Международен екип от палеохимици и палеогенетици е открил първите веществени доказателства, че западните и източните индиански племена в Южна Америка са започнали да консумират продукти на основата на какао преди повече от 5 000 години. Констатациите на учените са публикувани в статия в научното списание Scientific Reports.
"Разкрихме сложна история на облагородяването на какаото, която показва, че са съществували активни търговски връзки между тихоокеанските и амазонските региони на Южна Америка, които са възникнали на континента поне през епохата на средния холоцен (преди 8000-4000 години). Благодарение на тези връзки почти всички древни народи от Централна и Южна Америка, които сме изследвали, са консумирали какао", се казва в изследването.
Група палеогенетици и палеохимици, ръководена от изследователката от университета в Монпелие Клер Лано, стига до този извод при проучването на почти четиристотин керамични отломки и цели съдове, открити от археолози в различни региони на Централна и Южна Америка. По повърхността на всички тези артефакти са се запазили следи от съдържанието им, които учените изследват с методите на палеохимията и палеогенетиката.
При извършването на този анализ учените се опират на едно просто съображение - плодовете на какаото, както и напитките и ястията на негова основа, съдържат големи количества от трите органични молекули теобромин, кофеин и теофилин. Освен това изследователите се опитали да изолират късчета растителна ДНК от глинени парчета и проучили структурата на откритите в тях нуклеотидни нишки.
Този анализ показва, че следи от какао, както и от подобни растения от рода Herrania, има в повече от сто керамични парчета, открити в почти всички региони на Южна и Централна Америка. Най-старите химически и генетични следи от какао, открити в артефакти от културата на ловците и събирачите от Сан Хасинто в Колумбия, са на повече от 5000 години.
Откриването на голям брой ДНК фрагменти от какао позволи на учените за първи път да проследят как тази култура се е разпространила в древните индиански култури. Сравнението на структурата на фрагментите от генома на това растение показа наличието на връзки между разновидностите на какаото от различни региони на Перу и Еквадор, какаото от държавите на маите и олмеките и индианските племена от Южна Америка, както и между разновидностите на какаото от голям брой други отдалечени един от друг региони на Новия свят.
Учените смятат, че това е доказателство в полза на факта, че през епохата на култивирането на какаото са съществували активни и много дълги търговски връзки между много региони на Южна и Централна Америка. Те са позволили на какаото да се разпространи бързо във всички краища на Новия свят след одомашняването му в западната част на Амазонка преди 5000 години и са довели до появата на голямо разнообразие от сортове на растението.