Здравей, Ангеле! В последната една година се стремя да следя промените в стоковите пазари в Америка, но съм сравнително нов в тази сфера и забелязвам, че изпадам в моменти на прекален оптимизъм или точно обратното - свръхнегативизъм. Тези резки промени в емоционалните ми състояния, породени от стоковия пазар, след като имам определени суми, инвестирани вече там, не влияят добре на моето здраве и бих искал да се допитам до теб - какво трябва да се следи и какво може да се пропуска, за да мога да бъда по-спокоен при бъдещите промени?

Благодаря ви за въпроса! Сигурен съм, че не можете да си представите колко много хора се чувстват като вас, а колко малко са готови да си го признаят. Особено видно е при нас, мъжете - ние винаги искаме пълен контрол над всичко и когато някои моменти са извън наш контрол, чувстваме, че губим почва под краката си. Тук моментът е психологически, но не само. Тези емоционални състояния се пораждат и в моменти, когато се чувстваме изгубени или ненапълно информирани за определена тематика, която е важна за нас. А в случая, вашата инвестиция, изглежда, е много важна тема за вас самия, особено в последната една година. Нека поговорим за някои

движещи елементи на стоковия пазар

и на акциите, които можем да закупим на него. Първото и основно нещо, което всички ние трябва да осъзнаем, когато става въпрос за всякакъв вид инвестиране, е колко контрол имаме върху резултатите от нашата инвестиция и кои са факторите, които могат да засегнат развитието на тази инвестиция. Важното тук е да сведем до минимум рисковете, които можем да контролираме. Това се постига с нова информация и образование по същността на всяка една инвестиция. Също така е много важно да знаем какъв процент от факторите не можем да контролираме и какво точно контролира тези други фактори и тяхната моментна позиция на даден пазар. Тогава и само тогава ние бихме могли до определена степен да осъзнаем риска, който поемаме с всяка инвестиция, и дали той си заслужава в момента или е твърде висок и може да се наложи да изчакаме за по-удобен момент, в който да инвестираме. Например, на американската стокова борса в момента се търгуват акциите на 3,671 публични компании, в които всеки един от нас може да инвестира и да стане частичен собственик. Но тези компании променят стойностите на акциите си почти всяка минута, когато борсата е отворена за търгуване, а цените на тези акции се определят от много различни фактори, които често нямат нищо общо с бизнеса и качеството на компанията. Ето кои са някои от важните фактори, които се вземат под внимание, и рисковете, които афектират промените на стоковия пазар и индустриите:

 Икономически фактори

При растеж на икономиката се отварят повече работни места, повече хора имат достъп до по-високи доходи, повече възможности за продажби на продукти се отварят на хоризонта, което води и до нови печалби. Когато има спад в икономиката като рецесия или депресия - потреблението намалява и това води след себе си до свиване на броя работни места и намаляване на потреблението. Лихвени проценти - промените при лихвените проценти имат огромен ефект върху цялостното състояние на стоковите пазари. При спад на лихвените проценти обикновено акциите на компаниите повишават цените си, както и цените на облигациите се вдигат в този даден момент. Когато лихвените проценти спадат, се счита, че хората ще са по-отворени да купуват повече продукти на кредит и следователно продажбите на компаниите се повишават, както и техните печалби. Световна стабилност - рисковете тук се отнасят до фактори и събития, които са извън икономиката - като внезапни природни бедствия, терористични атаки или военни конфликти. Събития като тези могат сериозно да разклатят пазарите в много кратки срокове, дори компаниите на борсата да се справят отлично с продажбите и създаването на нови продукти.

Бизнес фактори

Тук говорим вече за качеството на всяка една компания и нейното позициониране в индустрията, която обслужва. Състояние на дадената индустрия, цялостният бизнес модел на дадена компания, доколко адаптативна е тя в сегашната икономическа ситуация, в регионален и световен мащаб, ако тази компания има пазари и клиенти извън Америка - това са фактори, които се взимат под внимание, когато се анализира една акция, преди да се закупи от всеки един инвеститор или мениджър на фонд, който би искал да инвестира в тази компания. Като заключение, без да знам в точно какво сте инвестирал или бихте искали да инвестирате в бъдеще, бих ви дал съвет да загърбите емоциите и да се съсредоточите в изучаването пазарите и факторите, които засягат вашата инвестиция. Или да намерите доверен човек, който да го прави за вас. Тук няма нужда от емоции, а от информация, която ни дава възможност за правилно позициониране в различни моменти. Това е, над което ви съветвам да наблегнете, за да можете да сте по-рационален и по-малко емоционален инвеститор.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.