Учени от САЩ са открили "ахилесовата пета" на рака на гърдата. Постижението им може да помогне за спирането на развитието на туморите, пише в. "Сънди експрес".
Авторите на проучването от университета "Томас Джеферсън" във Филаделфия са установили, че лекарство, използвано в лечението на диабет, блокира митохондриите на раковите клетки. Митохондриите са "енергийните централи" в клетките, които изхранват туморите и ускоряват развитието им. Лекарството метформин, използвано в лечението на диабет, пречи на раковите клетки да се възползват от енергийния запас и туморите претърпяват обратно развитие. "Митохондриите са "ахилесовата пета" на туморите. Лекарството метформин ефективно изтощава раковите клетки до гладна смърт. Този подход може да промени напълно лечението на онкологичните заболявания. Методът може да се използва и при други видове рак", обясняват учените.
Високото ниво на кръвна захар пък показва повишен риск от колоректален рак при възрастните жени, смятат изследователи от Института по женско здраве в САЩ. Твърдението им се базира на мащабно проучване, в което стойностите на кръвна захар на гладно и инсулин са били проследявани в продължение на 12 години при 5000 жени в постменопауза. При анализа на данните изследователите откриват, че жените, чиито показатели на кръвна захар в началото на проучването са над референтните граници, е много по-вероятно да развият рак на дебелото черво. При 81 от участничките е била поставена диагноза за заболяването в периода на проучването.
Два пъти по-голяма е опасността при жените, чиито показатели са най-високи в сравнение с най-ниските, от трите разграничения повишени стойности, които са направили медиците. Засега учените не установяват връзка между нивата на инсулин и риска от рак на дебелото черво. Високите нива на кръвна гликоза и инсулин са характерни при затлъстяване. Експерти ги приемат за рисков фактор за развитие на колоректален рак. Досега се предполагаше, че отключващ фактор за коварното заболяване е високият инсулин.
Според ръководителя на проучването Джефри Кабат, епидемиолог от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн" в Ню Йорк, следващото предизвикателство пред медиците е да открият механизма, по който високата кръвна захар предизвиква развитието на туморния процес. „Възможно е следната последователност: високото ниво на кръвна гликоза води до повишаване на стойностите на растежните и възпалителни фактори, което предразполага към образуване на полипи в червата. Те от своя страна могат да се изродят в злокачествени образувания", разяснява експертът в сп. "British Journal of Cancer". Ракът на дебелото черво представлява втория по честотата карцином при мъжа и третия при жената. Честотата му през последните години непрекъснато нараства.