Посланик Елена Поптодорова и Маша Йованович, изпълняваща длъжността помощник-държавен секретар за Европа и Евразия
Ден по-рано, на 10 март 2013 г., се навършиха 70 години, откакто нашето правителство отказва да депортира и да изпрати в лагерите на смъртта повече от 48,000 български евреи въпреки съюза с нацистка Германия. Посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова нарече този момент „едно от най-забележителните събития в съвременната история" на България. „Това е пример за гражданската съвест, човечността и толерантността на смели българи, направили достоен избор в тежки времена."
Повече от 500 души дойдоха на приема в балната зала на Организацията на американските държави (OAS) във Вашингтон. Във фоайето пред залата бе организирана изложба под името „Силата на гражданското общество: Съдбата на евреите в България". В нея има 21 пана с фотографии, факсимилета и текстове. В програмата беше включена и прожекция на филма „Оптимистите". Той е на американския документалист от еврейски произход, който е роден в България, Джаки Комфроти. Филмът разказва именно за спасението на българските евреи в годините на Втората световна война. Заглавието на 82-минутната лента не е случайно. Така се е казвала джаз група от 40-те години, основана от един от оцелелите. Той е интервюиран подробно във филма и разказва спомените си за случилото се с българските евреи. Според историци, а и филмът стига до такова заключение, българското еврейско население е сред малкото еврейски общности в Европа, които оцеляват и остават почти непокътнати. Комфорти бе специален гост и разказа спомени на неговото семейство за тази страница от българската история.
Приветствия към гостите отправиха посланик Поптодорова и Маша Йованович, изпълняваща длъжността помощник-държавен секретар за Европа и Евразия. Фокусът беше върху стратегическите връзки между България и САЩ. Още една годишнина се отбелязва през 2013-а. Навършват се 110 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни.
Официални лица на церемонията включваха представители на държавната администрация, Конгреса на САЩ и дипломатическия корпус. Сред гостите имаше и членове на мозъчните центрове и неправителствените организации, бизнеса, академичните и културните среди, както и множество българи от района на Вашингтон и страната.
Официалната част на приема бе открита подобаващо с националните химни на България и САЩ. Две студентки от Американския университет в Благоевград изпълниха български народни песни.
По молба на посолството погачите, питките и баниците, с които гостите бяха посрещнати, бяха направени собственоръчно от представители на българската общност от района на Вашингтон, Чикаго и Питсбърг.