Американската служба за имиграция и натурализация USCIS твърди, че въвежда цялостна стратегия за намаляване на времето за обработка на формулярите за кандидатстване за гражданство (N-400), както и на молбите за постоянно жителство или смяна на статута (I-485). От агенцията казват, че от края на 2015 г. се сблъскват с увеличаване на времето за обработка поради по-високи от очакваните обеми получени молби, а прогнозите са били броят на заявленията да намалява. За 2017 г. са получени 15,6% повече формуляри, отколкото в предходната година. За 2016 г. пък е имало 25,5% повече кандидатури за гражданство и постоянно жителство. Увеличението не е било поравно за всички офиси и някои от тях били буквално претоварени. „Ние започваме да преместваме много от случаите от едно място на друго“, казват от службата. „Това може да изисква кандидатите да се явят на задължителното интервю в офис, който е извън тяхната юрисдикция, както и да получат кореспонденция от друг офис, като например искане на повече доказателства по случая“, допълват още проверяващите. Вземането на биометрични данни (отпечатъци) обаче се извършва без промяна – в офисите по първоначално разпределение (най-близкия възможен за кандидата център). Към момента
някои кандидати за гражданство чакат по 2 години
за получаването на документи, каквито случаи има в градчето Сейнт Пол в Минесота, който е един от градовете с много молби. В Чикаго интервю за зелена карта отнема между 9 и 32 месеца – рязко увеличение за последните две години. Наблюдатели казват, че забавянето в обработката на документи е станало очевидно по времето на президентството на Доналд Тръмп, макар че някои българи споделиха във фейсбук, че чакат по 7 години за гражданство, повечето от които били по времето на президента Обама. Много имигранти се оплакаха, че случаите им са преместени още преди агенцията по натурализация да обяви стратегията си за преместване на случаи. Други казват, че кореспонденцията с много офиси е трудна и не могат да получат информация докъде е стигнало разглеждането на документите им. По времето на Тръмп бяха променени и някои изисквания за получаване на гражданство. Кандидатите, искащи гражданство на базата на трудова заетост, както и роднините на бежанци и хора, получили право на убежище, вече трябва да се явяват лично на интервю. Допреди това тези категории кандидати нямаха такава проверка.
Около 25% от имиграционните случаи са забавени
казват също анализаторите, и новата стратегия би облекчила работата на някои места, като например в Сейнт Пол или в Маями, но би натоварило системата в Кливлънд и Провидънс... В последните два офиса кандидатите за гражданство обикновено чакат по-малко от 6 месеца. В момента в агенцията за имиграция и натурализация има общо 5,6 млн. молби. В тази бройка влизат и случаите на съпрузи на американски граждани, изявени учени и деца на бежанци.
Агенцията за натурализация оперира основно с пари от внесени такси
за подаването на формуляри като N-400 и I-485. Това би трябвало да осигури достатъчен бюджет за работата й. От организацията за защитата на правата на имигрантите Boundless Immigration обаче настояват, че забавянето на обработката на документи ще продължи и ще се увеличи. Ще има и имигранти, които ще са затруднени да пътуват до отдалечени офиси, казват наблюдатели. От агенцията по имиграция и натурализация обаче уверяват, че прехвърлянето на случаи е съобразено с времето за пътуване. В нейно изявление е посочено също, че агентите продължават да разглеждат всички молби най-ефективно и най-бързо в съответствие с всички приложими закони, политики и разпоредби, като същевременно се гарантира целостта на имиграционна система.
Увеличен е броят на служителите, разглеждащи молбите
което е помогнало през миналата година да бъдат разгледани най-много молби в сравнение с последните пет години. За най-бързо разглеждане на документите от службата за имиграция съветват кандидатите да следват точно инструкциите, които получават. Още в началото на президентската си кампания Тръмп обяви, че въпросът с имигрантите ще е от първостепенно значение за него и че ще реши проблема с нелегално преминаващите през границата, както и с нелегално пребиваващите в страната.
Тръмп заяви също, че ще депортира всички
които нямат право да бъдат в Щатите. След като стана президент, той ограничи приемането на имигранти от някои ислямски и африкански държави, както и на кандидати, които са бедни и необразовани. Президентът се опита да наложи искането си за приемане на разрешение и финансиране за строеж на стена с Мексико, като рискува правителството да остане без бюджетна рамка и да прекрати работа (government shutdown), което струва на държавата милиони долари. Той издаде и президентски указ, с който спря действието на програмата DACA за деца, доведени в страната като малолетни. Указът обаче бе блокиран с решение на федерален съд. Очаква се през октомври по въпроса да се произнесе Върховният съд. Тръмп продължава да иска цялостна имиграционна реформа, но демократите и републиканците не могат да се разберат и да предложат закон, който да удовлетворява всички. Той също изказа мнение, че иска да подпише президентски указ, с който да забрани автоматичното получаване на гражданство за деца на имигранти, родени в САЩ.