Полицията в САЩ е рекорьор по убити арестанти. Всеки ден поне по трима души намират смъртта си, поразени от полицейско насилие по време на задържане, прострелване, задушаване. Това разпали и протести в цялата страна, които не стихват с месеци. Смъртта на Джордж Флойд, който беше задушен до смърт, преля чашата. Според официална статистика, излязла малко след убийството му, минимум 1000 души са убивани от полицията. Цифрата е почти константна. Последният случай, който отново разпали страстите, разследвания и уволнения, е от Ню Йорк.
Седем полицаи убили неадекватен мъж
който бил гол. За да не ги плюе, те сложили качулка на главата му. Униформените са отстранени временно от длъжност, но отново отхвърлят твърденията за насилие, а се оправдават с това, че той не се е подчинил на разпорежданията им.
Случаят е от март, но едва сега добива популярност. На 30 март 41-годишният чернокож мъж Даниъл Пруд е починал след изключване на животоподдържащите му системи в болница. Това е станало седем дни, след като полицаите, които го срещнали да тича гол по снега, покрили главата му с качулка, за да спре да плюе, след това го държали неподвижен две минути, а той спрял да диша. Кметицата на Рочестър Лавли Уорън обяви наказателната мярка на пресконференция след критики, че градските власти са мълчали за смъртта на Пруд в продължение на месеци. Тя заяви, че е научила за смъртта на Пруд едва на 4 август и че началникът на полицията ЛаРон Сингълтери отначало я описал като резултат от свръхдоза наркотици. Видеозаписи и други данни показват, че полицаите са издирвали Даниъл Пруд, който избягал от дома на брат си на 23 март, няколко часа, след като в болница била направена оценка на душевното му здраве. Когато полицаите открили Пруд, той
бил чисто гол на улицата
при условия на лек снеговалеж. Той първо легнал на земята и те му сложили белезници, но след това започнал да буйства, да крещи и да се гърчи и настоявал полицаите да му дадат пистолет. Тогава полицаите покрили главата му с качулка, която се използва от полицията, за да пази полицаите от слюнката на задържани лица. Употребата на това средство се разследва като фактор за смъртта на няколко затворници през последните години, отбелязва АП. Кметицата на Рочестър заяви, че полицаите
ще продължат да получават заплати
докато са временно отстранени, и каза, че е наложила това наказание противно на съветите на адвокати. „Разбирам, че полицейският синдикат може да съди общината за това. Да го направят, ако искат“, каза тя.
В същия ден полицията във Вашингтон публикува кадри от извършване на арест, по време на който чернокож тийнейджър е бил убит от неин служител. Дион Кей, току-що навършил 18 години, е бил прострелян в гърдите, докато бягал от полицаи в югоизточния квартал на американската столица, където живеел. На пресконференция началникът на местната полиция Питър Нюшъм каза, че униформените се намесили, след като видели в социалните мрежи видеозапис с мъж, носещ пистолет. От кадрите, заснети с камера, която е част от екипировката на полицай, се вижда, че той преследва заподозрян, който е в паркирана кола. Тогава Кей излиза от задната част на автомобила с пистолет в ръка и се опитва да се скрие, но
полицаят стреля в него от упор
Полицаят разказал, че е стрелял, преди Кей да хвърли своя пистолет, открит на около 30 метра от мястото, където младежът паднал, каза началник Нюшъм. Кей бил откаран в болница, където починал.
Полицаите намерили два пистолета, двама заподозрени са арестувани, а трети е успял да избяга. Началник Нюшъм каза, че Кей е бил известен член на банда в квартала и е имал дълго криминално досие. В сряда вечерта десетки демонстранти протестираха пред кварталното полицейско управление с искане за справедливост. Нюшъм изтъкна, обяснявайки бързото публикуване на видеото, че в настоящия климат не само във Вашингтон, но и в цялата страна дезинформацията може потенциално да доведе до размирици, „а това е последното нещо, което искаме“. Не закъсня и обявяването на друго убийство от полицаи. Този път на заподозрян за
убийството на привърженик на президента
в Портланд. Майкъл Райнол, подкрепящ крайнолявото движение „Антифа“, бил убит при опит да бъде арестуван в Лейси, югозападно от Сиатъл.
Райнол бил разследван за убийството миналата седмица на Арън Даниълсън от крайнодясното движение „Патриотична молитва“ при сблъсъци в Портланд с демонстранти, протестиращи срещу расовото неравноправие и полицейската бруталност. „Защо портландската полиция не АРЕСТУВА хладнокръвния убиец на Арън „Джей“ Даниълсън“, коментира в Туитър Тръмп. Райнол, който се бил самообявил за антифашист, участвал активно в протестите в Портланд на движението „Животът на чернокожите има значение“, които продължават вече близо 100 дни. В северозападния американски град редовно има демонстрации след смъртта на чернокожия Джордж Флойд при полицейски арест в Минеаполис на 25 май. През юли администрацията на президента изпрати в Портланд федерални сили, за да обуздаят протестите.
Частните затвори – процъфтяващ бизнес в Щатите
Процъфтяващ бизнес в Съединените щати са частните затвори, тъй като в страната са създадени чудесни условия за това - в САЩ има най-много затворници в света. За 2018 г. на 100 000 души от населението средно се падат 655 затворници. Във Великобритания това съотношение е 140 затворници на 100 000 души от населението, в Канада – 114 затворници, във Франция – 100 затворници на 100 000 жители, в Италия – 98, в Германия – 75, в Япония – 41 затворници на 100 000 жители от населението. Любопитна статистика е, че затворниците в САЩ са с 2,2 млн. повече от сбора на жителите на градовете Вашингтон, Бостън и Маями. Процентът на чернокожите затворници в страни като САЩ, Великобритания и Канада надхвърля в пъти процента им от общото население в тези държави: в Съединените щати чернокожите в страната са 12% от общото население, но в затвора те са 33%; в Обединеното кралство тези проценти са съответно 3 и 12, а в Канада – 4 и 9%.
Повече от 100 дни протести
Кандидат-президентът на демократите Джо Байдън посети Кеноша - града, където полицай простреля афроамериканец. Вече 100 дни продължават протестите срещу полицейското насилие и расизма в Съединените щати. Темата беляза и предизборната кампания в страната. Джо Байдън и съпругата му Джил се срещнаха със семейство Блейк веднага след кацането си в Милуоки, най-големият град на щата Уисконсин. Присъствали са адвокати, но не и журналисти. Разговорът е продължил около час. По-късно по време на среща с представители на местната общност в Кеноша Байдън разкри някои подробности. „Имах възможност да говоря около 15 минути с Джейкъб по телефона. Той вече е извън интензивното отделение. Заедно със съпругата ми прекарахме малко време и с неговия брат, двете му сестри, майка му и баща му. Джейкъб каза, че няма да се предаде, независимо дали ще проходи отново“, каза Байдън. По-рано тази седмица Доналд Тръмп също посети Уисконсин, но отказа среща с близките на пострадалия чернокож мъж. Настоящият президент и кандидат за втори мандат от Републиканската партия заяви подкрепата си за полицията и обеща финансова помощ за пострадалия от уличните вълнения бизнес в Кеноша.
Къде са останалите страни по починали с белезници
По един от показателите – убитите от полицейско оръжие, САЩ изпреварват с много страни като Германия, Австралия, Швеция, Великобритания или Нова Зеландия, сочи статистиката. През 2018 г. американските сили на реда са простреляли фатално около 1000 души в САЩ, средно по 31 убити на 10 милиона от населението на страната. В Германия през 2018 г. броят на убитите при полицейска стрелба са общо 11, или 1 човек на 10 млн. души от населението, в Австралия за 2017 г. - съответно 8 убити, средно по трима на 10 млн. души, в Швеция за 2018 г. - 6 убити, средно 6 на 10 млн., във Великобритания – 3 убити, средно под един убит на 10 млн. от населението през 2018 г. Според данни на Бюрото за статистика в правосъдието в 10-те месеца между юни 2015-а и март 2016 г. са починали общо 1348 души при арести, или средно по 135 смъртни случая на месец или около 4 на ден. За сравнение - във Великобритания само 13 души са убити по време или след полицейски арест в сходен времеви отрязък, а в Австралия – 21 души през периода 2015/2016 г. През 2018 г. американската полиция е арестувала средно по трима на 100 души от населението (общо 10 310 960 ареста), срещу двама на 100 души в Австралия, и един в Обединеното кралство. Данните от 2016 г. сочат, че арестуваните чернокожи в САЩ са почти 4 пъти повече от арестуваните бели – средно 273 чернокожи арестувани на 100 000 от населението, срещу 76 бели на 100 000.