След поредната стрелба в училище в Медисън, която се случи в понеделник, в Чикаго започнаха да си задават въпроса - кой пази децата ни. Нападението с три жертви стана в момент, в който в държавните училища в Чикаго са в разгара на нов план за сигурност, след като през тази учебна година отстраниха полицаите от училищата и се съсредоточиха върху други стратегии за осигуряване на безопасността на учениците и персонала.

В CPS все още работят над 1400 служители по сигурността, които не са членове на полицейското управление.

По данни на Education Week през годината в Илинойс е имало 38 стрелби с убити и ранени в училищата. През последните четири години при стрелби в училища са

загинали повече от 200 души и са били ранени над 600

Бившият първи заместник-началник на полицията в Чикаго Антъни Ричио поясни как чикагските държавни училища могат да мислят за сигурността на учениците си, ден след стрелбата в Медисън.

„В Чикаго служителите на реда бяха изтеглени от училищата по много и различни причини. Но най-важното нещо, което можем да направим в ситуация на стрелец като тази, е да изпратим полицията на мястото възможно най-бързо. Униформените трябва да реагира незабавно, когато стигнат там. Така че наличието на полицейски служители в училищата, разположени, дори и да са точно пред вратата, е от решаващо значение за спирането на някои от тези случаи“, каза Ричио.

По-рано тази година Образователният борд на Чикаго гласува за прекратяване на програмата за училищни служители и за отстраняване на всички чикагски полицаи от държавните училища. Въпросът предизвика ожесточени дебати за това дали служителите карат учениците да се чувстват в

по-голяма или по-малка безопасност

Онези, които се противопоставят на полицаите в училищните дворове, настояват парите за наемането на полицаи да бъдат инвестирани в училищни програми или вместо това да се плаща за училищни съветници. Те твърдят, че полицейското присъствие оказва по-голямо влияние върху чернокожите ученици и ги кара да се чувстват като в затвора.

Родителите в Чикаго се притесняват за децата си.

Други твърдят, че премахването на полицията може да направи учениците и персонала уязвими на насилие. В сегашния си вид полицаите имат право да стоят пред вратите на училищата, но не и в държавните училища в Чикаго. Сега училищата разчитат

повече на охранителните камери в сградите

Кметът Брандън Джонсън подкрепи плана за премахване на полицията от училищата в края на юли.

„Вярваме, че по този начин ще гарантираме безопасност в училищата. На това мнение са и родилителите, и учениците“, каза тогава ръководителят на отдела за безопасност и сигурност на CPS Джадин Чоу.

През 2020 г. CPS започна да дава възможност на местните училищни съвети да решават дали искат да запазят или премахнат училищните си униформени полицаи, след като учениците настояваха за премахванете им.
Но в началото на тази година съветът одобри нова резолюция, с която инструктира главния изпълнителен директор на CPS Педро Мартинес да приложи нова политика за безопасност на цялото училище, в която „трябва изрично да се посочи, че използването на униформените в училищата на окръга ще приключи до началото на учебната 2024-2025 г.“.

Представители на окръга заявиха, че новата рамка е изградена около

три основни стълба на безопасност:

физическа безопасност на учениците и персонала, емоционална безопасност и доверие.
„Как нашите ученици се чувстват добре дошли всеки ден, как се чувстват комфортно в сградата и как изграждат взаимоотношения с възрастните в сградата“, каза Чоу. „Вярваме, че с тази нова политика районът може и ще изведе училищната безопасност на съвсем ново ниво, като направи всички тези три неща заедно.“

От следващата година CPS ще предостави на всички училища конкретни показатели за данни, за да се извърши базова оценка на тяхната безопасност. През следващите години от училищата ще се изисква да създадат индивидуални комисии за безопасност.

Макар че в училищата вече няма да работят полицаи, според новата политика всяко училище трябва да има поне един служител по сигурността и да използва охранителни камери на територията си.

При последната страна беше убит един ученик и един учител.

Стрелбата в Мадисън – 83-тата от началото на годината

Стрелбата в християнското училище „Abundant Life“ в Мадисън, Уисконсин, е поне 83-тата стрелба в училище за 2024 г., като изпреварва 2023 г. за най-много стрелби в училище за една година, откакто Си Ен Ен започна да следи такива стрелби през 2008 г. През 2023 г. общият брой на стрелбите в училища, отчетени от медията, е бил най-малко 82.

От 83-те стрелби в училища през тази година 56 стрелби са регистрирани в кампуси на учебни заведения за деца до 12 години, а 27 - в кампуси на университети и колежи. Най-смъртоносната стрелба в училище през годината е в Уиндър, Джорджия, където при стрелба в гимназия "Апалачи" загиват четири жертви. В понеделник най-малко три жертви бяха убити в християнското училище Abundant Life. Според преброяванията на медията от 18 през 2008 година училищните стрелби достигат 52 през 2019 година. През пандемичната 2020 спадат до 22, вероятно заради ограничителните мерки за придвижване на много места, и скачат рязко до 73 през 2021 година. Оттогава всяка следваща година поставя нов антирекорд.

При последната страна беше убит един ученик и един учител.

Каква е причината за насилието?

Масовите стрелби и моралният хаос свидетелстват за духовна криза с огромни мащаби. След всяка нова масова стрелба, след всяка поредна проява на насилие всички скърбим и се питаме "защо" е станало така, но отказваме да приемем очевидния отговор, а именно, че сме прегърнали едно верую на егоизма, което системно дестабилизира отделните хора и доминира в обществените структури. По същество сме прегърнали лъжата, че всичко, което наистина има значение, сме самите ние, пише в коментарна статия в. "Вашингтон таймс".

Анкета след анкета показва как се развива това културно прогниване. Скорошно проучване на "Уолстрийт джърнъл" и Националния център за изследване на общественото мнение доста добре разкрива този упадък.

Само за 25 години американците до голяма степен са изоставили свързващите елементи и ценности, които някога са осигурявали някакво единство, като това се вижда в отслабващата подкрепа за патриотичните и религиозните ценности.
Според допитването около 38 процента от анкетираните казват, че патриотизмът е много важен за тях, а 39 процента – че религията е много важна. За сравнение през 1998 г., когато в проучване на "Уолстрийт джърнъл" е бил зададен този въпрос, 70 процента са отговорили, че патриотизмът е много важен, а 62 процента – че религията е много важна, посочва вестникът.

Но това не са единствените тревожни показатели. Според социологическите данни едва 30 процента от американците в днешно време смятат, че да имаш деца е много важно, докато през 1998 г. този дял е бил 59 на сто. За съжаление, единственият приоритет, който е отбелязал ръст през последните 25 години, е свързан с доходите и финансите – 43 процента от американците сега казват, че парите са много важни за тях, докато през 1998 г. по този начин са мислели 31 процента, изтъква изданието.

Родителите в Чикаго се притесняват за децата си.