ЕКИП НА BG VOICE

Посещението на руския патриарх в България по повод 3 март донесе поредица от скандали, които един лост трудно би заличил (виж карето). Но те показаха и истинското лице на т.нар. патриоти - уродливо сглобената коалиция между "Атака", ВМРО и НФСБ. Волен Сидеров, Красимир Каракачанов и Валери Симеонов някак си успяха да загърбят личните си войни и да забравят обидите, за да участват в управлението заедно с ГЕРБ. Но това, което никога няма как да преглътнат, е конкуренцията кой обича повече Русия - хранилката, която години наред създава, опазва и развива т.нар. български национализъм, чиито лица са тези тримата.

 

В предизборен опит да се разграничи от този проруски алианс вицепремиерът Валери Симеонов изригна, след като се появиха кадрите, на които руският патриарх Кирил се кара на българския президент Румен  Радев и му дава негова версия на урок по история. Радев позорно мълчи. "Искам ясно още веднъж да ви кажа, че България е била освободена от Русия. Нито Полша, нито Литва, нито други страни. Искам откровено да ви кажа, че ми беше трудно да чуя тези неща", обяви патриарх Кирил.

"Този човек не е слязъл от небесата и не е пратеник на Бога. Известен е като цигарения митрополит на Русия, има 14 млрд. долара от безакцизни цигари и 4 млрд. от безакцизно вино. Има частен самолет, има вила в Швейцария и часовник за 30 хил. Какъв е тоя? Това не е източноправославен духовник. Това е агент Михайлов, второразрядно ченге от КГБ. Същият този каза, че човешките права са новата ерес", заяви Симеонов пред БНТ.

Думите на вицепремиера разгневиха коалиционните му партньори. Няколко часа след изказването на вицепремиера депутатите от парламентарната група на патриотите разпространиха позиция, с която определят езика на Симеонов като недопустим. Текстът е написан от друг от лидерите на партия от коалиция "Обединени патриоти" - Волен Сидеров, който е и председател на парламентарната група на патриотите. 

"Настояваме вицепремиерът, който е от квотата на коалиция "Обединени патриоти" в българското правителство, да поднесе извинение на руския патриарх за нанесената обида", се казва в позицията, подписана от Сидеров.

Малко по-късно стана ясно, че депутатите от НФСБ са излезли от стаята, когато групата на ОП е приемала позицията срещу лидера на партията им. Тя е била одобрена само от народните представители на "Атака" и ВМРО.

Валери Симеонов отказа да се извини, защото не се чувствал виновен.

Малко е странна тази антируска смелост на Симеонов, но действията на коалиционните му партньори са напълно обясними и в тон с техните проруски действия от създаването си. И преди сме писали в BG VOICE за странното обстоятелство, че българските патриоти, изглежда, имат основна политическа цел да пазят гърба на Москва.

Но как стана това? Ако се обърнем назад и се разгледат по-обстойно някои събития, всичко ще се изясни лесно. Волен Сидеров не за първи път го играе руска матрьошка. През 2012 година той и цялата му парламентарна група ходиха на посещение в Москва по повод 60-годишнината на Владимир Путин. В руската столица Сидеров се оплака на шефа на Думата Сергей Наришкин, че в България има неуважително отношение към Путин, защото от Народното събрание му отказали да финансират начинанието и от това било видно, че не уважават вожда, от какъвто Русия има нужда и какъвто най-после е получила. Още по-назад във времето, през 2010 година, бившият шеф на разузнаването ген. Атанас Атанасов хвърли бомба, на която малко хора обърнаха внимание, защото вероятно я приеха за част от всекидневното говорене. Г-н Атанасов заяви, че ,,Атака" е създадена с финансиране от Русия. По думите му партията е продукт на руските тайни служби и е получавала пари от руското посолство в София. Атанасов поясни, че няма писмени доказателства за твърденията си, защото през 2005 г. не е бил в управлението. В същото време посочи, че ,,Атака" е щяла да бъде създадена още през 2000 г., но изгонването на група руски граждани от България е осуетило това. Със заповед на Атанасов през август 2000 г. на петимата чужди граждани беше отнето правото да пребивават в България за срок от 10 години, а мотивът беше, че с действията си заплашват националната сигурност на страната. Това бяха Майкъл Чорни, Владимир Горшенин, Равил Хайрулин, Дмитрий Ширков и Денис Ершов. През 2004 г. обаче Ершов обжалва и заповедта беше отменена. Странна случайност е, че точно тогава се появи и ,,Атака".

Без да навлиза в повече подробности, генерал Атанасов, който определено има достатъчно информация, след като е боравил с данните на разузнаването, де факто разкри как се заражда национализмът в България. Ако ,,Атака" е руски проект, това се отнася автоматично и за лидера на новата партия НФСБ Валери Симеонов. Именно в телевизията на г-н Симеонов Волен Сидеров намери най-радушен пример, сътвори едноименното си предаване и така прави прощъпалника на партия ,,Атака", за чийто съавтор винаги е пледирал и собственикът на СКАТ. Двамата после се скараха жестоко, но се обединиха отново на последните избори в името на политическото оцеляване и  последвалото участие във властта.

Като министър на отбраната пък Красимир Каракачанов направи всичко възможно да върне България към оръжейната зависимост от Русия. В края на миналата година военното ведомство изненадващо пусна обществена поръчка на стойност до 81 млн. лв. за логистична поддръжка на базираната в авиобаза "Граф Игнатиево" ескадрила от почти 30-годишни бойни машини. И за да няма никакви съмнения за какво точно става дума, единствената покана е изпратена до руската компания РСК МиГ, която според отбранителното министерство единствена можела да извърши подобна дейност. Така на практика военното ни министерство открито загърби оръжейните санкции на ЕС срещу Русия след анексирането на Крим и решенията от срещите на върха на НАТО в Уелс и Варшава, където бе договорено максималното намаляване на оръжейната зависимост от несъюзнически държави. Намерението на Каракачанов ударно да налива средства в ремонта и модернизацията на МиГ-29 вероятно ще се отрази крайно негативно на проекта за придобиване на натовски изтребители. Но този патриотизъм е сигурно добре платен.