(продължение от миналия брой)

„Ние сме различен вид автокъща - предлагаме твърдо ценообразуване без пазарене." Ценообразуването без пазарене, наричано още гарантирано ценообразуване, е изпробвано в продължение на десетилетия и все по-често може да се срещне в днешно време, когато дилърите се опитват да привлекат купувачи, които мразят трудния и продължителен преговорен процес. Звучи разумно, нали? Почти всичко, което купуваме, е с фиксирана цена, така че защо да не е така с колите? Проблемът е, че гарантираната цена може да не е много добра сделка. В действителност тя често не е много по-различна от първоначалната цена, която продавачът би предложил на купувача, който е готов да преговаря. Изборът на сценария без пазарлък просто може да означава, че вие нямате правото да направите по-ниска оферта от исканата от дилъра цена. Какво да направите в такъв случай? Използвайте уебсайтове на множество автокъщи, за да проверите как автомобилът от даден продавач, който не се пазари за цената, се сравнява с цената, която типичният купувач във вашия район плаща за дадената кола. Докато някои гарантирани цени са справедливи, в много случаи можете да спестите $500, ако се пазарите, в сравнение със закупуването на превозно средство от автокъща с гарантирани цени.

„Лоша новина - не отговаряте на изискванията за заем при този лихвен процент." Търговците понякога предлагат атрактивна сделка, за да се „хванете на хорото", след това променят условията, когато договорът е почти подписан. Най-често срещаното извинение е, че купувачът не се квалифицира за първоначално цитирания лихвен процент, защото кредитните му точки не са достатъчно високи. Купувачът е инвестирал толкова много време и психическа енергия в закупуването от тази кола, че ще бъде психологически трудно да си тръгне в този момент. Дилърите много добре разбират това и си играят с чувствата и парите на хората. Какво да направите? Изобщо не оставяйте да се стигне до този момент. Още преди да прекрачите прага на автокъщата, бъдете готови с ваше собствено финансиране. Направете си сметка колко можете да си позволите да плащате, като вземете предвид семейния си бюджет. И винаги спазвайте златното правило: ако не можете да си позволите плащанията при 3-годишен срок на автозаема, това означава, че цената на тази кола е твърде висока за вашия бюджет. Ако трябва да разтеглите плащанията за повече от 3 години, за да станат месечните вноски по-малки, това е ясен признак, че се целите много нависоко и ще се навлечете финансова беля. Най-добре е да вземете оферта за финансиране от кредитен съюз или банка, преди дори да започнете да пазарувате за превозно средство. Те ще ви дадат писмо, в което се казва, че се квалифицирате за еди-какъв си размер заем с еди-какъв си лихвен процент за три години. Когато се спрете на даден автомобил и започнете преговорите, попитайте какъв лихвен процент могат да ви дадат. Ако ви цитират по-висок лихвен процент, просто извадете писмото от кредитния съюз и кажете на дилъра, че вие си имате осигурено финансиране и не се нуждаете от неговата помощ.

Друга разновидност на гореописаната измама включва не лихвения процент, а старата ви кола. Продавачът предлага много привлекателна цена за стария автомобил на купувача в допълнение към конкурентната цена за новото превозно средство. Когато сделката е почти финализирана, продавачът извинително казва, че не може да предложи толкова много за стария ви автомобил, както е обещал първоначално, защото Отделът за техническо обслужване е открил, че колата има скрит механичен проблем. Вашият отговор трябва да бъде да станете и незабавно да си тръгнете. Но както вече описах по-горе, това е много трудно да се направи след пет часа, загубени в преговори. Ето защо е най-разумно да продадете употребявания автомобил чрез обяви в Craigslist или е-bay. Доказано е многократно, че продажбата от частно лице на частно лице носи на продавача много по-добра цена за старата му кола в сравнение с цената, която би получил за същото превозно средство от дилър. Аз лично съм била свидетел на това правило, тъй като съпругът ми и аз сме продали пет употребявани коли чрез частни обяви и винаги сме получавали от две до пет хиляди долара повече от цента,  предложена ни от която и да било автокъща.

„Но всеки плаща таксата за подготовка на превозното средство." След дълги преговори купувачът най-после убеждава дилъра, че няма да плати първоначално предложената цена. Продавачът се съгласява на по-ниската цена, но когато накрая ви поднесе договора за подпис, се оказва, че в последната минута е добавил стотици долари в допълнителни „такси". Ако се опитате да протестирате, търговецът обикновено обяснява, че тези такси са стандартни и неизбежни. Всички купувачи ги плащат. Какво да направите? Много преди да сте на път да подпишете окончателните документи, поискайте от автокъщата да ви цитира out-the-door price - окончателната цена, която трябва да платите, за да си тръгнете с колата сега. Цената, която включва абсолютно всички данъци и такси. Някои такси и данъци са наистина неизбежни, но има много други, които дилърът си измисля, за да надуе изкуствено цената. Ето защо най-разумната тактика е да поискате out-the-door price. Така ще знаете със сигурност дали получавате добра сделка за дадения автомобил, или търговецът се опитва да ви измами.