Продължение от миналия брой

Най-доброто определение на това какво точно е частната ипотечна застраховка е това, че ако сте планирали да закупите имот с първоначална вноска, по-ниска от 20% от покупната цена, вашата банкова институция ще ви задължи да имате такъв вид застраховка, без значение от големината на сумата по заема. Същото важи и когато рефинансирате сегашния си заем, ако вече сте закупили имота си. Това всъщност е допълнително заплащане към нормалния ви лихвен процент, който възлиза на 0,5% от сумата, която вземате като същински заем. Това допълнително заплащане обаче не стои завинаги. В един момент то отпада, което автоматично намалява тотала на ипотечното ви задължение. В миналия брой ви показах някои от начините как може да постигнете премахването на този вид застраховка. Ето и останалите:

-           предплащане на заема е третият вариант за по-бързо изплащане на тези 20%. Ако наред с месечната си вноска вие заплащате една малка сума от по $50-100, или на всеки 12 месеца правите по един допълнително, то вие (без да усетите) може много бързо да стигнете до мечтаната цел и да изпреварите амортизационната таблица, която банката първоначално ви е предоставила.

Каква всъщност е идеята на тази вид застраховка?

Тя изплаща на банковата ви институция вашите ипотечни задължения, ако вие спрете да го правите.

Какви са вашите права?

1. По закон вашата банкова институция трябва да ви уведоми в деня на сделката какви са условията по заема ви и колко години трябва да изплащате, преди да сте в състояние да премахнете по-горе споменатата застраховка.

2. Банковата институция трябва да ви изпраща годишни разпечатки, които да показват на кого трябва да се обадите, ако вече сте изплатили необходимата сума.

Ако искате да изчислите колко процента вече сте изплатили от оригиналната си ипотека, разделете сумата, оставаща по главницата, на оригиналната покупна цена. Пример: Ако дължите 80,000 главница, а сте закупили имот за $100,000, може да го изчислите, като разделите 80 на 100 = 0,80 (приемайки, че 1 = 100%). Следователно 0.8 = 80%.

3. Ако сте стигнали необходимите проценти, трябва да изискате премахването на частната ви застраховка писмено и трябва да не сте се забавяли с плащанията си до момента.

4. Трябва също да докажете, че не сте заложили имота си на друга кредитна институция.

5. Оценката на имота трябва да докаже, че цената на пазара в момента отговаря на поне 20% повече, отколкото вие все още дължите за имота си.

Надявам се тази статия да помогне на много от вас, които се замислят да закупят имот и не са сигурни каква първоначална вноска да заплатят. Моят съвет винаги е бил, че ако имате пари в банка, които просто си седят, по-добре ги дайте за по-висока първоначална вноска, защото по този начин вие не просто ще премахнете тази частна застраховка, но и ще намалите основната лихва, която ще се начисли на остатъка от допълнителната главница, която банката трябва да ви отпусне като заем.

Като агент на недвижими имоти аз непрестанно уведомявам новите си клиенти относно този аспект от покупката на имоти. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам, ако мога да помогна. Може да ме потърсите на 773-827-7827 или да ми пишете на [email protected].