- Здравей, Ангеле! Изправен съм пред една огромна дилема – пред пенсиониране съм и смятам да го прекарам в България, но не съм сигурен дали трябва да стана американски гражданин (имам годините да го направя вече), или да остана със статут на зелена карта, като се прибера окончателно в България.

Хората около мен ми дават различни идеи по тази тема и не знам какво да правя. Притеснявам се, че един ден, ако не поддържам статута си и зелената ми карта изтече, ще се окажа и без американска пенсия. Възможно ли е това и какъв е твоят съвет?

  - Здравейте и благодаря за хубавия въпрос, който ми задавате. Този въпрос вълнува голяма част от хората, които са на път да се пенсионират или са в процес на пенсиониране. След като получих вашия въпрос, се обадих директно в пенсионната администрация, защото исках да получа информация директно от извора и тази информация да е възможно най-прясна. През годините съм говорил с тях по този въпрос, но знаейки, че постоянно има изменения в законодателство, исках да се уверя как стоят нещата днес. Ето отговора, който получих от тях – категорично можете да получавате пенсията си в България,

ако имате валидна зелена карта

(документ за постоянно пребиваване в Америка). До момента, в който този документ е валиден и поддържан от вас като такъв, няма да имате абсолютно никакви проблеми да получавате пенсията си, която е базирана на заработките ви в Америка и трудовия ви стаж тук. В даден момент обаче, ако загубите правото да имате зелена карта, поради липса на достатъчно престой в Америка или нарушаване на закона по някакъв начин автоматично губите правото си върху вашата заработена пенсия, живеейки в друга държава. В следващия момент моят въпрос към представителя на пенсионното осигуряване бе как те могат да разберат дали някой наистина е загубил статута си на законно пребиваващ резидент на Америка чрез зелена карта. Отговорът беше, че всички правителствени организации са взаимосвързани една с друга и има постоянен обмен на информации при напускане на страната, период на отсъствие от страната и промяна в статута на всеки един притежател на зелена карта. Базирано на информацията, която се обменя между тези правителствени агенции, във всеки един момент могат да настъпят промени в правото за получаване на пенсия в друга държава, ако даденият получател

загуби своя легален статут в Америка

Мисля, че отговорът на държавния служител еднозначно говори, че за един човек би било най-добре и най-комфортно да си вземе американско гражданство, преди да се пенсионира и да си замине за постоянно в България или която и да е друга държава, ако в момента е притежател само на зелена карта. По този начин всеки един от нас си гарантира да има най-високата възможна гаранция да получава своята заработена пенсия в Америка, където и да се намира по света. Това е от мен за днес. Ако имате приятели, които са изправени пред същите тези финансови лабиринти, които споменах днес, и правят същите грешки като много от моите клиенти, преди да се запозная с тях, моля споделете тази статия и това какво сте научили от нея с тях. Моята работа е да ви показвам различните начини, по които да се справяте с тези финансовите препятствия във вашия живот, а вашата е да помагате на другите около вас с нещата, които научавате от статии като тази.

Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

И не забравяйте да се усмихвате!:)