Здравейте, скъпи приятели и читатели! Надявам се седмицата да е била ползотворна и успешна във всички аспекти от вашия живот. Темата, която съм избрал да споделя с всички вас днес, е свързана с най-важните градивни елементи, които влизат в употреба, когато работим с инвестиционни програми като Traditional IRA, Roth IRA, 401K, 403B, 529 College Savings Plan и други.

  В днешно време, когато решим да инвестираме за бъдещето, било то за пенсиониране или за образование, в голяма част от случаите ще се сблъскаме с една група от финансови продукти, наречени взаимни фондове (mutual funds), и според мен е изключително важно да знаем основните отличителни белези на тези инструменти и как точно работят те, за да можем да ги използваме възможно най-ефикасно.

Какво означава понятието „Взаимен фонд“

Взаимен фонд, или както е известен в Америка и по света mutual fund е финансов инструмент, който е съставен обикновено от десетки или стотици различни акции на корпорации, които обикновено оперират в различни видове индустрии като част от икономиката на дадена държава или в световен мащаб. В същото време този фонд е съставен от хиляди инвеститори, които инвестират свежи пари в този басейн от корпоративни акции или облигации, като с това помагат на корпорациите, които са част от фонда, да разраснат своята продуктивност, размер и печалби и като резултат от това тези корпорации изплащат част от тези печалби обратно на същите тези инвеститори под формата на дивиденти на акциите, закупени чрез взаимния фонд. Това е изключително добра схема, която е печеливша за всички, които участват в нея – за правителството, за инвеститорите и за корпорациите. Правителството е доволно, защото по този начин се стимулира икономическото развитие и растеж; инвеститорите са доволни, защото получават част от печалбите на корпорациите, в които са инвестирали своите пари; корпорациите са доволни, защото институционалните инвеститори, които най-често са инвестиционните компании, им осигуряват постоянен поток от свежи пари, които могат да бъдат използвани за разработването на нови технологии или за откриването на повече работни места и дистрибуционни точки, които автоматично осигуряват по-добро позициониране в пазарната икономика, развитие и потенциални печалби за корпорациите и следователно инвеститорите в тях. Бъдещето на пенсионното осигуряване ще бъде дълбоко засегнато и укрепено от този вид инвестиции, които в момента са стълбът, на който се крепят почти всички видове пенсионноосигурителни и образователни програми. С течение на времето и с намаляването на парите във фонда на държавното пенсионно осигуряване (така нареченените Social Security Benefits, с които всички сме запознати днес) ще се увеличи влиянието на взаимните фондове в живота на всички нас и колкото по-бързо започнем да ги разбираме, толкова по-бързо и ефикасно ще се научим да се адаптираме и възползваме от тях.

Каква е разликата между взаимен фонд и Traditional/Roth Ira?

Много често ми се случва хората, с които работя като клиенти, да ми задават този въпрос. От начина, по който е зададен, разбирам, че повечето хора си мислят, че взаимният фонд е друг вид спестовна програма и често ме питат дали там могат да правят повече пари, отколкото в един пенсионен фонд. Истината е, че взаимният фонд е мястото, където парите се инвестират към пенсионния фонд, и от подредбата и квалификациите на взаимните фондове в инвестиционния портфейл на пенсионния акаунт се определя колко потенциална възвръщаемост можем да очакваме в даден Traditional (Roth IRA) 401К. Важно е да се отбележи, че пенсионните програми IRA, 401K, 403B са просто обвивка на дадените взаимни фондове и от тази обвивка зависи данъчната облагаемост. Следователно и данъчните облекчения на евентуалните печалби от взаимните фондове, в които сме инвестирали.

Например, ако имаме Roth IRA и изчакаме до 59 и половина годишна възраст, то ние ще можем да се възползваме от всичките пари, които са натрупани от главницата, която ние сме слагали през годините, и лихвата, която взаимните фондове са направили върху тази главница – без да плащаме абсолютно никакви данъци. Това важи само за хората над 59 и половина години, като се прави с цел стимулирането на личното пенсионно осигуряване и намаляването на зависимостта ни от социалното пенсионно осигуряване, което пък, от друга страна, радва правителството, защото те не трябва да са еднолично отговорни за нашите спестявания за пенсиониране.

Какви фондове има

и какъв пасва най-много на мен и моята ситуация? Това е много добър въпрос, на който малко хора, изглежда, могат да отговорят, без да се замислят, имайки достатъчно правилна информация. Ако трябва да обобщим – има три основни вида взаимни фондове, които се класифицират от гледна точна на риска от промяна на стойността на акции и бондове, които се съдържат в тях:

  1. агресивни фондове – обикновено изградени от по-иновативни компании, които търсят поле за изява сред гигантите на пазара. Този вид фондове могат да донесат огромни печалби при благоприятни условия, но също така могат и да имат по-стръмни спадове при един временен или по-дълготраен спад на стоковия пазар. Тези фондове са най-подходящи за хора между 20 и 45 години, които не се притесняват от резки спадове на главницата, инвестирана за определен период от време, знаейки, че тези пари няма да бъдат докосвани за период от поне 20 години напред.
  2. средноагресивни фондове – изградени от добре познати компании от голям и средно голям мащаб, които са създали име и репутация на пазара. Тези фондове също могат да имат и известни печалби във вид на дивиденти, които са част от облигациите, заложени в техния портфейл. Този вид фондове са най-често предпочитаните от начинаещите инвеститори заради по-голямата доза сигурност, която предлагат в сравнение с най-агресивните, които споменахме по-горе.
  3. Консервативни фондове – изградени основно от корпоративни, правителствени и кешови инструменти, които гарантират възможно най-голяма сигурност на инвестирания капитал и висока доза ликвидност, но не очаквайте големи печалби от тях във вид на лихви, натрупани над вашия капитал. Тези фондове обикновено се използват като балансьор в даден портфейл от фондове, за да запазят баланса между риска и сигурността в случай на евентуален спад на стоковия пазар.

Консервативните фондове

Те определено играят важна роля в нашата инвестиционна стратегия, но моят съвет е да ги избягвате като позиции за основната част от вашите пари, защото ползите от тях не са големи в дългосрочен план, но пък създават фалшива доза сигурност, която заблуждава в по-дълъг период от време заради инфлацията, под която всички ние попадаме с течение на годините.

Това е за мен от днес. Моята цел бе да запозная всички вас с някои основни елементи на взаимните фондове и това няма да е последният път, в който говорим за тях, напротив – това е само началото на моите теми, които ще засягат тези видове инвестиции и как можем ние да се възползваме от тях. Благодаря ви за времето, което отделихте да прочетете написаното от мен, и се надявам това да ви донесе по-голяма доза оптимизъм и нови идеи, когато става въпрос за вашите пари.

Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да зададете въпросите си или да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected].

И не забравяйте да се усмихвате!:)