По време на развод разделянето на недвижимото имущество между доскорошните съпрузи може да е едно от най-неприятните и изтощителни неща, което обаче трябва да се случи, и то преди същинският развод да е приключил официално. Според Националната асоциация на агентите на недвижими имоти в САЩ има няколко опции, предоставящи избор на вече решилата се да се раздели двойка. Първата такава и най-логична на пръв поглед е продажба на имота и разделяне на остатъчните пари, след като са покрити ипотеки, данъци, такси, маркетинг разходи и др. Този вариант може да донесе както печалба, така и загуба на двамата съпрузи в зависимост от това колко още им остава да изплатят от ипотеката си. Втората опция е наплащане (или изкупуване) от единия от съпрузите дела на другия. Последният вариант е сключване на споразумения за отлагане продажбата във времето.

1.      Когато и двамата бъдещи екссъпрузи са съгласни да продадат общото си жилище, това е най-оптималният вариант, защото всеки получава своя дял и тръгва по пътя си, особено когато нямат наследници, за които трябва да се договарят допълнително. Тук трябва да се има предвид, че не е сигурно с каква сума ще си тръгне всеки един от тях. Може да се изпадне в ситуация, при която ипотеката и разходите по продажбата да надвишават сумата, получена от самата продажба. В такъв случай всеки от тях ще трябва да покрие и загубите, ако има такива.

Не трябва да се забравя и колко скъп може да бъде един развод. Ако се случи така, че той се проточи във времето и това го оскъпи допълнително, продажбата с евентуална печалба би могла да покрие разходите, свързани с хонорарите на адвокати, както и съдебните такива. Предварителната оценка и очакванията трябва да са реалистични, за да може да се избере най-добрият вариант за излизане от ситуацията. В този случай задължително ще ви трябва консултация с лицензиран брокер, който да ви даде реална картина, която ще трябва да включва не само очакваната сума, но и времето, с което разполагате, защото това може да се окаже най-важният фактор, ако трябва да се спазват конкретни срокове.

2.      В някои случаи обаче единият от съпрузите може да изяви желание да закупи дела на другия, за да може да продължи да живее в същото жилище. В повечето случаи това се прави от такива хора, които имат силно емоционална привързаност към имота. Друга причина може да бъде, когато двойката има деца във все още ученическа възраст и родителят, които ще има по-голям процент в отглеждането им, да не иска да ги стресира допълнително, като се наложи да ги премести в друго училище. Трети пък, при който децата им вече отдавна са напуснали дома, това би могло да е място, което те считат, че винаги ще ги събира отново, и което ще им носи удовлетвореността от това, че в този дом са отгледали децата си и за нищо на света не биха се разделили с него.

Темата ще продължа и в следващия брой. Но междувременно, ако ви интересуват и други теми, които искате да разгледам в детайли, моля ви да ми пишете. За мен ще е удоволствие да отговарям на всякакви въпроси, свързани с имотни сделки и инвестиции. Не забравяйте, че най-важна е първата стъпка, оттам нататък нещата винаги се нареждат. Достатъчно информираните клиенти вземат най-добрите решения.

Ще чакам вашите предложения за тема на броя. Може да ме потърсите на 773-827-7827 или да ми пишете на [email protected]. Консултацията е винаги безплатна!