Камала Харис постави щаба на Доналд Тръмп в неудобно положение и има превес над него. Разделението в американското общество е основен фактор на изборите в САЩ. България проспива интересите си във Вашингтон, а в същото време Белград води проактивна политика. Това заяви в интервю за агенция БГНЕС издателят и главен редактор на BG VOICE Ясен Дараков.
„Появата на Камала Харис на сцената, която изглежда консолидиращата фигура за Демократическата партия, се случи много бързо. В рамките на 24 часа тя успя да консолидира подкрепа, да събере нужния брой демократи. В момента фокусът е върху нея и републиканците не могат да излязат в пълната си сила в публичното пространство, просто то е ангажирано с идеята за първата жена американка от индийски произход, която толкова бързо успя да събере подкрепа за себе си. Очаквам, че разделението ще продължи с още по-голяма сила до момента, в който щабът на Доналд Тръмп успее да изрази ясна линия на атака срещу нея, защото досега не съумяват да го направят. Най-големият фактор за разделението е икономическото неравенство. Има цели групи хора, които не се справят толкова добре в новата икономическа и социална реалност на Съединените щати“, посочи журналистът.
Ясен Дараков обясни, че в книгата на кандидата за вицепрезидент на републиканците Джей Ди Ванс отпреди 8 години, „Елогия за селянина“, политикът обяснява тези промени и защо всъщност Доналд Тръмп се радва на такава подкрепа.
Интересното е, че преди 8 години Ванс е твърд противник на Тръмп - нарича го иглата в колективната вена на Америка, използвайки метафората за големия проблем с наркотичните зависимости в по-бедните части на страната и упадъка на работническата класа след оттеглянето на много от производствените мощности от тези места.
Дараков подчерта, че няма нищо изненадващо в социологическите прогнози на този етап:
„Доналд Тръмп водеше в тях през почти цялото време. Тези проучвания обаче казват нещо много по-важно. Над 2/3 от американците не искат нито Доналд Тръмп, нито Джо Байдън да участват на тези избори. Извън твърдите партийни ядра, за всички останали този двубой, който вече гледахме през 2020 година, е крайно неприемлив. Както каза по време на вътрешнопартийните избори Ники Хейли, партията, която първа пенсионира своя 80 годишен кандидат, ще победи. Нормално е появата на Камала Харис да предизвика това въображение у хората, като нов млад кандидат, символ на бъдещето.“
„Тръмп прекара изключително много време да се фокусира върху възрастта на своя опонент, но сега възрастният кандидат в надпреварата е той, колкото и иронично да звучи. Днес Доналд Тръмп е най-възрастният кандидат някога за Белия дом и това се обръща срещу него, защото той вече изглежда като минало“, добави журналистът.
Камала Харис има няколко предимства - сравнително харизматична, доста по-млада от Тръмп жена, с усмихната визия за бъдещето. Тя превзема въображението на жените, които са много голям фактор в изборите в Съединените щати. Цветнокожите жени, особено от страна на демократите, много често спасяват демократите от загуби в ключови битки.
„Харис ще има тежката задача в следващите буквално няколко седмици да артикулира много ясно послание за бъдещето по отношение на своите политики, защото тя на този етап следваше кампанията на Джо Байдън. Пред американския Конгрес говори премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Тя трябва да има собствена политика по този въпрос, като се има предвид, че войната в Ивицата Газа предизвиква сериозно разделение, особено сред редиците на демократите, от които виждаме протести в подкрепа на Палестина. По-младите избиратели не са толкова убедени в правотата на Израел, като по-малкият брат на Съединените щати, който никога не може да направи нещо лошо и всичко му се прощава. Харис ще трябва да успее да предизвика вниманието им с действия, които конкретно да касаят тези избиратели, нерешени за кого да гласуват“, обясни Ясен Дараков. Той отбеляза, че републиканците изглеждат неподготвени за битка срещу Харис, което е много изненадващо.
На въпрос на БГНЕС каква ще бъде ролята на бившата първа дама Мишел Обама в предизборната кампания на Харис, Дараков отговори:
„Мишел Обама винаги е казвала, че най-щастливият ден, който е имала в живота си, е денят, в който е могла да бъде сама в кухнята си след 8 години в Белия дом и да си намаже филия, без Сикрет сървис да й наднича зад гърба. Вероятно тя самата си дава сметка, че няма никакъв опит в тази работа, освен че толкова години е била съпруга на един президент. Цветнокожите жени обаче са много важен избирателен блок на Демократическата партия. Жените като цяло решават изборите. Темата за абортите зя тях е номер едно. Ролята на Мишел Обама ще бъде огромна заради позитивното отношение към нея.“
Харис е изправена и пред сложния избор за своя вицепрезидент.
„Тук ще бъде търсен бял мъж на средна възраст, който може да говори на този тип избиратели - на работническата класа. Двамата фаворити към този момент са бившият астронавт, ветеран, военен Марк Кели от граничния щат Аризона, който се разграничи доста от политиката на Белия дом по отношение на нелегалната емиграция. Вторият възможен избор е Джош Шапиро, губернатор на ключовия щат Пенсилвания. Тръмп го спечели през 2016 година и стана президент, Джо Байдън си го върна през 2020 година и стана президент“, каза още Дараков.
Запитан какво ще означава евентуална победа на Доналд Тръмп за Балканите и България, с оглед топлите му връзки с Белград, а от друга страна – скандалните пратеници на Джо Байдън, които бяха уличени в сътрудничество със сръбския президент Александър Вучич, журналистът каза:
"Не знам доколко българската дипломация осъзнава ситуацията. Мисля, че във Вашингтон в момента има едно доста пасивно българско представителство, няма проактивност в последните години. Виждаме как се „изпускат“ македонски резолюции, които се радват на тежка сръбска подкрепа и нарушават интереса на България. Те са буквално проспивани от нашите представители във Вашингтон. Между другото, българският посланик в САЩ (Георги Панайотов) не беше сред над 20-те посланици от Европейския съюз, които присъстваха на Конгреса на Републиканската партия. Съмнявам се, че ще бъде и на конференцията на демократите. Не би било логично, когато не си присъствал на едната, да бъдеш на другата. Българската дипломация в този момент пропуска сериозни възможности за прокарване на своите интереси. Заради липсата на стабилно управление в София, тя разчита основно на експертите, които имаме по места - посланици, генерални консули и аташета.“
„Семейството на Тръмп, негови роднини и близки сътрудници, имат сериозни бизнес интереси, за които е разказвано в много репортажи в американските медии, свързани със Сърбия, с Албания, на Западните Балкани, но нищо по отношение на България. Това е още една пропусната възможност за България. Знаем, че Сърбия е най-големият и единствен приятел на Русия на Балканите и обратното. С оглед на приятелските отношения, които Тръмп има с Русия, неговия афинитет да подкрепя политиките на Москва и на Владимир Путин, едно следващо негово управление вероятно ще доведе до продължаване на желаната от Москва дестабилизация на Балканите“, допълни Ясен Дараков.
Според него, обещанието на Тръмп да прекрати войната в Украйна за един ден означава само едно: решение в ущърб на Украйна, на България и на Балканския полуостров.
Журналистът коментира и липсата на реакция от българска страна за съдбата на американския сенатор от Демократическата партия Робърт Менендес, който беше представян за борец срещу корупцията в България преди години. Съдът в Ню Йорк призна Менендес за виновен по 16 обвинения, включително шпионаж, подкупи и прокарване на чужди интереси. Той е заплашен от десетилетия затвор.
„Трябва ли да ни учудва, че човек, който има присъда за корупция, ще бъде бастион на борбата с корупция в България? Мисля, че българските политици вероятно се отъждествяват с него, обаче си казват: „слава Богу, че нашата правосъдна система не работи като американската и на нас това никога няма да ни се случи - да бъдем осъдени по какво и да е обвинение за корупция.“
„До голяма степен липсата на интерес в българските медии за по-широко отразяване на чуждестранни проблеми, политики и ситуации в Западна Европа, е защото не искат да се вижда сравнението как работят действащи демокрации и правосъдни системи. Докато Доналд Тръмп беше в Белия дом, той имаше главен прокурор, който президентът на САЩ назначава, и много федерални прокурори, назначени от него. Въпреки това, в затвора отидоха личният адвокат на Тръмп, няколко негови съветници и ръководители на неговата предизборна кампания. Може ли това да случи в България? Тези сравнения вероятно са неудобни за българската политическа класа и според мен затова не ги виждаме в българските медии“, каза Дараков в заключение.