Американски дипломати, които служат в страни с лоша медицинска инфраструктура и висок процент на коронавирусни инфекции са разочаровани от начина, по който висшите служители във Вашингтон разпространяват ваксините срещу вируса, според бележки от срещи, интервюта и документи, получени от The Washington Post. В тях се казва, че дипломатите са били подлагани на анални тестове за COVID-19 и са им били поставяни руски ваксини.
Ограниченото предлагане на ваксини принуди лидерите на Държавния департамент да вземат трудни решения и унизителен опит за американските дипломати, представляващи най-богатата държава в света. Управлението на недостига е предизвикателство за държавния секретар Антъни Блинкън, който се ангажира да възстанови "морала и доверието" към своята институция.
Най-малко 13 чуждестранни правителства предлагат да ваксинират американски служители в чужбина, със собствени доставки на произведени в САЩ ваксини Moderna и Pfizer - жест, който Държавният департамент прие, заявиха висши американски служители. Отделът оценява оферти от поне осем други държави, които са готови да направят същото.
В Русия част от служителите на Държавния департамент призоваха Москва за дози от руската си ваксина Sputnik V, след като Вашингтон не може да обещае доставка на американска ваксина в близко бъдеще, съобщиха служители. Ваксината Sputnik не е одобрена от Световната здравна организация или Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ. Държавният департамент не препоръчва на служителите си да я приемат, но им позволява да вземат собствени здравни решения.
"Унизително е най-богатата държава в света да разчита на благотворителност на други държави, когато става въпрос за ваксини", коментира американски дипломат, изпратен в Близкия изток, "особено когато смятате, че най-добрите ваксини са направени в САЩ".
Това не е единственото унижение.
В Китай някои американски служители са се оплакали, че са били подложени на анален тест с тампон от китайските власти, заявиха американски служители. Инвазивната техника е обявена от китайските лекари за по-ефективна при откриване на коронавирус, отколкото назален тампон, въпреки неприятния характер на процедурата.
В отговор на въпроси относно изследването s анален тампон на американски служители, говорител на Държавния департамент заяви, че "оценява всички разумни варианти" за справяне с проблема с цел запазване на "достойнството" на американските служители, "в съответствие с Виенската конвенция за Дипломатически отношения. "
Държавният департамент, подобно на други американски агенции, е оставен на милостта на Министерството на здравеопазването и социалните служби за това колко ваксина получава.
Държавният департамент поиска 315 000 дози ваксина, за да покрие изцяло служителите си и получи 23% в три отделни транша, казаха служители, които като останалите говориха при условие за анонимност.
Действащият заместник-секретар по управление на Държавния департамент Карол Перес призна в бележка до служителите този месец, че "има известно объркване около разпространението на ваксините COVID-19 от Департамента, но работим бързо за осигуряване на ваксини за работната сила".
Перес и други висши служители коментираха пред The Washington Post, че работят за справяне с опасенията на дипломатите относно ваксините.
"Здравето и безопасността на нашите хора са основен приоритет и ние се ангажираме да предоставяме навременна, точна информация за разпространението на ваксини", каза Перес. "Това е много променлива ситуация и разбираме, че служителите са нетърпеливи за информация."
В първото си обръщение към персонала през януари Блинкън отбеляза, че пандемията е отнела живота на петима служители на Държавния департамент на САЩ и 42 служители на местно ниво по целия свят.
"Много повече са се разболели", каза той. "Президентът се ангажира да се справи възможно най-бързо."
Някои дипломати изразиха съчувствие към лидерите на Държавния департамент по време на безпрецедентна криза.
"Отделът е свършил прилична работа с прилагането на ваксини при много трудни обстоятелства", каза представител на Американската асоциация за външни отношения (AFSA), съюз, който представлява американски дипломати. "Отделът би могъл да свърши по-добра работа в комуникацията."
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.