Измамите с лотарии или томболи не са нищо ново, но напоследък огромен брой пенсионери в САЩ се подлъгват жестоко и понякога губят стотици хиляди долари. Разбира се, имигрантите са още по-податливи да повярват на някой негодник просто защото не разбират добре всички правила и закони в Америка и не са осведомени какви права имат и как могат да се преборят с шарлатаните. Едни от най-големите мошеници оперират от Ямайка, както и от няколко други страни - включително Канада, Коста Рика и Израел. Ето как т.нар. ямайска лотарийна измама може да хване в капан възрастните хора и да ги ограби от спестяванията им.

Създаване на списъка.

Шарлатаните събират имената на старците от различни източници, които включват некролози, споменаващи оцелели роднини, както и законни пощенски списъци на хора, които са закупили продукти, широко продавани на пенсионери. Измамниците купуват списъци с имена и адреси на възрастни хора от компании за фалшиви томболи, които се занимават със събирането на лична информация.

Тестване на водата.

Всичко започва с масово изпращане на писма по пощата, понякога персонализирани за всяка жертва. Мошениците може да предложат атрактивен продукт или услуга, или да съобщят на пенсионера, че е допуснат до следващата фаза на дадена томбола или лотария - кръг, в който само няколко избрани лица са допуснати. Формулярът трябва да се върне по пощата, след като се попълни с личната информация на стареца - телефонните номера (домашен, мобилен), датата на раждане и данните на кредитната карта. Измамниците най-често искат само малка такса - да речем, $20.

Подбиране на жертвите.

Злоупотребата може да завърши с получаването на таксата. Или лешоядите могат да създадат един по-рафиниран „лотариен списък" от анкетираните. Мошениците могат да използват тези списъци за себе си - да поискат още някой долар от възрастните хора, или да ги продадат на други шарлатани. Обикновено се плаща около $6 за всяко име, като най-ценните са по-старите хора, които живеят сами или в отдалечени селски райони.

Избиране на „победителите".

Негодникът, често от чужбина, се възползва от хитри компютърни програми, които маскират произхода на телефонния номер, и се обажда на фигуриращото в списъка лице от привидно американски номер, за да обяви, че пенсионерът е спечелил голяма награда. Уловът: Старецът трябва да плати някои такси и/или данъци, преди да може да получи голямата сума, и непременно трябва да запази печалбата в тайна. Мошеникът насочва жертвата да изпрати средствата до банковата сметка на трето лице.

Преместване на парите.

Третата страна, замесена в злоупотребата, понякога лети със сумата в брой до Ямайка, за да я достави директно на негодника, или наема четвърто лице, „муле", за да занесе парите на първоначалния шарлатанин. Всеки участник в измамата си взема дял от заграбеното, най-често 10%.

Извличане на още повече.

След като възрастният човек изпрати пари веднъж, негодникът започва да се обажда все по-често - по няколко пъти дневно, - за да поиска още пари или просто да си поговори със стареца. За да развие „приятелска" връзка с пенсионера, измамникът разпитва за домашните му любимци, хобитата му, внуците му и друга лична информация. Той дори може да изпрати цветя или малки подаръци на възрастната дама. Колкото повече жертвата чувства, че мошеникът й е близък човек, толкова повече персонални данни може да извлече от нея лешоядът - включително социалноосигурителния й номер и номера на банковата й сметка. Тази информация се използва, за да се изтеглят всички суми от банковите сметки на пенсионера, както и за да се отворят нови кредитни карти на името на стареца.

Повличане към бездната.

Когато жертвите най-накрая кажат, че не могат да си позволят повече, измамниците предлагат нови източници на пари в брой: обратни ипотеки (reverse mortgage), инкасиране на животозастрахователни полици, продажба на имоти, парични аванси по кредитните карти. Пострадалият, който се опъне, веднага е уведомен, че печалбите му са застрашени. Понякога изнудвачите дори заплашват пенсионера с физическо насилие - нараняване на стареца и/или семейството му.

Създаване на съучастници.

Понякога негодниците казват на някои жертви, че за да „заслужат" печалбата си, те трябва да приемат чекове от други хора, които да депозират в собствената си банкова сметка и после да прехвърлят средствата на трето лице. Така възрастният човек несъзнателно съдейства на перачите на пари.

Блокиране на опита за бягство.

Известни са случаи, при които измамниците проследяват определени жертви, които са променили телефонните си номера. Например мошеникът се представя за дете на пенсионерката и се обажда на местен водопроводчик да го помоли да посети „майка му", да поправи някаква неизрядност в къщата и след това да звънне на „сина" от домашния телефон на старицата, за да може „дететето" да плати за услугата. Възрастната жена може да отрече, че къщата й има нужда от поправка, но ако позволи на водопроводчика да се обади от домашния й телефон, шарлатанинът може да използва идентификацията на обаждащия се номер, за да се свърже отново с жертвата си.

Обличане на униформата.

Негодниците понякога се преструват, че са агенти на ФБР или инспектори/детективи от полицията, които се опитват да помогнат на пенсионера да възстанови загубените си активи. Тази услуга, разбира се, изисква допълнителни плащания към измамниците.

 

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на любимия си вестник, където ще продължа да разглеждам изключително важната тема за финансовите злоупотреби с беззащитни старци и как можете да помогнете на възрастните си роднини.