Съдия в САЩ отхвърли иск срещу престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман за предполагаемата му роля в убийството през 2018 г. на журналиста дисидент Джамал Хашоги. Вашингтонският федерален съдия Джон Бейтс прие позицията на американското правителство, че принц Мохамед, който през септември беше определен за министър-председател на Саудитска Арабия, се ползва с имунитет в американските съдилища като чуждестранен държавен глава.
Съдията заяви, че гражданският иск, подаден от вдовицата на Хашоги Хатидже Ченгиз и неговата активистка група DAWN, съдържа "силен" и "достоен" аргумент, че принц Мохамед стои зад убийството. Той обаче постанови, че няма правомощия да отхвърли официалната позиция на правителството на САЩ, представена в изявление пред съда на 17 ноември, че принцът има имунитет като чуждестранен лидер.
Дори принцът да е бил назначен за министър-председател само преди седмици, изпълнителната власт на правителството на САЩ "продължава да отговаря за международните отношения, включително със Саудитска Арабия, и едно противоположно решение на този съд относно имунитета на бин Салман би било неоправдана намеса в тези отговорности", заяви Бейтс.
Той добави, че "достоверните" твърдения за убийство, времето, в което принцът е назначен за министър-председател, и времето, в което правителството на САЩ е представило искането си, го карат да изпитва "безпокойство", но в случая не е имал друг избор.
Принц Мохамед е фактическият владетел на кралството от няколко години под ръководството на баща си крал Салман. Един от най-яростните критици на принца - Хашоги е бил журналист и активист, базиран в САЩ. Той пътувал до Турция с годеницата си, за да получи документи за брака им от саудитското консулство в Истанбул. След като влязъл в консулството, Хашоги бил заловен и убит от екип агенти на саудитския режим, а тялото му било разчленено и изхвърлено.
През 2020 г. саудитски съд вкара в затвора осем души за срок от 7 до 20 години заради убийството му.
Миналата година президентът на САЩ Джо Байдън разсекрети доклад на разузнаването, според който принц Мохамед е одобрил операцията срещу Хашоги - твърдение, което саудитските власти отричат. Убийството дълбоко обтегна връзките между Вашингтон и Рияд, но воден от приоритетите на политиката в Близкия изток, особено под заплахата от Иран и от властта на Саудитска Арабия над петролните пазари, Байдън пътува до страната през юли.
Това се разглежда от анализаторите като ход, частично целящ да остави случая с убийството на Хашоги на заден план. Въпреки това, докато беше в Рияд, Байдън спомена за него в разговорите си с престолонаследника, като нарече убийството "възмутително".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.