През последните няколко години наблюдавам много интересен феномен, който е свързан със страха от неизвестното, в частност инвестирането, и липсата на повече светлина върху тази тема може да се окаже пагубно за много хора, които искат да работят ефикасно и ефективно с парите си. Причината, поради която не съм засягал тази тема досега, е много дълбока. Лично аз вярвам, че всеки един от нас има правото да прави каквото поиска със собствените си пари, но липсата на информацията, която повечето хора нямат по този въпрос (понякога дори тези, които са родени в Америка), набира наистина огромни размери и реших да се намеся и да ви споделя част от професионалния си опит, натрупан през последните 9 години във финансовата индустрия. 

Има един основен проблем, който засяга всички нас - той се нарича страх от неизвестното. Особено когато става въпрос за пари. Повечето инвестират и ги "заключват" в недвижими имоти, живеейки с илюзията, че притежават частна собственост, която би трябвало да им изплаща дивиденти, но в много от случаите не само че това не е така, а и бърка солено в техния джоб.

Други пък се отбиват до най-близката банка, в която да оставят парите си в обикновен спестовен влог на 0% лихва и да гледат как година след година те се изпаряват под натиска на инфлацията, която ги изяжда. 

Трети пък, които са спестявали от залъка си дълги години наред, стават жертва на хитри финансови консултанти, обикновено от не-български произход, които гледат на нашите по-пестеливи сънародници като лесна плячка, която е доста уязвима поради езиковата бариера и липсата на финансова култура, която никога не сме имали като нация. Тъжното е, че финансовата индустрия често се възползва от чужденци като нас, защото хората, които са израснали тук и имат представа от финансовата система и възможностите в нея, не могат да се манипулират толкова лесно, колкото това е възможно при нас.

ОТКЪДЕ ДА ЗАПОЧНЕМ? 

Като начало нека сме наясно, че за да започнем да имаме каквито и да е спестявания, трябва да се научим да плащаме първо на себе си. Да, прочетохте много добре - започнете да плащате поне 10% от това, което заработвате на себе си, независимо от дохода ви и вашите сметки.  Това е първата и основната стъпка към финансовата стабилност и изграждането на финансови активи.

В същото време ми е пределно ясно, че много от вас сега си казват: "Но как да направя това, след като парите едва ми стигат да си платя всички заеми и сметки?"

Нека бъдем честни един към друг, причината тези заеми и сметки да съществуват в този момент е у нас самите и за да разбием този порочен кръг от лоши финансови навици, трябва да започнем да мислим по нов начин, когато се отнася за нашите пари. Взаимоотношенията ни с парите рефлектират върху това как живеем живота си и свободата, която имаме, да правим нещата, които обичаме, с хората, които обичаме.

Втората стъпка е да изградим план, чрез който да изплатим абсолютно всичко, което дължим по кредитни карти и заеми. Това е изключително важно, защото всички месечни плащания по заеми са ресурсите, чрез които можем да изградим солидни активи с течение на времето чрез различни инвестиции и финансови ходове, които в момента са невъзможни, защото тези ресурси отиват да погасяват нашите дългове. Истината е, че много от тях не са ни нужни и стресът, който вкарват в нашето всекидневие, е в пъти по-голям от удоволствието, което някога могат да ни доставят те. 

КЪДЕ И КАК ДА СПЕСТЯВАМ ПРАВИЛНО? 

Основното правило, което никой не трябва да пренебрегва, е, че преди да започнем да инвестирам в каквото и да било (фондове или недвижими имоти), трябва да имаме спестявания, които да покриват личните ни разходи от 6 до 12 месеца. Тези спестявания трябва да са на място, което да бъде лесно достъпно за нас, било то дори и под матрака на леглото, на което спим (като краен случай, разбира се). 

Работата на тези пари е не да се умножават, а просто да са там в случай на внезапна нужда, като например загуба на работното място или физически проблем, който не ни дава шанс да работим за определен период от време, т.е. „бели пари за черни дни". 

Страхът от неизвестното е това, което спира хората да предприемат следващата стъпка. Много от нас не знаят къде и към кого да се обърнат, за да разберат какво да правят след това. След като сме спестили поне 6 или 12 месеца от дохода си, вече можем да започнем да се замисляме как да изграждаме активи, които да бъдат печеливши за нас. Всичко тук опира до стратегията, която искаме да следваме, и какво искаме да постигнем. 

Когато започна да говоря за стратегия за бъдещето, много хора се замислят и не могат да ми отговорят каква е тяхната стратегия, защото никой досега не им е говорил за това, когато се отнася до парите им. В срещите им с различни "професионалисти" често им е бил продаван определен вид продукт - било то застраховка, имот или пък вид инвестиция. Но почти винаги липсва предначертана стратегия, която да се следва с години напред.  

Преди два дни при мен дойде жена, която имаше няколко вида застраховки, имот и един вид пенсионна програма, която е била започната преди години, докато тя е работила в корпорация, от която й е бил предложен такъв вид спестовен план. След като прегледахме документите много внимателно, установихме следното - никой от тези финансови продукти и програми нямат нищо общо помежду си и като цяло липсваха каквато и да е стратегия и цел.

Това, което успяхме постигнем в случая, който споменах с моята клиентка, е да преразгледаме наново всичко, което тя има, и да изградим такава стратегия, която да елиминира всичко ненужно от сегашните услуги, които ползва, и в същото време да заменим някои от тях с такива, които работят много по-ефикасно и ще й позволяват да се пенсионира с повече пари през следващите 12 години, които й остават до пенсионна възраст. 

Това, което казвам, се отнася до голяма степен и до начина, по който банките се отнасят със своите клиенти и главно техните дългосрочни спестявания, които биват „инвестирани" в сметки, които дават фиксирана лихва от 0.5%. Този факт звучи доста комично на фона на това, което стратегическото инвестиране във взаимни фондове дава средно през последните 90 години от своето съществуване - над 10% възвръщаемост.