Всеки знае, че когато става въпрос за застраховане и финансово покритие в най-неочакваните моменти от живота, цената е една от величините, на които обръщаме главно внимание. Ако ви се е налагало някога да изпаднете в ситуация да си търсите покритието в извънреден момент от живота ви, вече знаете, че следващия път, когато обмисляте нова застраховка, ще гледате не само цената, а точно какво покрива дадената полица. А още повече онова, което не покрива. Както всеки един продукт, предлаган на пазара, застраховките също имат печат за качество и това не трябва да бъде пренебрегвано от нас като потребители.
Има много различни застрахователни програми, които не гарантират голямо покритие, но пък примамват хората с атрактивни си цени. Това се отнася за всякакъв вид застраховки - на автомобили и имущество, стандартната „Живот", здравни... Особено здравните в последните две години са по-объркващи отвсякога и много от потребителите попадат в десетките клопки, които те крият. Моят съвет е да бъдете внимателни и преди да сложите подписа си под какъвто и да е застрахователен документ, четете всичко и питайте не само за цената, а и за качеството на продукта.
Работейки с различни клиенти, през последните почти 10 години съм попадал на какви ли не случаи на хора, които имат някакво или никакво понятие от инвестиране и как то би трябвало да работи. Ако трябва да бъдем честни, повечето от нас никога не са имали реалната възможност да инвестират в пакети от акции и облигации на Американската стокова борса (още известни като взаимни фондове).
Според статистиката на Investopedia.com над 86% от инвестиралите в стоковата борса чрез фондове или директно акции на компании, правят това с помощта на брокер, който им помага за правилните ходове. Тази услуга се заплаща и варира според вида закупени ценни книжа. Ето ги трите основни видове ценни книжа.
Тип „А". При закупуването им на брокера и инвестиционната компания се заплаща между 2.25 и 5.75% в зависимост от агресивността на фонда, еднократно при влагането на нови пари във фонда и закупувайки нови акции от него. Те са най-добрият вид книжа за лични пенсионни фондове като IRA и хора, които имат хоризонт от инвестиране за поне 5 години напред и не смятат да използват инвестираните пари извън семейството от фондове, които са избрали, като запазват възможността си да правят промени и да сменят фондове от тяхното портфолио по всяко едно време безплатно. При това клиентът има постоянно достъп до свой личен финансов консултант, който го насочва как да инвестира, което добавя изключително голяма стойност към цялостната услуга.
Тип „Б". На брокера и инвестиционната компания се заплаща около 5%, когато сте готови да изтеглете от парите си. Те се характеризират с по-високи годишни административни разходи и като добавим по-големия процент на евентуално по-голяма сума, която ще изтеглим накрая, излиза, че не са за предпочитане.
Тип „Ц". На брокера и инвестиционната компания не се заплаща никаква сума, когато парите влизат във фонда, избран за инвестиране. Това на пръв поглед изглежда примамливо, но ако искате да инвестирате за период, по-дълъг от 5 години, може би ще трябва да погледнете и други фактори, като например годишните разходи. В този тип фондове много от тези разходи са двойни или тройни от тези при тип "А". А и преди да си вземем парите, ще имаме поне 1% разход при продажба.
След като вече знаете трите вида ценни книжа, които са отворени за всички инвеститори, то можете сами да предположите, че когато става въпрос за инвестиране във фондове или пенсионни сметки с хоризонт от 5 години и нагоре, най-икономичната и потенциално печеливша стъпка е да се използват тип „А" акции заради еднократният им разход само на началната сума, която се инвестира, и възможността тези разходи да намаляват все повече и повече с течение на годините. Като допълнение на това минималните административни разходи всяка година правят този тип акции безапелационен победител в дългосрочен план като цена и стойност, която предоставят на инвеститорите.