Здравейте, скъпи читатели и приятели! Днес искам да споделя с всички вас личните си наблюдения, свързани с навиците на инвеститорите, с които съм работил през последните 13 години и с които сме се опитвали да градим финансови стратегии за бъдещето. Темата ще се фокусира върху подводните камъни, които могат да спънат всеки по пътя към финансовата независимост.

  Ще използвам няколко опорни точки или подводни камъни, за които всеки би било добре да се замисли и да приеме като потенциална опасност, защото в някои случаи тези “подводни камъни” са обръщали стратегиите, които първоначално сме подготвили в една недостижима за съжаление реалност. Ако, четейки следващите редове, разпознаете грешки, които и вие сте правили – замислете се отново и си извадете правилните поуки, които да ви служат занапред.

  1. Емоционална нестабилност поради липса на достатъчно финансова култура

Основната грешка, която повечето инвеститори (независимо от инвестиционния продукт) допускат, е да изпадат в дива еуфория или в бърза минидепресия. Тези две състояния са предизвикани от временното състояние на пазарите и влияят много на хората, които обикновено или нямат определена стратегия, влизайки в играта, или просто искат да спекулират в кратки срокове с цел бърза печалба. Тези две емоционални състояния са опасни, защото ни карат да вземаме неразумни финансови решения, за които после често съжаляваме. Например при скокове на пазарите на акциите и фондовете се наблюдава повишена активност от страна на инвеститорите, които изпадат в еуфория, купувайки активи и бидейки под опияняващото въздействие на позитивизма, който лъха от пазарите. Проблемите обаче започват при спадовете на пазарите. При фондовете това не е толкова страшно, защото разпределението на компаниите вътре в тях винаги може да бъде променяно и да се променят и позициите, което евентуално води до нови върхове въпреки спадовете. Това е почти гарантирано да се случи при този вид инвестиции. Инвестирането в индивидуални акции, ценни метали и недвижимо имущество не дава обаче същите гаранции. Никога няма гаранция, че когато закупите индивидуален актив на определена цена, ще можете да продадете същия този единичен актив на по-висока цена. Това е важно да се запомни и причината този факт да съществува е липсата на диверсификация, или с други думи – правилно разпределение на различни места, които да дават една пластичност при промените на пазара. За да избегнем този “подводен камък”, нашата работа е да се запознаем с всеки един актив и всяка една стратегия за инвестиране във възможно най-големи детайли, преди да сме инвестирали в тях, и каква гъвкавост дава тя. Когато нашето ниво на знания за активите е възможно най-високо, тогава емоцията се измества от логиката и можем да вземем по-добри финансови решения.

  1. Грешни очаквания

Инвестирането в какъвто и да е актив обикновено идва с определени очаквания от инвеститора и в определен период от време, за който тези очаквания да станат реалност. Знаейки, че не можем да контролираме всички аспекти и движения по пазарите, поставя много от очакванията ни под въпрос с течение на времето – не по наша лична вина, а основно по причини, които не зависят директно от нас самите. Това може да ни докара неочаквано добра печалба за кратък период от време или да бутне надолу стойността на нашата инвестиция неочаквано. И двете са възможни. Поради тази причина е важно да не се поддаваме на алчност или на прекален оптимизъм при изграждането на нашата стратегия. Нека се фокусираме основно на фактите, които можем да намерим, и след това да базираме очакванията си основно на тях. Но дори това не гарантира успех на 100%, защото историята невинаги е добър показател за бъдещето на финансовите активи. И тук пак опираме до стратегия, която взема предвид добрите и лошите развои на дадена инвестиция и има готов план за адаптация към всяка една от тези ситуации. Твърде детайлните очаквания са лош подход, имайте визия за вашата инвестиция и най-важното е да знаете какво искате тя да даде на вас и вие какво сте готови да дадете за нея, докато визията, която имате, стане реалност. Следете детайлите и се фокусирайте върху нещата, които са под ваш директен контрол – работете върху тях. Останалото ще бъде такова, каквото е, но по мои наблюдения има начини за правилна адаптация и при спадове, и при покачвания на стойностите на инвестицията. Спадовете и покачванията са просто фази, които са извън нашия контрол и не са добри или лоши (както повечето хора ги описват), но с правилна адаптивна стратегия към тези фази ние можем да извлечем максималното от тях. Важното е да сме наблюдателни и далновидни в стъпките и решенията си, а и да знаем кога е важно да се откажем като победители според целите ни.

  1. Липса на стратегия и визия за дадената инвестиция

Ето я и третата грешка, която повечето хора допускат – всички искат просто да закупят продукт и да реализират възможно най-голяма печалба. Тук влиза в сила алчността на човека и тя е най-лошият съветник при инвестирането. Фокусирайки се само върху това какво ще вземем от даден актив, а не какво се изисква от нас да дадем, за да постигнем целта си, е много лош подход. Повечето хора не са готови сами да се справят с “влакчето на ужасите”, по което всяка една инвестиция се движи в определен момент и често губят визия за това накъде са тръгнали. Почти всички искат да слязат от “влакчето на ужасите” в даден момент, но добрият инвеститор е предвидил как да реагира, когато нещата не се развиват по най-добрия начин предварително. Той просто прилага този план в действие, без да влага огромни емоции. Това е много важно, защото липсата на ясна стратегия за добрите и за трудните времена може да ни струва много и също може да бъде причина някой да се възползва от нашето лежерно отношение, за да трупа печалби на наш гръб.  

Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

Не забравяйте, че можете да си запазите час за консултация в моя офис от понеделник до четвъртък между 9 сутринта до 7 ч. вечерта и в събота от 9 до 2 ч. следобед. Тази услуга възможна само по предварително насрочена среща с мен няколко дни в аванс.

И не забравяйте да се усмихвате! :)