Въпрос: Моят въпрос е свързан с инвестирането в стоковата борса и какви са изгледите за представянето на пазара тази година. В предишните няколко години въпреки драстичното покачване имах нещастието да бъда доста неинформиран (преди да започна да следя подробните статии, които подготвяте всяка седмица) и си мисля, че не можах добре да се възползвам от пазара, а и също така не познавах никой, който да ме напътства къде и как да сложа парите си. С други думи, играех малко на сляпо. С удоволствие бих искал консултация с вас - ако можете да ми помогнете да изградим по-адекватна стратегия от тази, която прилагам момента (реално е никаква), ще съм ви много благодарен.

Здравейте и благодаря, че четете моите и на колежката Невена статии. Сега към въпроса. Преди да дам конкретен анализ на моите лични очаквания, които, разбира се, са подкрепени от доста икономически фактори, които се опитвам да следя всеки ден за себе си и за моите клиенти - трябва да споменем, че последните 6 години бяха феноменални от гледна точка на позитивната възвръщаемост на инвестициите. Лично аз и над 3/4 от клиентите ми се озовахме в ситуация, в която получихме средно малко над 12% възвръщаемост на вложенията си в годините между 2009-а и 2014-а. Но реалистично ли е да се смята, че пазарът ще върви постоянно нагоре? И добре ли би било това за всички? Разбира се, че не е реалистично. И там се крие красотата на играта, наречена инвестиране - било то в недвижими имоти, взаимни фондове, акции или пък ценни книжа. Истината е, че истинските печалби в инвестирането се правят, когато пазарите падат и хората, които нямат изградена стратегия и нужната информация, се подлъгват да продават, а тогава трябва да се купува, защото всичко е на разпродажба! Замислете се за секунда - кога наистина ние купуваме всяко едно нещо и отгоре на това тази наша постъпка ни кара да се чувстваме горди, защото сме спестили пари - когато купуваме на разпродажба, нали така?

А защо повечето хора си мислят, че това е по-различно, когато става въпрос за инвестиране? Особено в инвестирането е още по-важно да купуваме на „разпродажба", защото не само че купуваме по-евтино от обикновено, а и това, което купуваме, има потенциала да ни даде печалба с течение на времето. Което няма как да стане при всекидневните ни покупки, а само в добиването на активи с цел инвестиция.

По въпроса как виждам развитието на пазара тази година - мисля, че с досегашните си действия и икономически промени, които предстоят през следващите 5 до 10 години, реално можем да очакваме някъде към 8 до 10% възвръщаемост в по-агресивните фондове, които са изградени предимно от акции и корпоративни книжа на големи компании. Сравнено с това, което ни предоставя банката - между 0 и 0.5% годишна лихва, изглежда, че все пак ние ще сме доста по-напред, ако решим да използваме този вид фондове в по-дългосрочен период от време.

Спадове, разбира се, ще има, но те едва ли ще бъдат толкова драстични като кризата през 2008 година. Като цяло в дадения момент американската икономика е изключително стабилна във фундаментално отношение и от това, което наблюдаваме, има няколко много основни индустрии, които са позиционирани към растеж през следващите години.

Основните неща, които притесняват инвеститорите, трябва да бъдат непредсказуемостта на събития, които много често нямат нищо общо с икономиката. Това са например заразни болести, природни бедствия, международни конфликти и войни, които могат да внесат неочакван хаос и смут на световен мащаб. Несигурността е най-големият враг на пазарите и това може винаги да ни изиграе лоша шега, но определено е нещо, което трае кратко и няма дългосрочен ефект.

Инвестирането и парите са една математическа дисциплина, която е  изградена в 95% от формули и в 5% от късмет. Както сам се досещате, тук много рядко побеждава „късметлията". В интерес на истината най-често победител е този, който е най-информиран и стратегически подготвен.

Моят любим девиз е: „Работата ми е да ви информирам за това как работят законите на парите и да ви обясня как да играете тази игра по правилата. Оттам нататък всичко, което правите с мен или без мен, ще бъде подчинено на информацията, с която разполагате, и как тя ще ви помогне да постигнете вашите цели, желания и очаквания."