Получих обаждане от читателка с въпрос дали би било подходящо за нея да закупи Guaranteed Income Annuity (GIA) - анюитет с гарантиран доход. Анюитетът е фиксирана сума пари, която се изплаща на някого всяка година, обикновено за останалата част от живота му. Немалко финансови институции и застрахователни компании в САЩ предлагат на пенсионерите (или на хората, които скоро ще се пенсионират) GIA - анюитет, който ,,гарантира" определено ниво на доходи, изплатени периодично на получателя. За да решите за себе си дали подобна „инвестиция" е подходяща за вас, обърнете внимание на факторите, които трябва да вземете предвид, преди да закупите този продукт.

Какво е Guaranteed Income Annuity (GIA)? Това е застрахователен договор, в който доставчикът на анюитета (застрахователят) се съгласява да прави минимални редовни плащания към вас в замяна на фиксирана еднократна сума или серия от плащания, направени от вас към застрахователната компания. GIA се счита за хибриден продукт с определени характеристики на променлив анюитет (variable annuity) и на фиксиран анюитет (fixed annuity). GIA прилича на променливите анюитети, защото парите ви са донякъде инвестирани във фондовата борса, и на фиксираните анюитети, защото GIA гарантира определено ниво на минималните доходи.

Какъв е времевият хоризонт? Можете да изберете дали да получавате плащания за цял живот (Lifetime Annuity) или за предварително определен период от време (Term Certainty Annuity) - обикновено от 1 до 25 години.

Кога бихте получавали плащанията? Можете да изберете да получавате плащанията месечно, на тримесечие, на полугодие или годишно.

Какви такси ще платите? Компанията, от която закупите AIG, като правило начислява продажна комисиона по сделката (средно около 10.5%), в допълнение към годишната административна такса (обикновено около 1.5%). Което означава, че ако инвестирате $100,000 в анюитетен продукт, най-вероятно ще заплатите продажна комисионна в размер на $10,000, а след първата година - административна годишна такса в размер на $1,350. В допълнение повечето анюитети имат клауза, че ако продадете продукта или изтеглите пари в първите 8 години, след като покупката е направена, ще бъде начислена такса от около 7%.

Какви данъци ще платите? Сумата, която давате на застрахователя, е от доходи, върху които вече сте платили данъци. Покачването на стойността на главницата е tax-free, но само докато не направите теглене, тогава печалбите ви се облагат с обикновен данък доход (от 10 до 35% в зависимост от данъчната ви ставка). Можете да прехвърлите парите си от една инвестиционна опция в друга, без да плащате никакви данъци. Ако изтеглите пари преди навършване на 59 години и половина, ще трябва да платите допълнителни 10% наказателен данък (отгоре на обичайния данък доход, който вече дължите върху изтеглената сума).

Някои въпроси, които да си зададете, когато обмисляте дали да не закупите Guaranteed Income Annuity (GIA):

Доставчикът на  анюитета финансово стабилно дружество ли е, има ли стабилен паричен поток? Ако не, най-добре използвайте друг доставчик, тъй като може внезапно да се окаже, че компанията фалира и „пожизнените" ви плащания внезапно могат да се изпарят.

Разбирате ли как анюитетът работи и всички условия, свързани с договора? Уверете се, че сте прочели и разбрали договора. Финансовият съветник/застрахователният агент може да ви обясни продукта по телефона или на четири очи, но е много важно вие лично да прочетете и да разберете всички подробности, свързани с договора.

Каква е структурата на таксите? Знаете ли каква е продажната комисиона, административната такса и всякакви други подобни? Най-добрият начин да сравните продукти от различни компании е не чрез процент, а чрез сравняване на фиксирани суми. Те най-вероятно няма да са споменати в договора ви, но поискайте от продавача на продукта да ви даде таблица с точните суми, които се очаква да платите в началото и до края на договора ви.

Колко са „гарантирани" доходите ви? В най-лошия случай вие трябва да знаете колко ще е останало от първоначалната сума, която сте дали на застрахователя - колко от нея той ще инвестира на фондовата борса и ако пазарът падне главоломно, за колко време ще са ви гарантирани доходите.

Колко дълъг е периодът на отказване (surrender period) и какво ще ви таксуват, ако изтеглите парите си преди това? Както отбелязах по-горе, можете да бъдете наказан за изтегляне на каквато и да била сума, преди да са се навършили 8 години от сключването на договора.

Гарантираният доход повишава ли се по време на падащ пазар или само по време на нарастващ пазар? Ако не съществува разпоредба в договора ви, която да гласи, че доходите ви ще се увеличават и по време на падащи цени на фондовата борса (step-up income provision), значи ефективно няма гарантирано ниво на доходите.

Моето лично мнение е, че ако така или иначе сте решили да купувате анюитет, забравете guaranteed income annuity, тъй като този продукт има твърде много общи характеристики с variable annuity. Неведнъж съм писала защо смятам, че variable annuity не е добра инвестиция. Най-добре вземете fixed income annuity - анюитет с фиксиран доход. Какви са предимствата и недостатъците на fixed income annuity ще разгледам в следващия брой.