Убийствата на журналисти по света са намалели през 2018 и 2019 г., но те се сблъскват с други форми на посегателства, заяви ЮНЕСКО в доклад, цитиран от "France Presse".
"В рамките на последното десетилетие на всеки четири дни е бил убиван средно по един журналист", като през 2018 и 2019 г. са убити 156 журналисти. Въпреки това през миналата година от ЮНЕСКО "е регистриран най-ниският брой на смъртни случаи за последното десетилетие, 57", се казва още в доклада.
Макар да има положителна тенденция по отношение на броя на убитите журналисти, "журналистиката продължава да е опасна професия" с растящи рискове в страните, в които няма въоръжени конфликти.
"Става дума за една тревожна тенденция, която показва, че повечето убийства на журналисти вече са извън ситуациите на въоръжен конфликт. Журналисти са убивани затова, че са правили репортажи за корупция, за нарушаване на човешките права, за престъпления срещу околната среда, за незаконните форми на трафик и за политически нередности", информира ЮНЕСКО.
В същото време се изтъква, че журналистите са подложени на други форми на посегателства, като насилие и тормоз онлайн и извън мрежата, като особено засегнати от това са журналистките.
Според доклада продължава безнаказаността на убийствата на журналисти: само 13 процента от убийствата на журналисти тази година са били наказани по съдебен ред, става ясно от данни, предоставени от страните членки на ООН.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.