сн. Wikipedia

Странен скандал разтресе лятна България, след като председателят на съвета на директорите на най-голямото българско книгоиздателство "Просвета" Йоана Томова обвини Комисията за защита от дискриминацията (КЗД), че иска да забрани изучаването на Христо Ботев в училищата. Тя алармира, че в доклад на КЗД, публикуван на интернет страницата й, се намеквало, че в поезията на Ботев и на редица други революционни автори имало ксенофобско съдържание и това пораждало етническа омраза. На практика във въпросния доклад такива директни обвинения към български класици няма. Там обаче все пак се твърди как след извършен анализ е било установено, че "има много ясна тенденция училището и учителите да не противодействат по никакъв начин нито на формиращите се предразсъдъци, нито на вече съществуващите такива, нито на дискриминационните нагласи". В доклада пише: "Ние установихме случаи на стабилно формирани дискриминационни стереотипи още на 4-5-годишна възраст. Пасивността на училищната система по отношение на предразсъдъците и дискриминацията води до различни неблагоприятни последствия. Най-неблагоприятното от тези последствия е формирането на неадекватна самооценка на децата от малцинствата."

Издържан в такъв трудно читаем от редовия българин висок стил, въпросният доклад най-вероятно нямаше да бъде забелязан от никого. Но г-жа Томова публикува открито писмо, в което пита членовете на КЗД дали трябва да се редактират цитати като този: "да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище". Според шефката на "Просвета" комисията била тръгнала да се занимава и с представянето на жената само като сексуален обект и домакиня в учебниците, с обиди като "манго" и "негър" и възприемането на хомосексуалните само в отрицателна светлина. Според Томова няма как народните приказки и песни да станат по-феминистични и от тях да се махне изразът "мома за женене". Писмото бе отправено към председателя на КЗД Ана Страшимирова. Тя обаче не направи никакво изявление. Скандалът бе подет и от националистическите партии. ВМРО скочи срещу комисията и поиска закриването й, защото "е напълно ненужен и безполезен орган, на издръжка на данъкоплатците, чието основно занимание доскоро бе освен щедрото харчене на държавния бюджет да си създава измислени проблеми, защитавайки измислени колективни права".

Това сериозно притесни правителството на Бойко Борисов, чиито министри официално са в лятна ваканция. Министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов прекъсна отпуската си и свика спешна пресконференция, за да декларира, че "Христо Ботев остава в българските учебници и при това непроменен и такава е позицията на кабинета "Борисов". Г-н Игнатов изрази възмущение от стотиците гневни коментари по темата, засипали Facebook. "Целият ми екип, премиерът, ако не беше зает, щеше да дойде днес и да каже, че Христо Ботев остава в българските учебници. Смятам, че няма да намерите български политик, учител и обикновен гражданин, който да не ни подкрепи. Нашите деца и младите хора трябва да познават историята с конкретните исторически факти така, както е написана от участници през 19 век. Ботев ще се изучава такъв, какъвто е", каза министърът.

Той обясни, че цитираният доклад бил "проект, който се изпълнява от Комисията за защита от дискриминацията с участието на експерти от Министерството на труда и социалната политика и на Институт "Отворено общество", по който е направен предварителен анализ с техни констатации". Все още в министерството не бил постъпил окончателният доклад.

Станимир Павлов [email protected]