента е, че ще плати част или целия баланс по кредита ви, ако умрете или станете инвалид. „Толкова е евтино - само няколко пенита на ден!" - убеждава ви застрахователят. Но истината е, че такъв тип продукт е много по-скъп от една застраховка „Живот" - $370/година за заем от $50,000, в сравнение с $92/година за $50,000 20-year term life insurance (20-годишна срочна застраховка "Живот") за здрав 40-годишен мъж. Застраховката на заема би ви платила само баланса по кредита (само каквото дължите към момента на застрахователното събитие), докато term life insurance ще изплати всичките $50 000. Освен това, ако подадете молба, твърдейки, че сте станал инвалид, застрахователната компания може да отхвърли иска ви с обяснението, че сте имали „pre-existing condition" - здравословно състояние, предшестващо застрахователното събитие ( и в очите на агента - спомагащо за появата на застрахователното събитие); или пък защото за тях „инвалид" означава човек, който е неподвижен от челото надолу и нищо повече, нищо по-малко. Повечето хора имат disability insurance (застраховка в случай на инвалидност) от работодателя си, така че най-добре си купете term life insurance и това ще ви покрие много по-добре и на по-ниска цена в сравнение със застраховката на кредита ви.

Застраховка на мобилния ви телефен. Тези планове предлагат замяна на телефона ви, ако го загубите, откраднат ви го или случайно го повредите. Но месечните вноски от $5 до $7 и $25 deductible (приспаднато плащане от джоба ви) за по-евтините видове телефони или $199 за скъпите смарт телефони правят подобна застраховка направо безсмислена. Да речем, че подадете иск след 18 месеца - излиза, че ще платите между $115 и $325, а на всичко отгоре застрахователят може да замени стария ви телефон с refurbished phone - втора ръка, ремонтиран и излъскан телефон, върнат от някой друг клиент. По-добра стратегия е да си запазите стария телефон, в случай че загубите новия. Така никога няма да сте без апарат и ако не в момента, то поне до няколко месеца ще намерите много добри сделки на телефон дори по-хубав от загубения. Не забравяйте да проверите евтини магазини като Walmart - аз си взех последния телефон оттам и цената му беше със $100 по-ниска от всички други възможни магазини, дори беше с $50 по-евтин от същия смарт телефон в Sam's Club и Costco.

Застраховка за специфична страховита болест. Разбирайте - рак, сърдечен удар, инсулт и тем подобни. Получавате заплащане от застрахователната компания само ако ви споходи специфична болест, но каквото и друго сериозно заболяване да ви нападне, вие само ще напълните джобовете на агента, а семейството ви ще остане с празни ръце. Дори и да се окаже, че сте заложили на „печелившата болест", тънкостта е в детайлите. Да вземем за пример полиците за рак: да речем, че роднините от двете страни на семейството ви са се споминали от рак и вие решите да си купите застраховка в случай на рак. За съжаление агентът някак премълчава факта, че повечето полици не покриват странични явления, причинени от рака (инфекция, пневмония, и т.н.). Също така повечето подобни застраховки имат максимум на сумата, която биха ви изплатили, или на времето, през което биха продължили да ви плащат. Някои полици плащат само за „болнични грижи", а много от процедурите се извършват в извънболнични клиники. В много по-добра позиция ще сте, ако работодателят ви предлага здравно осигуряване или пък след няколко месеца си закупите лично здравно осигуряване от т.нар. здравни борси, влизащи в действие през октомври според Obamacare (новият здравноосигурителен закон в САЩ).

Здравна застраховка за домашен любимец. Обикновено застрахователят се опитва да ви убеди, че както вие имате здравно осигуряване, така би трябвало да е и с кучето ви. Не забравяйте обаче, че както вашата здравна застраховка, така и тази на домашния ви любимец не се състои само от месечни плащания. Става дума за deductables, co-payments   (доплащания от вашия джоб) и тавани, над които няма да получите нищо (и за съжаление  тези тавани са доста ниски). Високо реномираното списание за потребителски доклади Consumer Reports е направило статистическо проучване, според което от 9 здравноосигурителни полици за домашни любимци нито една не е изплатила повече от това, което собственикът е платил, през 10-годишния средностатистически живот на едно куче. Само 5 от полиците биха изплатили повече от вложеното в тях, но само ако се предположат някакви хипотетични страховити заболявания - като рак например. По- добро приложение на парите ви би било да влагате в спестовна сметка $50/месец и да знаете, че тези суми са заделени за сериозни заболявания на домашния ви любимец.  И в никакъв случай не забравяйте да правите всички препоръчани рутинни здравни проверки и имунизации, за да избегнете потенциални огромни разходи от нехванато в ранен стадий заболяване.

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на любимия си вестник, където ще разгледам още няколко застрахователни полици, които е добре да избягвате.