сн. „Екзаминър“

Градският съвет на Вашингтон стартира програма за борба с престъпността, в рамките на която на потенциалните престъпници ще се изплащат стипендии, за да не извършват престъпления. Всяка година право на тези пари ще имат до 200 граждани, които влизат в рисковите групи, способни да извършат противозаконни деяния. Законодателите в столицата обясниха, че са се вдъхновили от подобна успешна програма, внедрена в Калифорния, благодарение на която е постигнато радикално редуциране на броя на престъпленията.

Законът за борба с престъпността, предвиждащ изплащане на стипендии срещу отказване от престъпна дейност, бе внесен от демократа Кениън МакДъфи и единодушно приет от местния законодателен орган. Размерът на стипендията не се уточнява, но е известно, че в рамките на подобна програма в Ричмъд, Калифорния, участниците са получавали до 9,000 долара на година. Програмата бе стартирана през 2007 г., а до 2014 г. нивото на престъпността, свързана с насилие, е намаляло със 77%. Всъщност е трудно да се оцени каква точно е била ролята на въпросните плащания за постигането на тези показатели. Програмата ще струва на Вашингтон $4.9 милиона за 4 години. От тях за самите стипендии ще бъдат харчени по 460,000 долара годишно.

През 2014 г. нивото на насилствени престъпления във Вашингтон нарасна с 54 на сто. Законодателите се надяват, че с новата инициатива тази тенденция ще се промени. Според г-н МакДъфи въпросните разходи не могат по никакъв начин да се сравняват с харчовете, свързани със залавянето на престъпниците, по-нататъшната работа с тях и престоя им в затворите.

Освен отказване от престъпна дейност потенциалните злосторници ще трябва да се съгласят да участват в различни други профилактични мероприятия. Участието в програмата ще бъде анонимно и за участниците няма да се уведомява полицията.

Кметът на Вашингтон Мюриъл Баузър засега не е подкрепила програмата на градския съвет, а без тази подкрепа инициаторите ще трябва да търсят допълнително финансиране, като за целта е възможно да бъдат вдигнати данъците или орязани социалните програми.