Датската кралица Маргрете II, най-дълго управлявалият монарх в Европа и единствената управляваща кралица след смъртта на кралица Елизабет II, отбеляза юбилея си с поредица от скромни тържества в знак на уважение към своята трета братовчедка.
Твърди се, че 82-годишната Маргрете, изключително популярен монарх, известна с артистичната си жилка, както и със склонността си да пуши, сама е взела решението.
Първоначално тя трябваше да отбележи 50-годишнината от възкачването си на датския трон през януари, но празненствата бяха значително ограничени заради пандемията. Вместо това се очакваха пълномащабни тържества в цялата страна този уикенд, но след смъртта на кралица Елизабет в четвъртък те отново бяха смекчени.
Шествията с файтони по улиците на Копенхаген, както и излизането на балкона бяха отменени.
Дворецът в Копенхаген съобщи, че решението е взето „по желание на самата кралица“.
В съболезнователно писмо до крал Чарлз III Маргрете нарече кралица Елизабет „извисяваща се фигура сред европейските монарси и голямо вдъхновение за всички нас. Тя ще ни липсва ужасно.”
Маргрете е коронована за кралица на 31 години на 14 януари 1972 г. По време на възкачването й на трона само 45% от датчаните подкрепят кралското семейство, възразявайки срещу мястото, което то заема в съвременната демокрация.
Сн.: ЕРА/БГНЕС
Днес тя се ползва с подкрепата на над 80% от населението.
Маргрете, която овдовя през 2018 г., се смята, че е модернизирала институцията, като насърчи брака на двама от синовете си с жени, които не са от благороднически семейства. Сънародниците й я хвалят и за това, че никога не се е замесвала в скандали и е останала aполитична.
Кралица Маргрете многократно е казвала, че ще остане на трона, докато умре. През 2019 г. тя заяви пред шведския всекидневник Expressen: „Възнамерявам да остана на мястото си, докато съм жива. Моята мисия е за цял живот.”
Тя каза, че абдикацията ще дойде на дневен ред само ако се разболее сериозно.
Престолонаследник е нейният син 54-годишен син, принц Фредерик.
Сн.: ЕРА/БГНЕС
Репутацията й на жена, обичаща забавленията се затвърди през май тази година, когато въпреки напредналата си възраст, кралицата се вози на влакче в увеселителен парк Тиволи в Копенхаген, като едва успя да запази шапката на главата си.
Тя е считана и за опитен художник, илюстрирала е няколко книги, а нейни творби са излагани в музеи в страната и чужбина. Освен това е работила като дизайнер на костюми и сценография с Кралския датски балет и Кралския датски театър.
Маргрете, също така е добър лингвист, участвала е в проекти за превод, включително и на „Всички хора са смъртни“ на Симон дьо Бовоар, който тя превежда през 1981 г. под псевдоним.
Решението за отмяна на уличните партита и фолклорния фестивал, които трябваше да се проведат в събота, беше взето от кралското семейство.
Кралицата трябваше да се появи на балкона на двореца Амалиенборг с членове на семейството си, преди да тръгне на церемониална разходка с карета по улица Strøget в центъра на Копенхаген до кметството.
Гала спектакълът в Кралския театър ще се проведе "в коригиран вид", според съобщение на двореца.
Членове на шведските и норвежките кралски семейства участваха в събитията през уикенда, включително в църковната служба в неделя в църквата на Дева Мария в Копенхаген, последвана от обяд на кралската яхта Данеброг и вечеря в двореца Кристиансборг.
Сн.: ЕРА/БГНЕС
Историкът Ларс Ховбаке Сьоренсен каза пред Berlingske, че въпреки че връзките между британското и датско кралски семейства „не са били толкова близки“, отмяната на тържествата е последвала по протокол.
„Ще се изпрати грешен сигнал към света, ако организираме улични фестивали“, каза той. „Необходимо е да покажем съчувствието си не на последно място, защото между двете кралски семейства съществуват както лични, така и семейни връзки.“
Вторият най-дълго управлявал монарх е шведският крал Карл XVI Густав, който е на трона от 49 години. Султанът на Бруней е на трона от 54 години, но мненията са разделени дали той трябва да се смята за най-дълго управлявалия монарх в света, поради факта, че страната стана независима от Великобритания едва през 1984 г.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.