Учени от Германия и Норвегия установиха независимо едни от други как ваксината на британско-шведската копания "AstraZeneca" може да предизвиква тромби, макар и рядко.
Експертите са стигнали до заключението, че лекарството може да предизвика автоимунна реакция, която провокира образуването на кръвни съсиреци. Това може да служи като обяснение за отделните случаи на тромбоемболични усложнения при някои от ваксинираните в Европа.
"Най-вероятната хипотеза е, че тази конкретна ваксина предизвиква рядка автоимунна реакция, която произвежда антитела, а те след това взаимодействат с тромбоцитите, но не знаем защо това се случва", каза д-р Робърт Кламрот, заместник-председател на Германското дружество за изследване на тромбоза и хемостаза.
Според експертите е възможно усложнението да бъде открито с помощта на кръвен тест. То трябва да се лекува с разредители на кръвта и имуноглобулин.
Изследванията на германските и норвежки учени още не са публикувани. Проф. Андреас Грейнахер от германския екип заяви, че е предал резултатите за публикуване в медицинското сп. "Лансет".
Редица държави спряха употребата на ваксината на "AstraZeneca" заради съобщенията за образуване на кръвни съсиреци поради нарушения на кръвосъсирването при ваксинирани, но някои вече я възобновиха. На свой ред компанията "AstraZeneca" увери, че ваксината й е безопасна и подчерта, че констатациите й се основават на проучване на здравния статус на повече от 17 милиона души, ваксинирани в ЕС и Великобритания.
Европейската агенция по лекарствата обяви ваксината на "AstraZeneca" за безопасна и ефективна на 18 март. Консултативният комитет по безопасност на ваксините на Световната здравна организация (СЗО) също заключи, че ползите от ваксинацията с нея надвишават рисковете.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.