Здравейте, приятели! През последните дни една тема се обсъжда в България - забраната на използването на парите в брой. Разбира се, парите няма да изчезнат в скоро време, но тук говорим за промяната на тяхната физическа същност, което води до промени в нашето психологическо отношение към тях. Това е интересна тема и ме накара да се замисля за това, което наистина се случва, и накъде сме тръгнали, и по-важното - докъде ще стигнем в тази насока.

Първото нещо, което е важно да се запитаме, е на кого помага изчезването на физическите пари в целия свят? Дали това се прави единствено и само за улеснение на хората, или е част от по-голяма схема, която да работи основно в полза на някой друг, който е „зад кулисите"?

Нека погледнем първо от позитивна гледна точка. Използването на електронните пари чрез употребата на кредитни и дебитни карти е улеснение да не носим физически пари в брой и да можем да пазаруваме където и както поискаме, особено по интернет с електронните си пари в нашата банкова сметка. Тук обаче трябва да се запитаме - как по-лесно можем да контролираме потребителските си навици, използвайки кеш или кредитна/дебитна карта? Можем ли да харчим повече пари от това, което имаме физически в джоба си? А можем ли да харчим повече от това, което имаме в наличност в банката, ако имаме на разположение допълнително електронно удобство като кредитната карта? Дали парите в кредитната карта са наистина реални, или са просто цифрички, които се показват на компютъра?

Това са определено интересни въпроси. Въпроси, които повечето от нас в забързаното си всекидневие никога не се запитваме и просто караме на автопилот с каквото ни падне под ръка - кеш или кредит. Тук е обаче проблемът за повечето хора днес - липсата на контрол върху парите е нещото, което саботира до голяма степен нашия финансов комфорт и успех.

Когато парите са във физическа форма, ние нямаме определени проблеми с контрола върху тях. Не е толкова сложно да си бръкнеш в джоба (или под дюшека) и да преброиш с колко пари разполагаш и каквото и да правиш, няма как да си изрисуваш още няколко банкноти, като свършат твоите в наличност. Просто трябва да се разполагаш според това, което имаш.

Много хора от старата генерация, дори тук, в Америка, все още оперират основно в брой, защото обичат да имат пълен контрол върху всеки цент, който излиза от джоба им. И интересното е, че повечето от тези хора са успели да изградят толкова добра финансова дисциплина, която им дава възможност да се пенсионират веднага щом станат на около 60 години. Много от тях никога не са платили дори стотинка в лихви по кредитни карти и заеми за коли. Това е нещо, на което трябва да се обърне сериозно внимание, това не е случайно!

При пълен контрол върху парите има безброй плюсове за нас като потребители, но това не е изгодно за корпорациите, банките и правителствата по света! Защо? Когато оперираш в брой, би се замислил доста повече, преди да наброиш близо $1,000 за нов телефон. Използвайки парите на банката във формата на кредит, някак си е много по-безболезнено, въпреки че ни струва солено в лихви. Виждате ли разликата в психологическата нагласа?

С изчезването на парите в брой корпорациите могат много по-лесно да продават стоките си на милионите зомбирани потребители, които нямат търпение да се възползват от новите технологии, без значение че плащат за тях с цената на живота си (буквално), ставайки роби на банките до живот. Това е единственият начин огромните корпорации да продължават да трупат печалби и да разрастват пазарите си, докато потребителите ще продължават да плащат минималните вноски на кредитните си карти на 20-30% лихва, но пък ще имат нов телефон и нова кола, с която да се изфукат пред останалите зомбирани потребители около тях.

Правителството няма абсолютно нищо напротив да участва активно в тази схема, защото с премахването на парите ще може да обложи с данък всеки цент, който някой някога е заработил, независимо от индустрията и бизнеса, с който се занимава. Това означава край на „сивата икономика" и всеки ще си плаща това, което дължи на държавата, както си му е редът.

Какво трябва да направим ние като потребители, за да можем да оцелеем в тази нова икономика? Ние трябва да се научим да упражняваме пълен контрол върху ресурсите, с които разполагаме. Всеки ден трябва да знаем колко е влязло като приходи, колко е излязло, като разходи и къде се намираме в цялата схема. Съзнателно трябва да ограничим използването на кредити, доколкото е възможно, и да квалифицираме покупките си по важност и нужда. Огромно внимание трябва да положим върху начините, по които изкарваме доходи, и да увеличим тези доходи чрез инвестирането в активи. Това е пак директен начин на упражняване на контрол върху нашите финанси.

Ние трябва да знаем, че ние управляваме парите си, а не те нас. Ние казваме на тях къде да отидат, а не те на нас. Това отношение между нас и парите е ключът към финансовия успех и това ще става още по-важно с течение времето.

С удоволствие бих чул вашето мнение или коментар на електронната ми поща [email protected]. Нека взаимоотношенията между нас бъдат повече като диалог, а не като монолог, за да можем да растем и да се развиваме заедно. В разговорите ми с много от вас аз също научавам много за живота и съм благодарен да ви имам като приятели, клиенти и читатели.