Понякога интелигентните решения, свързани с пари, водят до саможертва: искате да допринесете към вашата 401(к) пенсионна сметка, но това означава, че ще сложите по-малко от заплатата в джоба си; искате да направите първоначалната вноска по заема на новата си къща, така че спирате постоянно да ходите по ресторанти. Но изграждането на сигурно финансово бъдеще не трябва да бъде свързано само със саможертви. Можете да получите огромни парични облаги, които могат да променят живота ви в положителна насока, стига да знаете откъде да започнете. Ето няколко много лесни начина да получите нещо за нищо.
Изберете правилната кредитна карта. Много банки се опитват да ви съблазнят с награди - например точки, които могат да се разменят за въздушни мили или настаняване в хотел. Това е страхотно, стига тези да са безплатните неща, от които действително се нуждаете. (Нека да си го кажем направо: пътуванията обикновено не са необходимост.) Най-разумно е да отворите кредитна карта, предлагаща да ви върне пари въз основа на покупките, които правите - можете да използвате тези средства, за да плащате сметките си или да покривате различни финансови нужди. Да предположим, че използвате (и изплащате напълно!) $1,000 на месец с кредитна карта (без годишна такса!), която предлага минимум 1% възвръщаемост. Ще спечелите допълнителни $120 годишно, които са достатъчни за покриване на годишната премия за 20-годишна срочна застрахователна полица „Живот" за $100,000. Ето как можете да си позволите прилична застраховка, без да похарчите и $1 от банковата си сметка!
Слагайте достатъчно в 401(к) сметката си. Ако вашият работодател допринася към 401(к) сметката ви, обикновено се очаква от вас да отделяте определен процент от заплатата си, за да получите максималната вноска от компанията. Обичайно е за фирмите да допринасят 50 цента за всеки долар, който вие спестите, като често има лимит (обикновено 6% от заплатата ви). Това са „безплатни" пари (каква по-голяма стимулация да заделяте средства за пенсионирането си?!), но за съжаление 23% от служителите загубват този невероятен подарък от работодателя си, защото не допринасят достатъчно от своите доходи към 401(к) сметката си. Ако имате право на гарантирана 50% възвръщаемост върху инвестициите си, не би ли било безразсъдство да подминете подобно съкровище?!
Отложете вземането на социалноосигурителен чек. Можете да кандидатствате за социалноосигурително обезщетение най-рано на 62 г., но чекът, който ще получите, ще бъде 25 до 30 процента по-малък от сумата, която ще вземете, ако изчакате, докато навършите пълна пенсионна възраст (между 66 и 67 г., ако сте родени между 1943 г. и 1959 г.; 67 г., ако сте родени през 1960 г. или по-късно). Ако успеете да се издържате без социалноосигурителен чек, докато навършите 70-годишна възраст, то сумата ще бъде 76% по-голяма, отколкото ако подадете молба на 62-годишна възраст. Това е невероятна награда за търпението ви. Ако сте женени и не сте спестили достатъчно, за да живеете и двамата до 70-годишна възраст, без да се нуждаете от социалноосигурително обезщетение, то поне забавете получаването на единия от двата чека. Можете ли да си представите и в най-дръзките си мечти, че за 8 години ще получите 76% възвръщаемост на инвестициите си?!
Вземете краткосрочен заем за кола. Когато става въпрос за покупка на автомобил, аз гласувам с две ръце за плащане в брой (не само че ще спестите хиляди долари, тъй като няма да дължите лихви, но и ще направите по-добра сделка за по-ниска цена). Последната кола, която съпругът ми и аз купихме, струваше $24 500, но дилърът я намали на $17,500, защото платихме в брой. Обаче, ако не сте успели да спестите достатъчно, за да платите кеш, то следващото най-добро решение е краткосрочен заем. Да речем, че вземете заем за $15,000. Ако го изплатите за 36 месеца, вместо за 73 или 84 месеца (сроковете за 25% от автомобилните кредити през 2014 г.), ще спестите поне $980 от лихви (при 4% ставка). Обезценяването на колата ви е гарантирано при всички случаи, но фактът, че ще спестите стотици долари от лихвени плащания, облекчава болката ви поне малко.
Винаги можете да спестите малко. Според национално проучване, проведено от образователната финансова фирма „Финес", повече от осем на всеки десет американци чувстват финансов стрес - включително 76% от тези, които правят поне $200,000 годишно. Не е изненадващо, че най-тревожни са тези, които нямат спестявания за спешни случаи. Само 8% от хората, които заявяват, че са „завладени" от паричен стрес, имат резервен план. От друга страна, почти девет на всеки десет анкетирани, които твърдят, че нямат финансов стрес, имат пари, заделени за справяне с неочаквани разходи. Няма нищо (и нека да подчертая - нищо!), което да ви пречи да заделяте 60 долара месечно - това са само два долара на ден! Сигурна съм, че можете да намерите два долара на монети, търкалящи се из колата ви. Само за четири години ще съберете почти $3,000 - да не говорим за душевното спокойствие, което е награда само по себе си.