Здравей, Ангел!

Наскоро чета все повече и повече за инвестирането като цяло, тъй като инвестициите ми са нараснали като стойност през последните 7 години, но едно нещо, което все още не ми е ясно, е дискусията за избор между активно или пасивно инвестиране. По мои наблюдения забелязвам, че разходите за инвестиране в пасивни фондове са по-ниски, но не съм сигурен какви са разликите при възвръщаемостта и особено в луди времена като тези, които преживяваме в момента. Какви са твоите наблюдения по този въпрос?

  Здравейте и благодаря за този интересен въпрос. Това е наистина една дълга и поляризираща дискусия в света на инвестирането, която има привърженици от двете страни на спектъра и дори в средата, бих казал. Говорейки като цяло, повечето хора в реалния свят нямат представа за какво точно става въпрос, така че нека изясним за всички читатели какви са приликите и по-важното разликите между активното и пасивното инвестиране и какво точно означават тези две понятия.

 Активното инвестиране

е подход на инвестиране (по-конкретно инвестиране във взаимни фондове), където мениджърите постоянно търсят да купуват акции на различни компании и в същото време да продават слабо представящи се и по този начин се опитват да разположат капитала си за по-добри възможности и да притежават все по-качествени компании, закупени на възможно най-ниските цени.

Пасивното инвестиране

е подход, при който капиталите, разположени в даден фонд, са инвестирани в акции на компании, представени на даден индекс като например S&P 500, в абсолютно същите пропорции и тежест, както са представени в дадения индекс. Привържениците на пасивното инвестиране вярват, че пазарите винаги са ефективно позиционирани и че притежаването на акциите на компаниите от индекса в абсолютно същите пропорции за дълъг период от време би било най-добрият начин да се инвестира, без да се налага да правим допълнителни промени, за да се възползваме от спадовете и възходите на пазарите през годините. Това наистина е най-евтиният начин за инвестиране, тъй като няма човек, който да взема каквито и да било инвестиционни решения, и вие притежавате технически акции от фондове, които притежават същите акции в същите пропорции на индекса, който фондът копира едно към едно. Лично аз съм голям фен на активното инвестиране, тъй като считам, че има големи възможности, които да ни дадат тласък на нашия портфейл с правилните инвестиционни фондове и мениджъри, особено

когато пазарите са бурни

подобно на този, който наблюдаваме в момента. Има толкова много компании, които са „под радара“ и не са част от индексите, така че ако използвате пасивно инвестиране, дори не бихте могли да се възползвате от никоя от тези възможности, защото сте заклещени в същия портфейл, в който сте били преди спада на пазара. И дори ако искате, да можете да добавите страхотни акции на изгодни цени в моменти, когато пазарите намаляват временната си стойност, вие не сте в състояние да го направите и никой няма да го направи вместо вас, тъй като няма мениджър или екип от мениджъри, които търсят нови възможности за инвестиране. Поради тази причина и това се казва пасивно инвестиране, защото при него се копира даденият индекс, както споменахме, и акциите на компаниите в него при същите пропорции, които са на индекса.

Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

И не забравяйте да се усмихвате!:)


АНГЕЛ САПУНДЖИЕВ (личен финансов консултант и експерт в сферата на пенсионното осигуряване и инвестирането, образователните спестовни сметки за деца, застрахователни полици за живот, автомобили и домове)