Много от хората, които идват в офиса ми за консултация, имат трудности с това да разграничават спестяването от инвестирането. А е важно да се прави тази разлика, защото познанието ще ни улесни да подобрим стандарта си на живот. В нашия свят
има само два основни начина за получаване на доходи: да работим за пари като наемни служители или в личния си бизнес, или да инвестираме пари, които да работят за нас. При първия имаме шанс да спестим нещо, при втория - да спечелим много. Разликата между тези две понятия може да се обобщи в една дума - риск. В спестяването няма риск. Или има, но е много малък, пък няма и възвръщаемост на парите. Инфлацията изяжда спестяванията, а лихвите са толкова ниски, че са направо безполезни.
В инвестирането е точно обратното - рискът е по-голям и в зависимост от него и потенциалната възвръщаемост е доста по-висока, но съществува и голяма доза страх, защото има реална възможност да се загуби някаква част, или цялата, от инвестирания капитал. Е, има по-рискови с по-голям потенциал за печалба, има и по-малко рискови и регулирани, които носят по-ниска възвръщаемост, но все пак значително доста по-атрактивна от лихвите при влоговете.
Кои са някои от най-известните средства за инвестиране? Част от тях са ви може би много добре познати, а други - не. Акциите (stocks) и взаимните фондове (mutual funds) не са единствените места, където може да инвестирате, независимо от това, че често обръщаме основно внимание на тях. Ето и други инвестиционни инструменти:
- ценни книжа (Bonds);
- недвижимо имущество (Real Estate);
- стоки за търгуване (Commodities);
- опции (Options);
- ценни метали (Precious Metals);
- частен бизнес (Private Businesses).
Някой наскоро ме попита колко време ми е отнело да започна да инвестирам своите пари, след като съм започнал да работя в тази индустрия. Истината е, че аз самият исках да се запозная с детайлите по инвестирането, но и да бъда много предпазлив, преди да сложа част от парите си, за които съм работил усърдно дълго време, в определена инвестиция. След като се запознах подробно с няколко такива и се почувствах по-сигурен в плюсовете и рисковете на дадената програма, започнах да инвестирам по-смело и по-често. Това ми отне време и усърдно четене на литература по темата, продължавам да чета и до ден днешен. По тази причина не инвестирам безразборно навсякъде, а само там, където намирам за подходящо за моите цели и разбирания.
Много хора се страхуват да инвестират поради:
- страх от провал (емоционален ефект: не искам да изглеждам като глупак в очите на хората около мен);
- страх от провал (рационален ефект: не искам за загубя парите, за които съм работил толкова усърдно);
- страх от измама (не искам някой просто ей така да ме излъже и да ми вземе парите);
- страх хората да не ме сметнат за нискоинтелигентен, ако загубя всичките си пари.
Ето и един истински случай. Моя близка наскоро ми сподели, че нейният свекър е спечелил дело и е на път да получи много голяма сума - в милиони - от бившата си компания, за която е работил. Делото завел, понеже получил здравословни проблеми покрай работата си в тази компания. Към края на процеса той вече има възможност да вземе дори повече пари от тези, които е очаквал. Проблемът е, че този човек дори не може да си представи да инвестира парите, защото го е страх да не ги загуби. Страхът и незнанието спират този човек от възможността да получава всеки ден дивиденти на тези милиони. Това е и синдромът, от който страдат хората, които печелят от лотарията и след няколко години са отново там, откъдето са започнали.
Страхът от инвестирането не е с нищо по-различен от всички други страхове в нашия живот. Съответно единственият начин да преборим този страх е да се изправим пред него и да започнем да опознаваме в детайли местата, където можем и искаме да инвестираме. Това отнема време и четене; консултации с хора като мен, които се занимават с инвестиране всекидневно; голяма доза търпение; стратегия и не на последно място - желание!
Всички ние трябва да знаем, че спестяването и инвестирането са две напълно различни неща и въпреки че инвестирането е по-рисковано от спестяването, то ни предоставя далеч по-големи възможности за развитие на нашите капитали и начина ни на живот. Но ние трябва да направим първата крачка и да започнем да изучаваме различните инвестиции, за да можем да ги използваме по най-правилния и рационален начин. Финансовата култура на един човек не се гради за ден или два - това е дълъг и продължителен процес, който отнема години, но ни помага да контролираме живота и бъдещето си, а не да сме изцяло зависими от правителството и нашия работодател.