(продължение от миналия брой)

Всички ние сме склонни да получим леко „замъгление" на теми като пари и математика, когато навлезем в напреднала възраст. Спадът на финансовите умения, като например броенето на пари, разбирането на дългове и заеми, плащането на сметки и изобщо спадът на уменията, които имат значение при вземането на разумни финансови решения, може да е ранен предвестник на нещо повече от старческа деменция. Понякога леките когнитивни увреждания се превръщат във все по-сериозен проблем с изминаване на времето поради болестта на Алцхаймер.

Според гериатричните психиатри (психиатри, които специализират в лечението на старци) при нормално стареене познавателните способности, включващи бързо учене на нови материали, припомняне на факти, пренасочване на вниманието, могат да се забавят. Други възможности, свързани с езика и разсъжденията, могат да се подобрят. Как дадено лице е засегнато зависи от генетиката, здравеопазването, околната среда, физическата активност и други фактори. За съжаление когнитивният спад във финансово отношение може да мине незабелязан в продължение на години, ако възрастният човек функционира нормално във всяко друго отношение. Само когато пенсионерът бива подлъган в ненужна обратната ипотека (reverse mortgage - човекът притежава дома си и взема заем от някоя финансова институция, като продължава да живее в къщата си, а компанията получава жилището, когато старецът умре) или направи лоша инвестиция като, да речем, купува "златни" монети със съмнителна стойност, роднините на жертвата усещат, че нещо не е наред.

 Деменцията често е обвинявана за податливостта на възрастните хора към измами, но пенсионери с непокътнати познавателни способности също могат да се подлъжат, вероятно поради някакъв стрес в живота им, който ги прави по-уязвими. Загубата на роднина, раздори в семейството, финансови притеснения или прекомерната зависимост от друго лице - всичко това може да допринесе за случаи, при които старците с пълен умствен капацитет са били експлоатирани с цел финансово облагодетелстване на друг човек.

Когнитивният упадък се отразява по различен начин на разнородните типове личности при вземането на финансови решения. Изследване, публикувано през 2014 година от изследователи от университета DePaul и Rush University Medical Center, установява, че възрастните хора, които имат преувеличена вяра в своите финансови възможности, биха могли да бъдат по-уязвими към парични измами. Когато познанията им избледняват, рискът нараства. Нещо повече - оказва се, че самоуверените пенсионери могат да бъдат ограбени отново, защото те не могат да повярват, че могат да бъдат измамени повторно, а и защото се срамуват да признаят пред роднините си, че някой негодник е успял да ги обере. 

Може да си кажете, че това никога не може да се случи на вас или на някой в ​​семейството ви. Но не бъдете толкова сигурни. Финансовата злоупотреба срещу възрастни хора (незаконното или неправилно използване на средствата, собствеността или активите на хора над 60-годишна възраст с цел обогатяване на трето лице) бързо се увеличава. Федералната търговска комисия казва, че жалбите за измами срещу лица над 60-годишна възраст са нараснали с 47% между 2012 и 2014 г. Пенсионерите са преобладаващите жертви на мошениците, които понякога се представят за държавни служители или други авторитетни фигури и твърдят, че старецът им дължи пари. Възрастните хора също така са силно засегнати от злоупотреби, включващи награди, лотарии и подаръци.

Пенсионерите са уязвими поради своята изолация и самота; обикновено са доверчиви натури; цял живот са спестявали, за да имат от какво да живеят, когато спрат да работят; а и в някои случаи намаляващите им умствени способности ги правят идеална мишена за шарлатаните. Дори и тези, чиито познавателни способности са непокътнати, могат да се измамят, ако са в стресова ситуация или са депресирани, или наскоро са загубили любим човек. Размерът на загуби от изнудвачи, независимо дали те са непознати, познати, приятели или дори роднини, е огромен - оценките варират от три милиарда до над тридесет милиарда долара годишно.