Читатели ме питат напоследък какво е диверсификация на инвестициите и защо ни е нужна. Това е един вид „разнообразяване" на инвестициите ни. Целта на диверсификацията не е да даде голям тласък нагоре на вложенията - разнообразните продукти в портфолиото ви няма да гарантират печалби или да са застраховка срещу загуби. Но след като веднъж сте избрали да се насочите към определено ниво на риска - въз основа на вашите цели, времеви хоризонт и толерантност за изменчивост, диверсификацията може да подобри възвръщаемостта за вашето ниво на риск.

В сърцето на разнообразяването лежи идеята за взаимната зависимост. Казано по-просто, това е мярка колко често възвръщаемостта на две инвестиции се движи заедно - нагоре или надолу. Става въпрос за число от -1 до +1, което се изчислява, като се използва историческата възвръщаемост. Установената +1 корелация между две акции например, означава, че в миналото, когато възвръщаемостта на една акция е била около 5%, то възвръщаемостта на другата също е била около 5%. Установената корелация от -1 ви казва, че в исторически план те се местят в противоположни посоки.

Когато поставите активи, които имат ниски корелации, заедно в портфолиото си, може да сте в състояние да получите по-голяма възвръщаемост, като поемате същото ниво на риск, или същата възвръщаемост, като поемате по-малък риск. За изграждането на диверсифициран портфейл трябва да се търсят активи, чиято възвръщаемост не се премества исторически в една и съща посока, и, в идеалния случай, активи, чиято възвръщаемост се движи в обратна посока. По този начин, дори ако част от вашето портфолио е в упадък, останалата част, да се надяваме, ще се разраства. Идеята е да може да се компенсира въздействието на ниските фондови пазари по отношение на цялостния ви инвестиционен портфейл.

Друг важен аспект на изграждането на добре разнообразено портфолио е да се опитате да останете диверсифицирани в рамките на всеки вид инвестиция. Пазете се от прекомерната концентрация на определна акция в рамките на вашия портфейл от индивидуални акции. Една акция не може да представлялва повече от 5% от състава на портфолиото ви. Също така е разумно да разнообразите акциите си по пазарна капитализация (малки, средни и големи компании), сектори и география. Не всички видове компании, сектори и региони просперират в същото време, така че може да бъдете в състояние да намалите риска на портфейла си чрез разпространяване на вашите активи върху разнообразна площ от компании, сектори и региони.

Добре е да се помисли за смесица от стилове като растеж (growth) и стойност (value). Фондовете за растеж (growth funds) се фокусират върху компании, за които мениджърите вярват, че ще изпитат по-бърз от средния растеж (измерен чрез приходи, печалби или парични потоци). Много ориентирани към растеж фирми са по-склонни да реинвестират печалбите в разширителни проекти или в придобиването на други компании, вместо да ги използват, за да изплащат дивиденти на акционерите. От растежните акции (growth stocks) се очаква по-висока доходност, но като цяло те представляват по-голям риск в сравнение със стойностните акции (value stocks). Растежните акции са склонни се справят по-добре в сравнение с общия пазар, когато цените на акциите като цяло се покачват, докато изостават назад, когато цените на акциите падат. Ето защо инвестирането във фондове за растеж може да изисква по-висока толерантност към риска, както и по-дълъг времеви хоризонт.

Като цяло фондовете за стойност (value funds) се фокусират върху възприемането за безопасност, а не за растеж. Това са често инвестиции в зрели компании, които предимно използват доходите си, за да плащат дивиденти. В резултат на това стойностните акции (value stocks) са склонни да произвеждат повече текущи приходи от растежните акции (growth stocks), въпреки че те също предлагат потенциал за дългосрочно поскъпване, ако пазарът признаe истинската стойност на дадената акция. Мениджърите на фондовете за стойност търсят да инвестират в компании, чиито цени на акциите не отразяват непременно реалната им стойност. Пазарната им стойност - цената, на която се търгуват - е по-малка от присъщата им стойност - настоящата стойност на бъдещите парични потоци. Причините за подобна разлика: фирмата може да е подценена от пазара; понякога една компания или отрасъл може да попадне на трудни времена; лош доклад за тримесечните печалби или някакво външно събитие може временно да потиснат цените на акциите на дадено дружество.

По същата логика, когато става въпрос за вашите инвестиции в облигации, помислете за различни падежи, стилове и продължителност, които, взети заедно, измерват чувствителността на дадена облигация към промените в лихвените проценти.