Много от хората, които идват в офиса ми за консултация, независимо от това дали са българи или други националности, имат трудности с разграничаването между спестяването и инвестирането. А от правилното разбиране на двата термина зависи дали ще улесним и подобрим стандарта си на живот, или ще го влошим.

В днешно време има само два основни начина да получаваме доходи. Първият е да работим за някого; да работим за себе си или да имаме собствен бизнес, който да работи за нас и да ни носи доходи. Вторият е да имаме инвестирани пари, които да работят за нас, докато ние спим - да можем да живеем от тях или да ги добавяме към дохода си, който получаваме от работата или бизнеса си.

Каква е разликата между спестяването и инвестирането? Разликата може да се обобщи в една дума - риск. В спестяването няма риск, или той е много малък и това кара хората да загърбят чувството на страх и да се насладят на така желаната от тях сигурност, но за сметка на това възвръщаемостта на парите, които те спестяват, е близо нулева. Това само по себе си не им позволява да живеят от дивидентите и лихвите на спестените от тях пари.

Позитивният аспект при спестяването е, че дава пряк и лесен достъп до спестената сума и тя може да бъде използвана по всяко едно време за различни цели според нуждите на човека. В инвестирането е точно обратното - рискът е по-голям и в зависимост от него и потенциалната възвръщаемост е доста по-висока, но съществува и голяма доза страх, защото има реална възможност да се загуби някаква част или цялата част от капитала, който е бил инвестиран.

Това в никакъв случай не значи, че всички инвестиции са създадени по един и същи начин - някои са по-рискови и носят по-голям потенциал за печалба, а други са по-малко рискови и регулирани и носят по-ниска възвръщаемост, но значително доста по-атрактивна от тази, която получаваме от банката и спестяванията, които събираме в нея. От своя страна това би ни помогнало да улесним живота си и да намерим допълнителни доходи, ако инвестициите, които сме избрали, се окажат доходни и сполучливи.

Какви са възможните места, където можем да инвестираме? Инвестирането е много интересен и много дълъг топик на дискусия и с удоволствие бих споделил с всички вас това, което аз съм научил и продължавам да уча всеки ден. Но тъй като нямаме възможността да прекараме дълги часове в разговори по темата, съм решил да изброя някои от най-известните средства за инвестиране. Някои от тях са ви може би много добре познати, а други не. Акциите (stocks) и взаимните фондове (mutual funds) не са единствените места, където може да инвестирате, независимо от това, че често обръщаме основно внимание на тях. Ето и други инвестиционни инструменти:

Ценни книжа (Bonds)

Недвижимо имущество (Real Estate)

Стоки за търгуване (Commodities)

Опции (Options)

Ценни метали (Precious Metals)

Частни бизнеси (Private Businesses)

Защо се плашим да инвестираме? Някой наскоро ме попита колко време ми е отнело да започна да инвестирам своите пари, след като съм започнал да работя в тази индустрия. Истината е, че аз самия исках да се запозная с детайлите по инвестирането също и да бъда много предпазлив и внимателен, преди да сложа част от парите си, за които съм работил усърдно дълго време, в определена инвестиция. След като се запознах подробно с няколко такива и се почувствах по-сигурен в плюсовете и рисковете на дадената програма, започнах да инвестирам по-смело и по-често. Това ми отне време и усърдно четене на литература по тази тематика, която продължава и до ден днешен. По тази причина аз самият не инвестирам във всички възможни инвестиции, а само в тези, които намирам за подходящи за моите цели и разбирания. Същото се отнася и за вас, но вие сте отговорни за първата крачка и да започнете отнякъде да обогатявате своите знания и финансова култура.

Продължава в следващия брой