Здравей, Ангеле! Виждам, че често говориш за сегашното положение в пенсионната система в Америка. Какви са твоите прогнози за бъдещето на пенсионирането? В момента съм на 42 години, имам доста до пенсия, но с динамиката на икономиката и технологиите в днешно време се питам как ли ще изглеждам като пенсионер след 20-25 години и дали би било различно от сега. Какви са твоите прогнози за пенсионирането в годините напред?
Здравейте и от мен, благодаря ви за интересния въпрос! Това е една от темите, по които мисля доста често (като 32-годишен човек, на когото му предстоят доста години до пенсиониране в този си вид) и върху която правя дълбоки проучвания, свързани с психологията на поколенията и техните житейски навици. Според моите наблюдения през следващите 20 години ще има драстична промяна на определението на концепцията “пенсиониране” и то ще изглежда все по-далечно от това, което, особено ние, българите, сме свикнали да очакваме. По-интересният въпрос дори би бил – как да се адаптираме към промените и как трябва да започнем да се подготвяме за тях още днес, а не след 10 или 15 години. Това би било твърде късно, защото адаптацията ще се състои основно в промяната на навиците и очакванията ни за пенсионирането, а тази психологическа промяна е много труднопостижима и дори невъзможна за много, което ще бъде жалко. Това, което ще се промени, ще бъде
ролята на хората в преклонна възраст
в обществото. Много от тях ще продължат да работят не само защото би било трудно да спрат от финансови съображения, но и защото някои от тях просто обичат работата си. Те вероятно ще намалят темпото на работа, но определено няма да спрат да бъдат активни в дейността си. Това е едно от най-здравословните неща, които ще наблюдаваме в обществото в бъдеще. За да се адаптираме към такава масивна социална промяна, моят съвет към всеки един е да намери професия, която да му харесва и която да може да упражнява с години напред. Разбира се, не е толкова лесно категорично да се каже отсега кои професии биха съществували с годините напред поради технологичните изменения и напредък, но е хубаво да се насочим поне към определена индустрия, която ни интригува и в която бихме искали да се развиваме. Знам, че много от вас четат тези редове и се мръщят насреща в неодобрение и дори изпитвайки определена доза гняв, особено хората, които не обичат работата си и не се виждат да я вършат още дълги години напред, а броят дните до пенсиониране. Това е разбираемо, но тук говорим за това как концептът “пенсиониране” ще се промени, според постоянно променящата се социална среда, плод на много различни фактори. Едно от нещата, които можете да направите още сега (колкото по-млади, толкова по-добре), за да избегнете работата в късните години от живота си, е да започнете
да инвестирате поне 10% от доходите си
всеки месец чрез 401К или Traditional / Roth IRA в зависимост от това, до което имате достъп. Това е едно от най-добрите места, които можете да използвате, ако искате да контролирате своето финансово бъдеще. И не, това не важи за хората над 40 г., а за абсолютно всеки един от нас, който извършва някаква дейност, която му се заплаща. Както казах, колкото по-млади, толкова по-добре, защото парите, които са инвестирани, ще имат повече време да растат и да се умножават през годините преди и след пенсиониране. Друг важен фактор за успех в златните години на нашия живот е приемането на един по-опростен начин на живот. Това е важно да се започне още от младите години и да се приеме като норма, защото динамиката на икономиката и факторите, които определят промените в нея, изискват гъвкавост във финансов аспект, а тя може да се постигне само при много строга финансова дисциплина и готовност за резки промени. При охолния начин на живот и високите месечни разходи това е невъзможно да се постигне. Само при опростения минималистичен начин на живот човек може да увеличи нещата, които контролира, и да не потъне при резки промени в индустрията си и в икономиката като цяло. Искаме или не искаме, динамиката на финансовата система ни принуждава
да се адаптираме към опростения начин на живот
на което много от нас станахме свидетели през 2008 година, а историята се повтаря и някога пак ще станем свидетели на подобни трусове, защото не си научаваме уроците. С течение на годините и напредъка в технологиите прозрачността във всяка една индустрия ще бъде увеличена и огромните печалби за сметка на крайния потребител, които са били възможни в миналото и дори днес, няма да бъдат приети радушно и ще бъдат разрушени икономически от по-осъзнати бизнес модели, които ще конкурират много успешно статуквото. Тоест не разчитайте, че ако днес правите огромни пари от бизнеса си (или индустрията, в която работите), защото можете да купувате евтино и да препродавате скъпо на крайните потребители, това ще трае вечно и печалбите ще продължат да растат. Точно обратното, ако се намирате в такава индустрия, в която това е нормата днес, подгответе се в годините напред да бъдете приземени, защото всеки ден се намират нови и по-добри начини, които работят и за бизнесите, и за потребителите и са много по-прозрачни. Запомнете думата “прозрачност”, тя ще играе голяма роля в бъдещето на икономиката, особено с намаляването на използването на книжни пари. Прозрачността във всички отрасли ще наложи уеднаквяването на печалбите, те ще намалеят драстично за големите риби и част от тях ще се прехвърлят към по-малки, но по-иновативни играчи на икономическия пазар. От това ще спечели крайният потребител, но ще загубят акулите, които са свикнали на охолен начин на живот и се нуждаят от много високи доходи, за да го поддържат. Те също ще бъдат приземени от новите правила на световната икономика. И като последен съвет за поколенията напред, свързан с пенсионирането:
Не се уповавайте на държавните пенсии
като основен доход по време на пенсиониране. Това би било пагубно и ако не го осъзнаете сега, ще бъдете принудени да го осъзнаете в бъдещето по много по-болезнен начин. Държавите не могат и не искат да бъдат отговорни за вашият живот, след като се пенсионирате. Точно поради тази причина всяка една държава има алтернативи като частни пенсионни фондове, които да допълнят доходите, които бихте получавали от самите държавни пенсионни фондове. Тези държавни пенсионни фондове никога не са имали за цел да се грижат за нас по време на пенсия, а да ни дават максимум до 40% от доходите, от които бихме се нуждали. Проблемът днес е, че тези държавни пенсии не са 40% от доходите ни, а повече клонят към 80-100%, което оставя много пенсионери в незавидно финансово състояние в този етап от техния живот. За да сте добре адаптирани за бъдещето на пенсионирането, просто смятайте държавната пенсия като бонус, защото ние нямаме директен контрол върху нея и бъдещите изменения в нейната структура, но можем да контролираме частните си фондове и бизнеси, които можем да развием, за да се грижат за нас, когато физически няма да можем да бъдем толкова активни и да работим като сега.
Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да зададете въпросите си или да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected].Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.
Не забравяйте, че можете да си запазите час за консултация в моя офис от понеделник до четвъртък между 9 сутринта до 7 ч. вечерта и в събота от 9 до 2 ч. следобед. Тази услуга е възможна само при предварително насрочена среща с мен няколко дни в аванс.
И не забравяйте да се усмихвате!:)