сн „Health Land Time”

Популярните най-вече сред младежите енергийни напитки са в центъра на вниманието на властите след пет смъртни случая и един на сърдечна криза, които може да са свързани с консумацията на продукти на компанията „Монстър Бевъридж". Агенцията по хранителните продукти и медикаментите (FDA) бе информирана за евентуални вреди върху човешкото здраве, които може би са свързани с енергийната напитка „Монстър", посочва говорителката на агенцията Шели Бърджис. Засега обаче, „нищо не доказва, че съществува причинно-следствена връзка с този продукт", добави тя. FDA призовава също всеки, който се е почувствал зле след консумацията на някоя хранителна добавка, да информира за това производителя или дистрибутора. Производителите са задължени от закона да сигнализират в агенцията за всяко оплакване в срок от 15 дни. Срещу компанията „Монстър Бевъридж" бе подадена жалба от семейството на Анаис Фурние - тийнейджърка, починала от сърдечна аритмия през декември 2011 г., след като

за 24 часа изпила две кутийки „Монстър".

Родителите й обвиняват „Монстър Бевъридж", че не е предупредила за потенциалните опасности, свързани с нейния продукт.

„Бях шокирана да науча, че FDA може да регулира кофеина в безалкохолните напитки, но не и конкретно в енергийните напитки", казва майката на починалото момиче. Съгласно закона безалкохолните напитки не могат да съдържат повече от 71,5 милиграма кофеин на 350 мл. Това ограничение обаче не се прилага при енергийните напитки, които се подчиняват на регулациите за хранителните добавки. Двете кутийки с напитки „Монстър", изпити от Анаис Фурние, са съдържали около 480 милиграма кофеин, което се равнява на 14 кутийки „Кока-Кола".

Публикуван през 2011 г. доклад на министерството на здравеопазването разкрива, че броят на посещенията на спешните отделения заради здравословни проблеми, свързани с консумацията на енергийни напитки, се е увеличил десет пъти между 2004 и 2009 г., като е надхвърлил 16,000 за всички щати.

Според Кевин Голдбърг, един от адвокатите на семейството на Анаис Фурние, продажбите на тези напитки са се увеличили със 140% за същия период.

„Монстър" държи близо 35% от пазара

по обем на продажби, но австрийският „Ред Бул", който има около 30%, е лидер по печалба. Останалите производители на такива напитки са „ПепсиКо" и „Ливинг Исеншълс".

Енергийните напитки все още представляват малка част от пазара на безалкохолни напитки - около 5%, но докато консумацията на традиционно безалкохолно спада, продажбите на енергийни напитки нарастват - през последната година със 17%. Инвеститорите също за заинтересувани от тях. Цената на акциите на „Монстър" например се утрои за две години - от $22 достигна пик 79 долара през юни. След лятото цената им отново падна, а след новината за разследването бе регистриран спад от още 14%. Агресивността на маркетинговите кампании на тези фирми, които са насочени предимно към младите, пораждат нарастващо безпокойство сред властите.

През август федералният прокурор на Ню Йорк свика ръководителите на „Монстър Бевъридж", „ПепсиКо" и „Ливинг Исеншълс" в рамките на разследване на рекламните и маркетингови практики в промишлеността.

Сенаторът демократ от Илинойс Дик Дърбин поиска от FDA да преразгледа действието на кофеина и другите възбуждащи вещества в големи дози в тези напитки върху децата и юношите. Според Френската национална агенция за санитарна безопасност регистрираните ефекти на енергийните напитки са нарушения на сърдечния ритъм, епилептични кризи, виене на свят, тревога, увеличена активност и объркване.