Мъжът, обвинен в организацията на атентатите от 11 септември, Халид Шейх Мохамед, и двама от неговите съучастници, държани в американския военен затвор в залива Гуантанамо, Куба, са се съгласили да се признаят за виновни, съобщи Пентагонът в сряда, цитиран от "Ройтерс".
Пентагонът не разясни повече за споразуменията.
Американски служител, пожелал анонимност, каза, че споразуменията почти сигурно са включвали признания в замяна на премахване на смъртното наказание.
Служителят каза, че условията на споразумението не са били публично оповестени, но призна, че е възможна молба за доживотна присъда.
Мохамед е най-известният затворник в центъра за задържане в залива Гуантанамо, който беше създаден през 2002 г. от тогавашния президент на САЩ Джордж Буш, за задържане на заподозрени чуждестранни екстремисти след атаките срещу Съединените щати на 11 септември 2001 г.
Мохамед е обвинен в организирането на заговора. Атаките от 11 септември, убиха близо 3000 души и тласнаха Съединените щати към война в Афганистан, продължила две десетилетия.
В доклад на комисията по разузнаване на Сената от 2014 г. относно използването на уотърбординг от ЦРУ и други "усъвършенствани техники за разпит" се казва, че Мохамед е бил подложен на уотърбординг най-малко 183 пъти.
Споразумения са сключени и от други двама задържани: Уалид Мухамад Салих Мубарак Бин 'Аташ и Мустафа Ахмед Адам ал Хавсауи, според изявление на Пентагона.
Лидерът на републиканците в Сената на САЩ Мич Макконъл осъди споразуменията за признаване на вината.
"Единственото по-лошо нещо от преговорите с терористи е преговорите с тях, след като са в ареста", каза Макконъл в изявление, обвинявайки администрацията на президента демократ Джо Байдън в "страхливост пред лицето на терора".
Изтезанията в Гуантанамо
Психологът Джеймс Мичъл, работил за ЦРУ, който е помогнал за създаването на американската програма за разпит на заподозрени терористи, заяви преди 4 години пред военен трибунал, че не е могъл да спре случаи, при които висш агент на разузнавателното управление е прибягвал до изтезания.
Мичъл разкри информация пред военна комисия в затвора в Гуантанамо бей и конкретно подробности за решението от 2002 г. да се разпитват заподозрени лидери на "Ал Кайда" с използване на техни за изтезание, включително и уотърбординг. Години по-късно САЩ признаха, че прилаганите действия са били реални изтезания.
По време на 40-ото предварително изслушване по случая 9/11 в специално изградена съдебна зала в американската военна база Мичъл беше внимателно следен от петима затворници, които са били изтезавани. Единият от тях е Халид Шейх Мохамед, който се обяви за "мозъка" на атаките в Ню Йорк и Вашингтон през 2001 г. Лично той е бил подлаган на уотърбординг 183 пъти. Това е процедура, при която се слага парцал с вода на лицето на затворник и така той има усещането, че се дави.
Мичъл разкри, че методите, които той е препоръчал, се основават на курс, предаден на въоръжените сили на САЩ, за да им помогне да издържат при разпити, ако бъдат заловени от враг, известен като Survival, Evasion, Resistance and Escape (SERE).
Мерките, включват многократно блъскане на задържани в дървена стена, вкарване в малък сандък, понякога с насекоми, и уотърбординг, са одобрени от правосъдното министерство при президента Джордж Буш през юли 2002 г.
Мичъл подчерта, че тези мерки са в рамките на закона и са създадени с цел да принудят задържаните по-бързо да разкрият информация, която може да помогне за предотвратяване на атака, включително и с атомно оръжие.
"ЦРУ никога не се е интересувало от правосъдие", каза той пред съда и добави, че те ще отидат до ръба на позволеното. Психологът добави, че агенцията е била решена да действа здраво, а той е искал да бъде сигурен, че всичко се прави в рамките на закона.
Беше ми заявено: Ръкавиците са свалени. Те ще използват някаква форма на физически натиск...Притеснението ми беше, че те ще продължат да го правят, продължи 68-годишният психолог.
Мичъл обвини други агенти от ЦРУ, които са прекалили с използването на уотърбординг и други техники. Пред съда той ги описа като "злоупотребяваща тенденция".
Той каза още, че се е опитал да спре няколко разпита, които са излезли извън контрол, провеждани от ръководителя на нова група от служители на ЦРУ за разпити. Въпросният човек е бил наричан "новият шериф". Според психолога агенцията не е одобрявала техниките, които е използвал.
Роденият в Тексас психолог каза, че доброволно е дошъл в Гуантанамо да разкрие информация.
ЦРУ призна, че най-малко 39 затворници са били изтезавани при разпити.