сн. “Труд”

В политическия живот денят не си личи по сутринта. Така и по старта на последната сесия на този парламент не може да се познае дали днешната власт ще властва и след една година. Досега нито едно правителство след 1989 г. не е повторило мандата си. Но след 1997 г. всички парламенти го довършваха. Погледът назад свидетелства, че в първия ден на последната сесия на последните три парламента (тези, които изкараха пълни четиригодишни мандати) преди днешния е ставало дума за изборни правила. Опозицията е настоявала законът за изборите да бъде написан колкото се може по-рано, управляващите са се клели, че процедурата ще бъде открита и честна. Мнозинството винаги е отчитало постижения, малцинството ги е оспорвало. Понякога са се повтаряли не само темите, но и думите. Например през 2005 г. като лидер на опозиционната БСП Сергей Станишев е обвинил правителството на Симеон Сакскобургготски, че превръща законодателната власт в придатък на изпълнителната. Сега казва същото, но по отношение на ГЕРБ и Бойко Борисов.

Има изказвания, които звучат напълно уместно и днес. Уви. "Основните пропуски на правителството са в икономиката, социалната сфера и безработицата." Кой го казва? Кога го казва? Станишев, Костов или Кунева вчера? Не, Александър Томов, като лидер на Евролевицата на 11 януари 2001 г. Или други слова: "За тези четири години България не е станала по-добро място за живот!" Може да са произнесени вчера. Но не са. И те са от 2001-ва. Казал ги е Кемал Еюп, тогава депутат от Обединението за национално спасение.

Стартът на последната сесия на парламента през 2009 г. е дал знаци, че БСП, НДСВ и ДПС няма да управляват на следващата. Докато в пленарната зала звучат политически речи, пред Народното събрание се чува: "Уууу!" и "Оставка!" Най-лошото възможно съчетание за ушите на един премиер. И за един политик въобще. Тогавашният министър-председател, лидерът на БСП Сергей Станишев, обаче не чува тези възгласи. Защото е в Москва на среща с Владимир Путин, който тогава е министър-председател на Русия. Разговарят за газ, защото тече поредната газова криза. Протестът на 14 януари 2009 г., свикан като шествие на студенти, млекопреработватели и майки, ще се запомни с това, че бе превзет от хулигани и футболни агитки. И до днес не е ясно как е станало така. А шумът извън Народното събрание напълно е заглушил в медиите думите, казани от трибуната му. Протестът обаче събра хиляди, повечето младежи, снимките на сблъсъците на недоволни граждани с полицията влязоха в международния обмен. Дори и на площад "Народно събрание" да не е имало представителна извадка от народа, то на изборите се разбра, че мнозинството от него е било съгласно с протестните възгласи.

На 12 януари 2005 г. започва последната сесия на "царското" Народно събрание. Всичко е както трябва, направо скучно. Премиерът Симеон Сакскобургготски е на линия, управляващите - НДСВ и ДПС, също. Опозицията критикува, но някак вяло. Синята Екатерина Михайлова например казва, че правителството "се е провалило и е доказало, че е вредно за България". Думи, които преди това публиката е чувала от Георги Първанов като лидер на БСП по адрес на кабинета "Костов", а след това ще ги чуе от самия Костов по отношение на кабинета "Станишев". Тогава царят казва "правилни" думи - призовава политическите сили "да забравят политиканството и да не позволят предизборните ангажименти да повлияят на нормалния работен процес на Народното събрание". Отбелязва, че 2005 г. ще е ключова за България, защото трябва да се подпише договорът за присъединяването ни към Европейския съюз. Че елементите от процеса на европрисъединяването ни са важни и не са ни в кърпа вързани, стана ясно доста по-късно, когато не се присъединихме към Шенгенското пространство например. След изборите НДСВ и ДПС повтарят мандата си, но заедно с БСП, която е водеща сила в тройната коалиция. В случая скуката е подсказка за успех на изборите.

Не е така четири години по-рано. На 11 януари 2001 г., когато е започнал първият работен ден на депутатите от 39-ото народно събрание след ваканцията, също всичко е било спокойно. Министър-председателят Иван Костов се е явил в парламента. Дръпнал е едно слово. Похвалил се е, че това е първото Народно събрание след 1989 г., което завършва четиригодишния си мандат. "Тази политическа стабилност е полезна за България, има хора, които печелеха от хаоса. Вече знаем, че те не трябва повече да бъдат допуснати до властта", казва още Костов. Не споменава кого има предвид. Но оттогава до днес политическата сила, която не е допускана до властта, е неговата.

Така че в политиката нищо не си личи от заранта.

Красина Кръстева, "Труд"