Купувачите често не разбират, че именно те поради осъзнати или неосъзнати постъпки от своя страна и по необясними за тях причини саботират собствената си мечта да притежават конкретен дом. Днес продължавам да ви разказвам за някои от нещата, който не трябва да правите, ако искате това никога да не се случва. Всичко това ще ви подготви да не рискувате и да сте винаги печелившата страна в процеса.

Грешка №2: Отлагате във времето

Всички ние купуваме по начина на елиминиране и сравнение. Ако две еднакви неща имат две различни цени, логично е да купим по-евтиното. Ако едно е по-добро и по- скъпо от друго, което е не толкова добро и е по-евтино, то тук идва нашата лична преценка и това какво точно искаме. Дали някой от вас се припознава обаче в това последно изречение или не, но е факт, че почти всички искаме да купим нещо много добро, което пък да е по-евтино от това другото, лошото. Права съм, нали? Да, но в повечето случаи системата не работи така. Освен ако някакви много специфични обстоятелства са притиснали даден продавач да продава под пазарната цена, то тогава - да, може да попаднете на имот, който да е много изгоден, но нали се сещате, че когато такъв имот излезе на пазара, най-вероятно той ще бъде желан от повече от един купувач и тогава пак ще се получи наддаване.

След всичко казано до момента вие все още си гледате онлайн по различни уеб сайтове, както и разглеждате имотите, които вашият агент ви праща всекидневно, но - уви, все не излиза тази „златна рибка", която толкова време чакате. И ето хоп - един ден тя се появява. Действайте! Ако искате нещо, вземете си го. С други думи, обадете се още на минутата на вашия агент и искайте да отидете да го видите. Вероятността да има други като вас е огромна, така че не губете време. И така, вече сте видели жилището, не мислете много. Фактът, че ви е накарало да отидете да го видите сам по себе си говори, че това жилище ви е харесало по снимки, а щом ви е харесало и след огледа, то не се бавете, а пускайте оферта! Да, прави сте, ще има и други като вас, които ще направят същото. Един имот е като хубавата жена, всеки я иска, но само един ще я има, и то ако успее да изиграе картите си правилно. И така - пуснали сте оферта, най-вероятно по-ниска от желаната цена. Още не е свършил денят обаче и ето - агентът ви се обажда да ви съобщи, че има други оферти освен вашата. Това е трябвало да го очаквате. Не започвайте да се вайкате: „Ами сега какво да правя?" Изборът е ваш - или вдигате цената, или се отказвате и започвате наново това прословуто чакане и търсене на онази „златна рибка", която, когато (ако изобщо) пак се появи, ще трябва най-вероятно да преминете през това отново. Ако пък сте решили да се борите, моят съвет е никога - да, чухте ме добре, никога не предлагайте отново под исканата цена.

Ще попитате защо - това е лесен отговор. Ако вие сте отишли да видите къщата при една цена, това само по себе си говори, че вие вече подсъзнателно сте били готови да заплатите тази цена. Фактът обаче, че са две или повече оферти, сам по себе си подсказва, че трябва да дадете над исканата цена, ако искате да имате шанс да сте победител. Ако пък сте от тези, които не сте имали този опит преди, и излезе, че продавачът е избрал вашата оферта, не си мислете, че сте се минали. В крайна сметка вие купувате имот, който наистина ви харесва, а не си играете на пускане на оферти.

Ако пък за вас това е просто така, значи все още не сте готов за тази стъпка. Някой друг може би е дал и повече от вас, но има други неща като първоначална вноска, допълнителни условия, който продавачът взема предвид, така че колкото и да си мислите, че за него само цената има значение, това не е точно така, ако става въпрос за малка разлика в предлаганата цена. Такъв пример може да бъде, ако има 2-ма купувачи - единият предлага с $1,000 повече, но иска сделката да се случи на 15 май, а другият не се интересува кога точно ще е сделката, стига имотът да е негов. Ако продавачът има деца, които свършват учебната година на 30 май, то той, за да не стресира допълнително децата си, би избрал по-ниската оферта, която не държи на толкова скорошна сделка. Ето и защо това е втората грешка която хората правят - първо те отлагат да отидат да видят имот поради ред причини и след 1-2 дни се чудят как толкова бързо тази къща вече е под договор.

Второ, ако вече са я видели, то те дълго време се чудят и мотаят да предложат офертата си, с което увеличават риска пак да я загубят. Така че не се бавете. Действайте дори ако трябва да пропуснете тренировките на детето или да помолите шефа си да излезете по-рано от работа. Не забравяйте - има много къщи, но само една ще ви накара да кажете „еха" и това ще е тя, точно тази, която за малко да изпуснете. Ако пък вече сте я изпуснали, това е поредното доказателство за собствен саботаж. Връщате се в първи рунд и започвате търсенето отново.