Зная, че смъртта на близък човек е последното нещо, за което желаете да се замислите. Но за съжаление на всички ни е пределно ясно, че (както американците казват) плащането на данъците и смъртта са неизбежни. Ще ви дам за пример един случай, за да илюстрирам защо реших да пиша по тази тема.

95-годишна жена умира в дома си, докато децата й заедно с медицинската сестра (nurse's aide) се грижат за нея. Децата й никога не са разговаряли по темата и когато майка им издъхва, нямат ни най-малка представа какви са стъпките, които трябва да предприемат. Медицинската сестра по закон не може да обяви часа на смъртта, така че се налага децата да звъннат на 911. Полицията пристига, започва да прави реанимация (CPR) и разследва сцената като потенциално криминално дело, разпитвайки семейството с часове, за да се увери, че никой от децата на възрастната жена не я е малтретирал приживе (т.нар. elder abuse се взема много на сериозно от американските власти). Едва когато фелдшерите от Бърза помощ пристигат, тялото може да бъде отстранено от дома, занесено в Бърза помощ и реанимацията може да бъде спряна, след като лекар се произнесе за смъртта.  Сигурна съм, че не искате да попадате в такава кошмарна ситуация. Особено ако имате възрастен родител/близък роднина и тяхната смърт не идва като пълна изненада за цялото семейство.

Знаейки, че българите нямат навика да планират за подобни събития, реших да посветя две статии на темата, като ви представя стъпките, които да предприемете, за да си спестите много време, пари и главоболия. Разбира се, тези задължения могат да се поделят между няколко роднини, рядко е по силите на един жалеещ да се справи с всички тези задачи. Ето какво трябва да направите веднага след последния дъх на любим човек:

Получете в писмен вид легално обявяване на смъртта. Ако няма присъстващ доктор, ще трябва да се свържете с някой, който е оторизиран да се произнесе в такива случаи. Ако човекът е умрял у дома си, докато е под hospice грижи, обадете се на hospice медицинската сестра (ако не е в дома на починалия в момента), тя може да обяви смъртта и да се погрижи тялото да бъде транспортирано. Hospice е вид медицинска услуга (дори някой я наричат философия), която се фокусира върху облекчаване болката на неизлечимо болен или много тежко болен пациент; hospice медицинските сестри не само облекчават симптомите на болния, но и се грижат за неговите емоционални и духовни нужди. Ако близкият ви умре у дома си, без да е под грижите на hospice медицинска сестра, ще трябва да се обадите на 911 и да им покажете do-not-rescucitate (DNR) - документ, подписан приживе от починалия пред двама свидетели, в който той обявява желанието си да не бъде реанимиран, ако сърцето му спре. Разбира се, трябва да сте се погрижили за това много преди любимият ви човек да е стигнал до последния си дъх. Без такъв документ Бърза помощ и полицията ще направят всичко по силите си, за да възвърнат сърдечния ритъм на починалия дори и той да е над 100-годишен. В някой щати фелдшерите нямат право да обявят смъртта, ако нямате DNR, така че те ще се опитат да възвърнат живота на близкия ви в линейката, по целия път до Бърза помощ, където само лекар може да се произнесе, че човекът е починал, и да подпише смъртния акт.

Уредете транспортирането на тялото. Ако не е нужна аутопсия, тялото може да бъде взето от погребален служител или от служител на крематориум. Те трябва да ви кажат какво ще ви вземат за тази услуга предварително по телефона (според  закона).

Уведомете личния лекар на починалия или съдебния лекар на вашата област (county coroner). Можете да намерите телефоните за връзка в някоя интернет търсачка.

Уведомете семейството и приятелите на покойника. Не се нагърбвайте с непосилната задача да се обадите на всички. Помолете всеки роднина/приятел/съсед да се обади поне на 5-има други близки.

Погрижете се за подопечните и домашните любимци на починалия.

Обадете се на работодателя на покойника (ако той все още ходи на работа). Попитайте дали има някакви помощи, предлагани от компанията в такъв случай, каква заплата е останала неизплатена и кога можете да я получите. Непременно попитайте дали работодателят е направил застраховка „Живот" за починалия, въпреки че би трябвало да знаете отговора на всички тези въпроси от разговорите си с любимия ви човек, или поне той трябва да ви е казал къде можете да намерите всички подобни документи, ако нещо му се случи.

До няколко дни след смъртта на близкия ви трябва да се погрижите за следното:

Уредете погребението/кремацията на покойника. Както вече споменах неведнъж, всичко това трябва да ви е ясно много преди последния дъх на любимия човек - колкото и да са трудни тези разговори, те са изключително важни. Ако не сте говорили по темата приживе, ще трябва да се разровите из документите на починалия и да видите дали той няма предплатен план за погребение. Ако не, тогава трябва да изберете погребално бюро и да отидете на място, за да направите всички приготовления. Не се нагърбвайте със задачата да влезете в погребалното бюро сами. Непременно вземете роднина или приятел със себе си. Подгответе некролог с тяхна помощ.

Потърсете помощ за погребението. Ако покойникът е бил военен или е бил част от религиозна или братска организация, обадете им се - може да се окаже, че те предлагат финансова помощ за погребението.

Погрижете се за дома на починалия. Помолете приятел/роднина/съсед да наглежда празния дом, да събира пощата, да изхвърли храната и боклука, да полива цветята и да отговаря на домашния телефон.

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на любимия си вестник, където ще разгледам още няколко стъпки, които да предприемете, за да намалите огромните разходи и стреса, свързани със смъртта на близък роднина.