Крепостта е изглеждала така и ще бъде възстановена напълно в рамките на 2 години
Останки от светци, вампири, лодки на Ной... През лятото в България се намира всичко, особено ако сред търсачите на скандални антики е Божидар Димитров. Но точно останки от Зевс не бяха намирани досега. Тази грешка предстои да се поправи. Археолози допускат, че в района на ранновизантийската крепост ,,Туида" край Сливен може да е съществувал храм на Зевс. Това заяви директорът на Регионалния исторически музей в Сливен Николай Сираков. По думите му повече информация около тази теория може да даде откритият през август тази година надпис на старогръцки език върху плоча, намерена случайно при разчистването на терена на крепостта.
Преди дни епиграфът Николай Шаранков е разчел врязания надпис на старогръцки език, като предварителният прочит на надписа гласи:
,,[-] Верий Валент (или Вар?) [посвети/постави] като благодарствен дар за себе си и за близките си..." Ученият посочва, че посветителят е римски гражданин, като според формите на буквите надписът може да се датира към II век.
Николай Сираков коментира, че този надпис потвърждава теорията, че на мястото е имало някакъв храм, посещаван от вярващи, които са правили дарове и посветителски надписи към тях. Хипотезата съществува още от 1982 г., когато при проучване на проф. Ирина Щерева е открит посветителски надпис на Зевс Оконенски. Върху постамент, на който вероятно е стояла статуя на първия сред древногръцките божества, е бил изсечен и надпис на старогръцки със следното съдържание:
,,На всевслушващия се Зевс Оконенски Юлия Марция и нейния съпруг Аврелий Теопомп, градски съветник, поставиха с благодарност този паметник в тържището Туида."
Тогава за пръв път е открито и името на крепостта - ,,Туида". От него става ясно също, че на територията на крепостта е съществувало тържище - емпорион. През 1987 година е открит още един надпис, където градът е упоменат с името Суида. Според написаното постаментът е бил на статуя на Аполон.
Някой си Лукас е поднесъл дар на светилището - мраморна фигура (вероятно на Аполон), от която се е запазил само постаментът с надписа. Сираков обясни, че надеждите му са свързани с откриването на основите на храма. Той посочи, че северната порта на крепостта е изградена от античен айтоски пясъчник, като строителният материал е бил взет готов. По думите му този пясъчник може да е бил част от античния храм.
Новооткритият надпис е намерен върху постамент, който по-късно е бил използван като строителен материал и най-вероятно за праг. Надписът, който се състои от три-четири реда, не може да се разчете лесно, защото е изтрит от използването му. Според него вграждането на плочата е станало по време, когато е прието християнството, а езическите божества са забравени и умишлено са заличавани езически светилища и статуи.
Сред находките, открити през този месец, бе и оброчна мраморна плочка на тракийски конник, както и паметници с религиозен характер в късноантичната и средновековна крепост. Тракийският конник е символизирал получовек-полубожество, което е било особено почитано в първите три века от новата ера. Откритията са направени при разчистване на насипите и растителността в началото на реставрацията и консервацията на крепостта ,,Туида". Проектът се нарича ,,Пътуване през времето, във времето и с времето" и е на стойност 5,035,569.64 лева. Той предвижда да се изгради лапидариум, на място в крепостта да се експонират архитектурни детайли, открити по време на строежа.