Някои мои познати ми споделят, че играят на борсата и го правят по много динамичен начин. Постоянно ги чувам да говорят за продаване и купуване на акции и често се случва да се оплакват от загуби или да се хвалят с големи печалби. Други пък казват, че инвестират във фондове и държат парите за дълъг период от време независимо от това, което се случва в краткосрочен план на пазара. Би ли ми обяснил какво точно правят едните и другите, защото явно подходът им към пазара е доста различен?

Първата група, за която говориш, са хора, които се занимават с така нареченото спекулиране. Това означава, че тези хора основно са насочили вниманието си към изкупуване и препродаване на акции или други активи като краткосрочна инвестиция. Те се надяват да закупят даден брой активи на по-ниска цена и да я препродадат на по-висока с цел печалба. Обикновено това се прави в кратки срокове и с участието на акции от по-малки нови компании, които имат потенциал за бърз растеж и печалби... или за бърз срив и потенциал банкрут. И двете са възможни, обикновено шансовете са изравнени и следователно рискът при спекулирането е доста голям, но пък ако се уцели точната компания или даден актив, който искаме да използваме, то и печалбите следва да са по-добри от тези на една по-сигурна инвестиция.

Втората група от познати, за която споделяш, че влагат пари във фондове или акции на по-големи и добре познати компании и ги задържат за по-дългосрочен план, са част от процеса, наречен „инвестиране". Тези хора обикновено се фокусират върху по-дълбок анализ на активите, които искат да закупят, и имат намерението да ги задържат за по-дълъг период от време - често говорим за 10, 20, 30 години - и те са заинтересовани от един по-стабилен растеж. Когато става въпрос за инвестиране, можем спокойно да кажем, че то е повече плод на дългосрочна стратегия, а не толкова на моментен импулс с цел бърза печалба, както е при спекулирането. При инвестирането шансовете за загуба в дългосрочен план са рязко минимализирани в сравнение със спeкулирането, но пък и печалбите са в по-малки мащаби в процентно съотношение, отколкото при един правилен ход при спекулата.

Моето лично предпочитание е към инвестирането, защото като човек аз съм привърженик на максимата „малко, но сигурно и за дълъг период от време" и рядко инвестирам или съветвам клиентите си да инвестират в неща, които те самите не разбират в детайли. Според мен до голяма степен спекулирането е базирано на голяма доза късмет, където риск печели - риск губи, дори някой хора, които се занимават с това, да казват, че техните ходове са породени от анализи и алгоритми. Това може би е така, но все пак нека не забравяме, че рискът тук е в много пъти по-висок в сравнение с инвестирането.

 

Преди няколко години работих за компания, която вече не съществува, понеже изпадна в несъстоятелност. За съжаление обаче имах пенсионен план 401К, който така и не съумях да прехвърля по-рано, и сега не знам какво е станало с него. Възможно ли е тези пари да са изчезнали заедно с компанията, за която работих?

Парите, които сте имали във вашия пенсионен фонд, са все още там, защото те се управляват от инвестиционната компания, която е била администратор на фонда, а не от компанията, за която сте работили и впоследствие е фалирала. Тук няма място за притеснение, просто трябва да намерите координатите на инвестиционната компания и да се свържете с тях, за да прецените как да процедирате с парите, които са все още във фонда. Ако ви трябва помощ за целия процес, можете да се свържете с мен на посочените по-долу координати. Бих се радвал да ви помогна да прехвърлим тези пари от 401К в друг пенсионен фонд като IRA, за да избегнем излишни данъци и наказания.

Тези са само няколко от многото възможни съвети за подобряване на финансовите ни навици и съм много радостен да мога да ги споделя с читателите на вестник BG VOICE.