Световната попмузика знае доста. В нея са пробивали всякакви изпълнители. Напоследък и от доста екзотични кътчета. Ако някога някой беше обявил, че парче на сенегалски ще оглавява класации, надали щяха да му повярват, но през 90-те сенегалецът Юсу Н'Дур и шведката Нене Чери взривиха чартовете по света със „7 seconds". След това пробиха рускините от „Тату" с „Нас не догонят" на чист руски. Израелката Дана Интернешънъл изпя „Дива" на иврит и всички бяха много щастливи. Молдовците „О'зоун" пък направиха околосветско пътешествие с „Драгостя дин тей" (Любов под липата) на чист румънски. Е, имаше и един малък български пробив в това многоезичие. Преди около 6 години българката Светла и майка й записаха в Италия парчето „Тази вечер" - микс от дискотечен ритъм и фолклорни извивки в гласа, което стана огромен хит там и в близките Франция, Испания и Португалия. Обаче 2012 г. открои едно неочаквано явление - рап на корейски. Този език никога не е бил популярен, да не говорим, че хората почти не могат да правят разлика между отделните азиатски сричкови езици. До момента, в който на сцената стъпи южнокореецът Сай, който накара света да подскача на въображаем кон под звуците на завладяващия му хит „Gangnam style". Покрай него феновете най-сетне разбраха, че буквата „г" в повечето азиатски езици не значи точно „г", а се поставя, за да омекоти предната съгласна. Затова и не трябва да се изговаря.

Та Сай и неговият хит намериха отражение в номинациите за престижната годишна класация за Личност на годината на сп. „Тайм". Сред претендентите са новоизбраният президент Барак Обама (който и спечели), опонентът му Мит Ромни, олимпийски атлети, Хигс бозонът, марсоходът „Кюриосити". Представяйки Сай, изданието пише: „Свръхамбициозната южнокорейска индустрия наблюдаваше изумено как ексцентричният хипхопър, жизнерадостно пародирайки музикалната машина, продукт на която е и самият той, постигна нещо изключително - успя да стигне дотам, където не е бил никой друг местен изпълнител. Останалият свят през това време просто танцуваше."

И наистина, световнонеизвестният Сай извади сякаш от нищото въображаемия си кон, яхна го, облечен в лъскав костюм, и само за няколко месеца обиколи планетата, оставяйки зад себе си танцуващи и припяващи хора - известни, обикновени, без оглед на пол, възраст, раса. Без да разбират и капка от екзотичния му език. Дори без да са сигурни, че пеят точно на него странните едно- и двусричкови думи:

„Надже нен царун инканджео джин ейоджа..."

До средата на годината 34-годишният Пак Дже-сан с творческия псевдоним Сай е познат само в родната Република Корея. Слава му носи дебютният му албум, издаден през 2001 г. През годините рапърът си изгражда имидж по-скоро на „лошо момче" - макар и да произхожда от богато семейство, той не се проявява като особено дисциплиниран ученик, така и не завършва музикалното си образование в САЩ, един от албумите му е забранен за малолетни в родината му, прави опит да „изкръшка" от военна служба.

Всичко обаче се променя на 15 юли 2012 г., когато пуска сингъла „Gangnam Style" от шестия си албум. Месец по-късно парчето вече гони световни постижения по популярност и гледаемост. През септември „Gangnam Style" поставя рекорд за най-много „харесвания" в YouTube. Не след дълго идва и най-голямото постижение - за най-гледан клип в историята на популярния сайт за видеосподеляне. Само за няколко месеца Сай преминава рекордната бариера от 800 милиона гледания в YouTube, поставена от тийнидола Джъстин Бийбър с издадения му през юли 2010 г. сингъл „Baby". Към днешната дата „Gangnam Style" вече е гледан над 1 милиард пъти.

Какво превърна усмихнатия Сай с лъскавите костюмчета и характерните му слънчеви очила във феномен? Най-кратък отговор на този въпрос дава музикалният критик Бил Ламб: „Gangnam Style" предизвика усмивки и неподправено забавление по света за рекордно кратко време." Фактите сами „говорят" - завладяващият хит на Сай оглави музикалните класации в над 30 страни, сред които Австралия, Канада, Германия, Франция, Италия, Испания и Великобритания, и отприщи в интернет вълна от кавъри, пародии, масови изпълнения на танца. Вълната не подмина никого - от китайския дисидент Ай Вейвей и родения в Индия британски скулптор Аниш Капур до папагали и роботи. Под звуците на „Gangnam Style" се разлюля дори коледна украса.

Еуфорията от енергичната песен завладя даже генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и той отстъпи на Сай титлата за най-известен южнокореец в света. Няколко дни по-късно Бан Ки-мун под вещото напътствие на сънародника си изпълни няколко стъпки от култовия танц за радост на събралите се в централата на ООН в Ню Йорк репортери.

Макар в мрежата да се нароиха клипове за обучение в стъпките на „Gangnam Style", куп знаменитости получиха възможността да ги усвоят директно от първоизточника. Освен на Бан Ки-мун Сай показа как се язди въображаем кон на Елън де Дженерис, Бритни Спиърс, Мелани Браун, Мадона, Хю Джакман и дори на пилотите от отбора на „Ред Бул" във Формула 1 Себастиан Фетел и Марк Уебър.

Със завладяващия си хит Сай бе гост на редица популярни шоута, церемонии по награждаване, фестивали. Той стана първия южнокореец, представил се със свое изпълнение на церемонията за Европейските музикални награди, от която си тръгна с приза за най-добро видео. На шоуто по връчването на Американските музикални награди Сай изправи на крака звездната публика и я увлече да припява и да се полюшва в ритъма на „Gangnam Style". Атмосферата се наелектризира допълнително, когато към южнокорееца на сцената се присъедини култовият рапър от 90-те години на миналия век Ем Си Хамър. Тъй като е ясно, че повторение на уникалния „Gangnam Style" не може да има, остава въпросът какво да очакваме занапред от Сай. Той вече обеща дует със звезда от световна величина. Остава само да видим коя. И на какъв език...