Здравейте. Днешната статия и фактите, изложени в нея, предразполагат към по-сериозен тон и в този ред на мисли ще се опитам да предам това, което наблюдавам от години в нашето общество. Като човек, на когото все още му предстои да бъде родител, често си задавам въпроса - какво ли не би направил един родител, за да предпази и да осигури сигурност на детето си? Може би един грижовен родител би направил абсолютно всичко за бъдещето на детето си - би се преместил в чужда държава, за да построи стабилна основа, над която поколения напред да надграждат и да гонят американските си мечти, осъзнавайки, че е платил скъпа цена, оставяйки всичко, изградено дотук, зад себе си...
Може би един грижовен родител би работил безброй часове всяка седмица, за да може да осигури комфорта на децата си, докато те израстват и се учат, за да не им липсва нищо...
Може би един грижовен родител би отделил от залъка си, за да ги изпрати във възможно най-добрите училища в света, за да добият образование, с което по-лесно да могат да се реализират в този така динамичен свят... Може би един грижовен родител в Америка би направил всичко за децата си, освен това да ги предпази от сиромашко бъдеще в случай на неочаквано заболяване или фатален край...
Знам - звучи ужасно и никой от нас не иска да говори и да си мисли за такива неща, но тук има една много тънка линия между това да бъдем достатъчно информирани и образовани как да предпазим семейството си от финансов апокалипсис и да „дърпаме дявола за опашката". Има разлика, и то голяма!
Проучване на BankRate.com сочи, че само 31% от хората, които имат деца под 18-годишна възраст, са подготвили завещание, в което са описали кой да се грижи за децата им и за финансовите активи, които им се полагат като наследство, ако, не дай си Боже, най-лошото се случи с тях. Това е много плашещ факт, защото един такъв документ предпазва не само финансовите активи на родителите, а и самите деца, които могат да бъдат насочени директно към дом за сираци или приемни родители, ако нямат упоменати „покровители". Като допълнение на това - децата също трябва да имат упоменати финансови отговорници, които да са оторизирани да използват финансовите активи, оставени от родителите за подобряване на жизнения стандарт на децата в течение на годините. За съжаление тези два важни фактора обаче липсват при почти 2/3 от родителите.
Нещата не стоят по-розово, когато отправим поглед към процента от родители, които са застраховали доходите си под формата на застраховка „Живот". Уповавайки се на същото проучване, разбираме, че повече от 1/3 от родителите с деца под 18 години нямат абсолютно никакво покритие; друга 1/3 пък притежават по-малко от $100,000 покритие, което е изключително неадекватно малко в днешните условия на живот, имайки предвид стойността на тези пари в дългосрочен план.
Тъжното и трагичното в случая е не само това, че много от хората нямат тези важни документи на разположение, за да предпазят правилно активите си, но предначертават евентуална безпомощна ситуация за наследниците си - безкрайна борба по съдебни зали за имущество, права върху непълнолетни деца и купища заеми, наследени като резултат от грешно финансово планиране.
Ето го обаче и парадоксът - запитани дали е правилно да имат завещание, 2/3 от анкетираните родители споделят, че е задължително да се сдобият с този така ценен документ, особено когато имат деца. Както споменахме обаче, само 31% от тях имат такъв в действителност. 57% от запитаните родители също казват, че застраховката „Живот" е ключът към финансовата сигурност на семейството, но 1/3 от тях нямат такава, а друга една трета имат нищожните $100,000 като покритие, което не би могло да върне само заемите по къщи и кредитни карти, ако, не дай си Боже, се наложи да я използват.
След тези объркващи статистики е логично да се замислим къде се губи нишката между действията и думите на родителите и какво ги спира да направят по-добри финансови решения и най-вече да ги превърнат в реалност. В следващия брой ще ви опиша някои от основните причини, които пречат на родителите.